Вимоги Білого дому для зустрічі із Зеленським та незрозуміла діяльність Джуліані: що розповіли на допитах Волкер, Йованович та Сондленд

Посол США в ЄС фактично підтвердив, що у Білого дому були певні вимоги для зустрічі Зеленського та Трампа.

Палата представників США 31 жовтня ухвалила резолюцію, яка формалізує процедуру імпічменту президента Дональда Трампа. Це не було голосування за безпосередньо імпічмент Трампа. Голосування вирішувало, чи буде Конгрес продовжувати розслідування справи і як саме. Відтепер розслідування дій президента продовжать згідно з ухваленими в резолюції пунктами.

Зокрема, відтепер розслідування імпічменту стало публічним, конгресмени можуть проводити відкриті слухання, а також було дозволено оприлюднення свідчень тих, хто був допитаний за цієї справою. Найцікавішими свідченням із тих, хто погодився говорити у Палаті представників, є допити експослині США в Україні Марі Йованович, посла США в ЄС Гордона Сондленда та колишнього спецпредставника США щодо України Курта Волкера.

ТСН.ua розповідає ключові моменти їхніх свідчень в американському Конгресі.

скандал із дзвінком Трампа і Зеленського, інфографіка
ТСН.ua

"Луценко намагався скинути мене з посади посла США" - Марі Йованович

Наприкінці 2018 року Йованович дізналась від українських чиновників, що Джуліані почав будувати певні плани щодо неї. "Були люди в українському уряді, які говорили, що колишній генеральний прокурор Луценко спілкувався з мером Джуліані і що у них є плани, і що вони збираються, ви знаєте, щось робити, зокрема і щодо мене", - розповіла вона.

Приблизно у цей же період від американських чиновників вона почула, що Луценко планує "завдати їй шкоди у США". За її словами, колишній український генпрокурор почав розповсюджувати неправду у ЗМІ щодо неї, зокрема щодо того, що Йованович начебто передала йому список осіб, проти яких не можна вести розслідування. Експослиня США вважає, що Луценко робив це через тиск з боку американського посольства для проведення реформ, які він не робив.

У лютому 2019 року Йованович мала розмову із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. Він озвучив своє занепокоєння тим, що залучення України "до внутрішньої політики в США" може стати "небезпечним". Про це він сказав після зустрічі із Джуліані. Також Аваков попередив на той час ще послиню США, що їй варто "бути обережною".

"Я маю на увазі, він докладно розповів, що були дві людини з Флориди, містер Парнас і містер Фруман, які працювали з мером Джуліані, і що вони організовували зустрічі для Джуліані з Луценко. І я думаю, що вони були зацікавлені в тому, щоб був призначений інший посол, тому що вони хотіли мати певні справи в Україні або додаткові ділові відносини. Я не розуміла цього, тому що ніхто в посольстві ніколи не зустрічав цих двох людей", - зазначила Йованович.

Також експослиня США підтвердила інформацію про те, що Джуліані намагався скасувати заборону на видавання американської візи ексгенпрокурору України Віктору Шокіну. У посольстві вирішили не робити цього через його "відомі корупційні дії", а Джуліані заявляв Білому дому та Держдепу, що саме Йованович заблокувала видавання візи Шокіну і зробила це "неналежним чином".

Вона пояснила, що співробітники, які розглядали анкету Шокіна на візу, повідомили її про те, що там є порушення. Йованович запитала їх, чи відмовили б вони у візі людині із цією анкетою, якби там був не Шокін, а зовсім інша людина, на що співробітники відповіли ствердно. Тому американську візу Шокіну видано не було, про що вона повідомила до Вашингтону.

Йованович розповіла, що говорила про діяльність Джуліані в Україною з низкою американських чиновників та дипломатів і висловлювала своє занепокоєння, однак у Держдепі не вжили заходів із цього приводу. Також вона зазначила, що після публікацій виданням The Hill коментарів Луценка про неї, вона переконувала співробітників Держдепу, що це все було неправдою, і вони підтримали її у цьому. "Ніхто навіть не запитував, тому що я думаю, що всі просто вважали, що це дуже обурливо", - підкреслила експослиня.

За її словами, коли вона говорили із послом США в ЄС Гордоном Сондлендом із цього приводу, то він дав їй пораду написати щось у Twitter зі словами на "підтримку президента". "Я маю на увазі, що він, можливо, не використав слова "підтримати президента Трампа", але він сказав: ви знаєте президента. Ну, може бути, ви не знаєте його особисто, але знаєте, є такі речі, які йому подобаються… Ви знаєте, хваліть його або підтримайте його", - розповіла Йованович.

Вона також розповіла, як Держдеп не міг оприлюднити заяву на її підтримку, оскільки, за словами чиновників, її міг заблокувати сам Трамп. За її словами, у Держдепі були побоювання, що президент "виб’є ґрунт з-під їхніх ніг". У березні 2019 року на запит одного із чиновників Держдепу вона надіслала секретний лист, у якому розповіла про події, що відбувається навколо неї та в Україні і озвучила свої думки, хто може за цим стояти.

24 та 25 квітня Йованович мала розмову із генеральною директоркою дипломатичної служби США Керол Перез. Увечері 24 числа вона вирішила попередити Йованович про те, що щось йде не так, і у Білому домі "багато нервовості" через неї. А вже наступного дня в обід Перез зателефонувала і наказала експослині вилітати із Києва до США наступним рейсом. Причину відкликання вона не назвала, але повідомила, що це стосується "безпеки" Йованович.

Коли вона повернулась до Штатів, чиновники у Держдепі розповіли їй, що держсекретар Майк Помпео "більше не може" захищати її перед Трампом. Вона дізналась, що американський президент намагався позбутися її ще від літа 2018 року, однак про це стало відомо лише після її повернення. Заступник держсекретаря Джон Саліван розповів Йованович, що вона "не зробила нічого поганого", однак Трамп "втратив довіру до неї".

Наостанок експослиня в США повідомила, що була "шокована" текстом розмови між Зеленським та Трампом, а особливо – словами щодо неї. Зокрема, Трамп сказав, що Йованович "доведеться через дещо пройти".

– Як ви це зрозуміли?

– Я не знаю, що це означає. Я була і досі є дуже стурбована через це.

– Ви відчували, що може бути помста? 

– […] Можливо. Мене от що схвилювало: після того, як вийшла ця стенограма, я дізналася, що генеральний інспектор передав до цього комітету документацію про мене, передану у ФБР. То чи є активне розслідування проти мене у ФБР? Не знаю. Справді, я просто не знаю, що це може означати, але через ці слова я опинилася у незручному становищі.

– Вас непокоїть ваша подальша робота?

– Так.

– Ви занепокоєні через свою пенсію?

– Так.

– Є проблеми щодо особистої безпеки?

– Поки ні.

– Тобто ви вагаєтеся, якщо кажете "поки". Припускаєте, що це з’явиться?

– Скажу так: низка моїх друзів цим дуже стурбовані.

Відео Трамп використовував неофіційні канали спілкування в особистих цілях - комітет з розвідки Палати представників

Конгрес США оприлюднив розшифровку доповідей колишніх посла Сполучених Штатів в Україні Марі Йованович і радника держсекретаря США - Майкла Мак-Кінлі. Під час свідчення Йованович розказала, що міністр МВС Аваков переконував її, що колишній Генпрокурор України Юрій Луценко разом з юристом Трампа Рудольфом Джуліані намагалися зіпсувати її репутацію.  

Трамп використовував неофіційні канали спілкування в особистих цілях - комітет з розвідки Палати представників

"Негативні історії про Україну, які просував Джуліані, були проблемою" - Курт Волкер

Волкер, зокрема, розповідав про те, що на одній із зустрічей із Джуліані закликав його не довіряти колишньому генпрокурору України Юрію Луценку. Він зазначив, що запевняв Джуліані, що Луценко "не заслуговує довіри" і не варто "слухати, що він каже".

Що стосується ексвіцепрезидента США Джо Байдена, то Волкер розповів про своє ставлення з приводу його тиску на українську владу для звільнення ексгенпрокурора Віктора Шокіна. Волкер зазначив, що вважає, що в цьому випадку Байден "виконував політику США, і що було доволі зрозумілим на міжнародному рівні, що це була правильна політика". У питанні розслідування його діяльності, Волкер повідомив, що не вірить у можливі злочини Байдена.

"І я сказав Руді вперше, коли ми сіли поговорити, що мені просто не віриться, що гроші або речі для його сина або будь-що такого плану впливатиме на Джо Байдена та його обов'язки на посаді віцепрезидента. Я знаю його давно, він людина доброчесна, і це (розслідування – ред.) не заслуговує на довіру", - пояснив ексспецпредставник.

За його словами, Трамп у травні вважав, що українці "корумповані та жахливі" і він "не хоче витрачати час на це". Однак, він разом із послом США в ЄС Гордоном Сондлендом активно закликав Трампа провести зустріч із новим українським президентом, тому що він може побороти всі ті речі, які турбують американського президента, однак Трамп не повірив цьому та був скептично налаштований. Він також фактично дав "рекомендацію" Україні – говорити з Джуліані.

Сам Волкер негативно говорить про вплив Джуліані на Трампа. Він зазначає, що саме Джуліані формував негативне ставлення Трампа до України, про що колишній спецпредставник розповідав Зеленському та керівнику Офісу президента Андрію Богдану під час зустрічі в Канаді.

"Негативні історії про Україну, які просував Джуліані, були проблемою. На мій погляд, це заважало нашим можливостям будувати відносини так, як ми повинні були робити", - підкреслив Волкер.

Однак, колишній спецпредставник організував першу телефонну розмову між Джуліані та помічником президента Зеленського Андрієм Єрмаком. Він зазначив, що після цієї розмови Джуліані виступив за проведення телефонного дзвінка між Зеленським та Трампом, який відбувся всього за кілька днів.

За словами Волкера, він був здивований змістом розмови Трампа та Зеленського, а сама розмова була "вкрай невдалою".

"Це знову створило проблему, коли все те, що ми намагаємося зробити для просування двосторонніх відносин, посилення нашої підтримки України, зміцнення позицій проти Росії, тепер затягується внутрішньополітичними дебатами в США, внутрішньополітичним наративом, що затьмарює це. І я вважаю, що це було вкрай невдало для нашої політики щодо України", - пояснив він.

На запитання, чи вважає він, що в цій розмові Трамп дійсно просив у Зеленського щось, що могло вплинути на внутрішню політику США, Волкер відповів ствердно. На його думку, про це йшлося у заклику Трампа сконтактувати із генпрокурором США. Він також зазначив, що Єрмак був присутній під час розмови Трампа і Зеленського.

Згодом Волкер пояснив свої переписки щодо заяви, яку мав зробити Зеленський з приводу подолання корупції в України для того, аби у Штатах могли призначити дату зустрічі Трампа та Зеленського. За його словами, Єрмак надіслав йому текст цієї заяви, однак у ній не було жодного слова про розслідування щодо Burisma та можливого втручання України у вибори 2016 року в США. Волкер зазначив, що показав цей текст Джуліані, який зазначив, що якщо у ньому немає згадок про ці два пункти, то ця заява "не буде викликати довіри". Тоді колишній спецпредставник перепитав Джуліані, чи буде достатньо того, якщо вся заява лишиться такою самою, а просто в кінці додасться згадка про Burisma та вибори 2016 року, на що Джуліані відповів ствердно.

Ці пропозиції Волкер передав Єрмаку, на що той запитав, чи США надсилали офіційний запит щодо розслідування можливого втручання України в американські вибори. Волкер попросив часу дізнатися щодо цього, і встановив, що Штати цього ніколи не робили. Тому Єрмак озвучив думку, що, якщо США не надсилали офіційного запиту, то це "зовсім інша справа". Волкер погодився із цим.

"І мій коментар до нього був, що я думаю, це вагомі причини. І, крім того, я просто вважаю, що важливо уникати всього, що виглядає так, ніби це може вплинути на нашу внутрішню політику, і це могло б статися. Тому просто не робіть цього. Тому я сказав Андрію, я згоден з вами, не робіть цього", - пояснив Волкер.

Наостанок він зазначив, що зрештою ідея із публічною заявою Зеленського "померла", тому що Україна не хотіла згадувати питання Burisma та виборів 2016 року.

"Вона померла. Я маю на увазі, - тільки-но ми почали бачити темп взаємодії з Україною, у нас одразу виникло відчуття, що Руді не буде переконаний, що це (заява – ред.) щось значить, і, отже, не передасть позитивний сигнал президенту, якщо він не скаже про Burisma і 2016 рік. Я погодився з українцями, що вони не повинні цього робити, і фактично сказав їм, просто закиньте це, почекайте, поки у вас не буде свого генерального прокурора. Давайте працювати над такими істотними питаннями, як допомога в сфері безпеки і таке інше. Давайте просто зробимо це. Отже, ми закинули це", - пояснив Волкер.

Що стосується заморожування надання Україні військової допомоги, то колишній спецпредставник розповів, що дізнався про це за кілька днів до розмови Зеленського і Трампа. Він намагався знайти причину цієї затримки, яка, на його думку, була "незвичною", однак під час розмов із низкою чиновників, жоден не зміг назвати конкретної її причини. Волкеру так і не вдалося дізнатися, чому військова допомога Україні була тимчасово заморожена.

Відео Палата представників Конгресу США підтримала імпічмент Трампа – він заявив про "полювання на відьом"

У Палаті представників Конгресу США ухвалили формальну процедуру усунення з посади президента Дональда Трампа. До цього в вересні спікерка Ненсі Пелозі лише оголосила його без голосування. ТСН розкаже останні подробиці з капітолійського пагорба.  

Палата представників Конгресу США підтримала імпічмент Трампа – він заявив про "полювання на відьом"

"Військова допомога Україні, скоріше за все, не була б надана до оприлюднення заяви щодо корупції" - Гордон Сондленд

За словами посла США в ЄС Гордона Сондленда, під час зустрічі в Овальному кабінеті у травні 2019 року Трамп постійно закликав їх "спілкуватися із Руді (Джуліані – ред.)". Він не знав, з приводу чого саме потрібно було говорити, лише почув від Трампа, що "Україна – це проблема".

Він також зазначив, що чиновники Держдепу були вкрай занепокоєні діяльністю Джуліані, однак ніхто з них не міг нічого вдіяти "якщо президент вирішив, що його адвокат має бути залучений". Сондленд розповів, що говорив на цю тему із Помпео, який закотив очі та відповів: "Так, це одна з тих речей, з якими ми маємо змиритися".

Також Сондленд зазначив, що поступово почав розуміти, що "може бути певний зв’язок між візитом Зеленського до Білого дому та наданням військової допомоги Україні, яка була заморожена".

"Ви знаєте, все це було свого роду континуумом, що почався на зустрічі 23 травня і закінчився, коли оприлюднили стенограму. І, як я сказав адвокату, все почалося з розмови з Руді, потім інші поговорили з Руді. Про корупцію згадувалось. Потім, з часом, і, знову ж таки, я не можу назвати дати, потім давайте попросимо українців оприлюднити заяву щодо корупції. А потім, ні, не лише про корупцію, нам потрібно, що були згадані вибори 2016 року і розслідування проти компанії Burisma. І це завжди описувалося для мене тривалими розслідуваннями, які були зупинені попередньою адміністрацією, і вони хотіли, щоб розслідування відновилися. Ось як це завжди було описано. І потім, нарешті, в якийсь момент я встановив зв'язок між Байденом і Burisma, і тоді стенограма була опублікована", - розповів Сондленд.

Посол США в ЄС зазначив, що вважає розслідування проти Burisma та можливого втручання у вибори 2016 року "вимогами" від Білого дому для зустрічі Зеленського та Трампа. На уточнювальні запитання від слідчих Сондленд ще раз підтвердив, що, на його думку, ці "вимоги" мали бути виконані з боку України для проведення зустрічі між президентами.

Також Сондленд розповів про те, що Трамп обов’язково вимагав від українців саме публічної заяви з приводу розслідувань проти Байдена. За його словами, такі вимоги з приводу Байдена з боку США були "неправильними" і, можливо, незаконними.

З приводу заморожування надання Україні військової допомоги, то Сондленд зазначив, що намагався з’ясувати причину, однак "різні люди давали різні відповіді" і він не міг отримати чітку причину. "Ніколи не було нічого зрозумілого - будь-якого зрозумілого викладу будь-ким з них, чи це затримка, це перегляд, це аудит, це європейці? Я ніколи не міг отримати пряму відповідь від кого-небудь", - підкреслив він.

Також посол США в ЄС розповів, що після отримання повідомлення від тимчасового повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора про те, що він називає "божевіллям затримувати військову допомогу в обмін на допомогу у політичній кампанії", Сондленд зателефонував до Трампа за коментарем з приводу цього. Він запитав президента: "Що ви хочете від України?", на що той відповів: "Я не хочу послуги за послугу. Я хочу, щоб Зеленський зробив правильні речі".

Окремо він зазначив, що не пам’ятає, щоб давав поради Йованович із приводу написання твіту на підтримку Трампа. Також він не пам’ятає, коли зрозумів, що розслідування проти Burisma пов’язане саме із Байденом. Сондленд зазначив, що не пам’ятає і про те, чи пов’язував у розмові із сенатором Джонсоном питання розслідування, які хотіли Трамп і Джуліані, із затримкою військової допомоги Україні.

4 листопада Сондленд надіслав Конгресу додаткові свідчення, у яких згадав про свою розмову із Єрмаком. "Зараз я згадую, як окремо розмовляв з Єрмаком, де я сказав, що відновлення американської допомоги, швидше за все, не відбудеться, поки Україна не представить публічну антикорупційну заяву, яку ми обговорювали протягом багатьох тижнів. Я також згадав, що ця заява могла пролунати від нового генерального прокурора, а не від президента Зеленського", - повідомив він.

Відео Трамп справді тиснув на Зеленського: свідок розмови президентів США й України дав свідчення

Стенограма скандальної розмови Трампа і Зеленського не дослівно точна, насправді президент Сполучених Штатів ще чіткіше наполягав: Україні конче необхідно відкрити слідство проти родини його опонента на наступних виборах Джо Байдена. Про це Конгресу на слуханнях повідомив Александр Відман, перший свідок у справі імпічменту, який на власні вуха чув телефонну розмову.    

Трамп справді тиснув на Зеленського: свідок розмови президентів США й України дав свідчення

Залиште свій коментар