Вимоги відставки Кабміну та критика змін Конституції. Як депутати торгуються за портфелі міністрів

Питання переформатування Кабміну намагатимуться вирішити до голосування за зміни до Конституції.

Після перерви на новорічні свята політичне життя в Україні забурлило з новою силою на дріжджах старих скандалів та суперечок. Серед них - недосконалий бюджет на 2016 рік, який приймався з величезними зусиллями і через який зараз на уряд сиплеться чимало критики.

26 січня дійшло до того, що депутати під час засідання Верховної Ради вимагали зібрати засідання ради коаліції для обговорення відставки Кабміну Арсенія Яценюка.

"Ми не забезпечуємо базової безпеки людей, щоб вижити у цій країні. Уряд України мав безпрецедентну довіру протягом минулого року. Ця безпрецедентна довіра закінчилася ти, що був принесений безпрецедентно непрозорий і корупціогенний бюджет, який сьогодні ми маємо. Тому позиція фракції "Об'єднання "Самопоміч" є однозначною: ми з вами як демократична коаліція маємо взяти відповідальність, зібратися і прийняти рішення про відставку Кабміну і створити новий Кабмін в ім'я розвитку України, а не міжпартійної боротьби", - заявив лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк.

ВідеоМіністр аграрної політики Павленко відмовляється йти у відставку

Його ініціативу підтримала лідер фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко: "Аграрії блокують траси, вчителі та лікарі мають заробітну плату на 6-7 місяців у цьому бюджеті, малий бізнес поставлений на межу виживання. Зміни до Конституції сьогодні перетворені на обслуговування кулуарних домовленостей між посадовцями України та посадовцями Росії. Реформа судочинства схожа приблизно на те саме. Тому ми підтримуємо ініціативу депутатів коаліції, які вимагають хоча б один раз з моменту утворення коаліції провести збори коаліції і поговорити про те, чи вартий уряд працювати на своїх посадах".

На думку політологів, такі випади представників політсил можуть бути як спробами покращити свій імідж на фоні невдач уряду, так і частиною процесу торгів за міністерські портфелі. Наче на підтвердження останнього депутати з фракцій БПП і "Народного фронту" почали розповідати журналістам про можливе повернення Радикальної партії Олега Ляшка до коаліції в обмін на посади в уряді, зокрема цій політсилі можуть "віддати" портфель міністра екології, який раніше був квотою "Батьківщини".

Після палких промов Ляшка з трибуни ВР, у яких він критикує зміни до Конституції, здається, що його повернення до коаліції неможливе (причиною виходу з неї у вересні минулого року була саме незгода зі змінами у частині децентралізації). Але тут варто згадати, як лідер "радикалів" критикував бюджет, в очі називаючи своїх колег продажними, а потім дав команду своїй політсилі голосувати за документ. Як повідомив тоді депутат від БПП Сергій Каплін, Ляшко пішов на зустріч владі після того, як напередодні голосування за "ганебний бюджет" у проект документа внесли нову статтю витрат, завдяки якій одне підприємство, багато років опікуване політиком, отримає чимале фінансування з бюджету.

ВідеоПерекроїти Конституцію

Водночас ідею оновлення Кабміну підтримують і у президентській, і у прем'єрській фракціях.

"Я ще в листопаді висловив свою думку про те, що важливо би було оновити саму коаліційну угоду, проаналізувати, як її виконано за рік, оновити її і під ці завдання оновити склад Кабінету міністрів. Те, що зараз декілька фракцій підтримали ідею оновлення складу Кабміну є природнім. Треба збиратися, треба про це говорити і приймати рішення", - заявив спікер ВР Володимир Гройсман.

"У Кабінеті міністрів варто замінити відверто слабких міністрів і заповнити вакантні посади, необхідно оновити і коаліційну угоду. Ми прагнемо продовжити продуктивну роботу коаліції", - заявив депутат від фракції "Народний фронт" Максим Бурбак.

Суперечки у коаліції викликають і зміни до Конституції, які піддають критиці і "Самопоміч", і "Батьківщина", і Радикальна партія. Тож ймовірно, що питання переформатування Кабміну намагатимуться вирішити до голосування за відповідні зміни, отримавши таким чином необхідні голоси в обмін на портфелі в оновленому уряді.

Павло Кругляковський, політконсультант
Павло Кругляковський, політичний консультант:

- Зараз відбудеться тільки зміна деяких міністрів, а не всього Кабміну. За останніми заявами фракції БПП зрозуміло, що Яценюк залишається на посаді - і це така стійка система, яка формується разом з нашими західними партнерами.

Заяви Березюка, Тимошенко і Ляшка варто розглядати тільки в контексті часткового переформатування, тому що вони претендують на деякі посади в Кабміні.

Останнім часом обговорюють кілька форматів коаліції. Більш реалістичний - це домовленість навколо крісла міністра екології. Сам Ляшко раніше висував нереальні пропозиції про повернення в коаліцію лише у тому разі, якщо стане спікером. Звичайно, на це ніхто не піде. Але зрозуміло, що це елементи політичного торгу і цілком можливо, що за місце міністра екології. Варто згадати, як Ляшко голосував за бюджет. Його позиція піддається впливу, досвідчені політики знають, як торгуватися.

В цілому йдеться про чотири міністерські портфелі, у тому числі першого віце-прем'єра.

Кандидатом на міністра інфраструктури найчастіше називають Павла Рябікіна, який представляє БПП. Це колишній заступник міністра інфраструктури, УДАРівскій політик, який очолював місцевий штаб УДАРу і БПП на парламентських виборах. Рябікін відомий як людина, яка може вирішувати найскладніші питання. У нього досить хороші, абсолютно нескандальні комунікації з усіма колегами, тому його можна назвати таким технократом.

Тож коаліція повинна зміцнитися за рахунок переговорів, за рахунок Кабміну, який буде такою "точкою зборки". Багато питань, які будуть виноситися в зал (зміни до Конституції тощо), будуть розколювати коаліцію. Саме тому питання переформатування Кабміну розглядається до голосування за зміни до Конституції [щодо судової реформи].

По суті це є переписування коаліційної угоди. У ній йдеться про відмову від квотного принципу, але саме квотний принцип і цементує цю коаліцію.

Політолог, професор Києво-Могилянки Олексій Гарань
УНІАН
Олексій Гарань, директор школи політичної аналітики Могилянки:

- У цьому випадку це не стільки торгівля за посади, скільки бажання заробити певні очки на критиці уряду. Але при цьому жодна з цих фракцій насправді з коаліції виходити не збирається. Я думаю, що це більше іміджмейкерські розмови.

Зміни в уряді можливі. Теоретично можлива навіть зміна прем'єр-міністра. Але при цьому я вважаю, що розпаду коаліції не відбудеться, тому що дві ключові фракції зацікавлені у збережені уряду. А вчора навіть з'явилися сигнали від Радикальної партії Ляшка, яка начебто була б не проти повернутися до уряду. Тому мені здається, що будуть розмови, гостра полеміка, але відставки уряду не буде.

Якщо говорити про зміни у Конституцію у частині децентралізації, то схоже, що цей процес буде поставлений на паузу. Інша річ - це зміни, які стосуються судової системи і ці зміни мають бути проголосовані у першому читанні. Для цього потрібно 226 голосів, зібрати які зараз є доволі реалістичним.

Звичайно, ще одне питання у тому, чи почне торгуватися Яценюк. Його останні заяви про винесення змін до Конституції на референдум я розцінюю як політтехнологічний маневр. Адже раніше "Народний фронт" про це не говорив, а зараз несподівано почав. Тут я бачу елемент такого торгу.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: