"Зоопарк премій та надбавок". Новий рік почався з гучних скандалів у владі

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

“Добивання преміями” зрештою пробило репутаційну броню техноуряду.

Чиновницькі оклади - топскандал нового року. Оприлюднені суми посадовців вищого рівня дали нам змогу скласти рейтинг найприбутковіших міністерських посад, а представникам провладної політичної сили - нове завдання переконувати українців, що все роблять правильно. "Офіційний оклад у міністрів - 15-16 тисяч гривень. Цей уряд вирішив, що він не буде працювати з жодними відкатними схемами, не працюватиме з зарплатами в конвертах, без корупції. І для того, щоб так працювати, було вирішено - тільки офіційна біла зарплатня", - повідомила представниця Кабміну у парламенті Олена Шуляк, ідеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

"Я сам брав участь у кількох співбесідах, коли наймали міністрів і всім їм обіцяли зарплату ринкову - від 2 до 5 тисяч доларів у такому діапазоні. У них є оклад 14 тисяч гривень, а потім цими преміями добили. Це середньозважена виходить десь у три тисячі доларів", - сказав голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

І от це “добивання преміями” зрештою пробило репутаційну броню техноуряду, бо під новий рік урядовці повелися як усі попередники - преміювали самих себе. Якщо зазирнути в декларації топчиновників, приміром першого заступника міністра культури Анатолія Максимчука, то одразу кидаються в очі суттєво змінені доходи. Загалом дохід держслужбовця вилився у майже пів мільйона гривень. І так сталося чи не по кожному міністерству. Ці захмарні незрозумілі цифри і викликали гучний скандал.

"Якщо дивитись, що це місячний дохід, то це досить велика сума. Ми звісно усвідомлюємо, що це вище середнього доходу, ніж в Україні, але це не така захмарна сума", - сказав міністр Кабміну Дмитро Дубілет.

Він додав, що кілька місяців поспіль урядовці отримували на руки “голий оклад”, а наприкінці року усі премії скопом.  

"Нові міністри не є корупціонерами. Ми маємо чесно сказати, що цим людям, які щодня ухвалюють рішення щодо бюджетів на десятки і сотні мільйонів гривень, яких оточують спокуси, маємо дати дохід, який дозволить принаймні не думати про ці спокуси", - сказав Дубілет.

Та чи справді офіційний високий дохід - запобіжник від привабливих пропозицій у конвертах. Принаймні, в це вірить президентська команда, адже високі зарплати це не тільки про боротьбу з корупцією у вищих чинах, а й про можливість залучити на держслужбу нормальних фахівців, але ці пояснення аж ніяк не заспокоїли депутатів.

"Я за те, щоб були гідні зарплати посадовцям, але я і за те, щоб це не була вакханалія стосовно їхніх зарплат. Я також за те, щоб було зрозуміло, за що їм нараховується премія і відповідальність за ті чи інші рішення", - вважає депутатка від опозиційної "Європейської солідарності" Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Колишня чиновниця лукавить, бо сама працювала в попередньому уряді і точно знає, як нараховуються новорічні премії. Вся суть в тому, що влада в країні хоч і змінилася, а логіка нарахувань зарплат ні. Окрім окладу, чиновник отримує ще й купу надбавок, різноманітних премій та бонусів. Таке є і в європейських державах. Втім, українські чиновники цим дуже спекулюють, особливо наприкінці року, коли дуже треба виконати бюджет.

Звідки такі суми, за які заслуги і головне де межа тим преміям, прем’єр Олексій Гончарук мав би розказати про це монобільшості в закритому режимі на фракції. Натомість виник новий скандал, який затьмарив навіть міністерські зарплати. Несподівані одкровення прем’єр-міністра Гончарука нібито були записані на стратегічній сесії уряду та Нацбанку в середині грудня. Автором цих плівок міг стати хто завгодно з присутніх на тій нараді.

Або, кажуть у монобільшості, хтось поставив прослушку у владних кабінетах. Анонімний компромат обурив частину народних депутатів. "Я вважаю, що пан Гончарук зобов’язаний своєю посадою винятково президенту Зеленському. Він несе за нього відповідальність політичну, наприклад, перед монобільшістю. Я вважаю, що це неповага до президента", - заявила нардепка від провладної фракції Ірина Верещук.

Однак, якою буде реакція самого президента на скандальні плівки, вочевидь залишалося інтригою і для самого Гончарука. Його позиція, здавалося, до останнього залишилася непохитною. Та коли на прем’єра чекали у парламенті на годину запитань до уряду, на сторінці Гончарука у Фейсбуці з’явилась заява про відставку. "Я прийшов на посаду виконувати програму президента. Він є для мене взірцем відвертості та порядності. Проте, щоб забрати будь-які сумніви нашої поваги та довіри до президента, я написав заяву про відставку та передав її президенту з правом внесення в парламент", - зазначив глава уряду.

Та насправді заява прем’єра це лише політичне вибачення. Щоб звільнитися по-справжньому, заяву про відставку він мав би принести до парламенту.

Вже з трибуни Гончарук наголосив: заяву про відставку подав президенту з поваги. Він справді має річний імунітет після ухваленої парламентом програми уряду. Однак, якщо Зеленський таки захоче його звільнити - віддасть заяву депутатам. "Уряд України продовжує працювати в штатному режимі до того моменту, поки президент не прийме рішення, хто на якій позиції може працювати у великій команді. Це політичне рішення, яке ми очікуємо від лідера нашої політичної сили", - констатував Гончарук.

Президентське помилування відбувалось публічно, але в цій розмові Володимир Зеленський наголосив і на міністерських зарплатах. Мовляв, не на часі вносити аж такий розбаланс між зарплатами топпосадовців і середнім українцем.

Уряд публікує на своєму сайті щомісячний дохід кожного з міністрів. Топп’ятірка найбільш високооплачуваних посадовців за останній рік має такий вигляд: на першому місці - Арсен Аваков, другою за доходами стала міністерка  розвитку територій Олена Бабак, яка цього тижня написала заяву про відставку. Трохи менша зарплата у міністра економіки Тимофія Милованова. На десять тисяч менше і на четвертій сходинці міністр юстиції Денис Малюська. І замикає п’ятірку міністерка соціальної політики Юлія Соколовська. Сам прем’єр Гончарук має трохи більше 60 тисяч гривень.

Дмитро Дубілет пообіцяв, що в уряді передивляться не стільки розмір зарплат міністрів, а принцип нарахування. "Цей зоопарк премій та надбавок всіх плутає. Він досить складний в адмініструванні. По всій держслужбі має бути чітка зарплата, прив’язана до KPI", - заявив міністр Дубілет.

KPI - це показники ефективності, які вже давним-давно застосовуються в приватному секторі. Зрештою це єдиний дієвий метод перетворити ще радянський тип чиновника, який тільки і думає, щоб поцупити з робочого місця, на дієвого служителя.

Ірина Прокоф’єва

Відео Зарплати міністрів і плівки Гончарука: перші політичні скандали нового року сколихнули Україну

Скільки б мав офіційно отримувати міністр, щоб встояти перед мільйонним хабарем, і чи можуть чиновники в бідній країні мати надто високі зарплати – ТСН.Тиждень шукав відповіді.  Урядові зарплати і премії буквально вибухнули цього тижня в суперечках і скандалах. Та зрештою постало запитання: чи залишиться нинішній уряд на своїх посадах загалом – дивіться далі.  

Зарплати міністрів і плівки Гончарука: перші політичні скандали нового року сколихнули Україну

Залиште свій коментар

Вибір редакції