Влада таємно готує законопроект про звільнення окупованого Донбасу

Дата публікації
Перегляди
50к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Влада таємно готує законопроект про звільнення окупованого Донбасу

Фото: Facebook/прес-центр штабу АТО

Парламент може розглянути документ у вівторок.

Секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що слід завершувати АТО, щоб зупинити вогонь на Донбасі. Ця заява збурила і Україну, і Росію. Бо навряд чи стане секретар Ради нацбезпеки просто так кидатися такими словами. Мало того, ідеться про законопроект, який от-от з'явиться у Верховній Раді.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Україна битиме ворога по-новому і шанси на перемогу зростають – ось така впевнена тональність зазвучала цього тижня від військово-політичного керівництва країни. Його гіперактивність останніх днів стала цілковитою несподіванкою навіть для поінформованих розвідувальних та силових кіл. Могло скластися враження, що раптово зникли причини, що стримували рішучість України. Судіть самі: на наступний день після початку безвізу з Євросоюзом і за день до остаточного старту Угоди про асоціацію України з ЄС, секретар РНБО Олександр Турчинов робить сенсаційну заяву.

"Військові дії, що тривають на сході нашої країни, за масштабами і за тривалістю вони продовжуються, до речі, вже понад три роки, переросли формат антитерористичної операції. В межах антитерористичної операції ми змогли провести президентські, парламентські та місцеві вибори, а також звільнили значну частину окупованої території України. Прийшла необхідність вийти на новий формат захисту країни", - сказав Турчинов.

В унісон відбувається ще кілька подій. Перша - прорив на дипломатичному напрямку: міністр закордонних справ Павло Клімкін говорить про вкрай активний і насичений літній графік переговорів із міжнародними партнерами України та анонсує невдовзі зустріч президента Петра Порошенка з президентом США Дональдом Трампом. Хоч дата і не названа, але розмова відбудеться до зустрічі американського лідера з Путіним – і це демонстративний успіх дипломатів, основа для посилення підтримки України. Друга: паралельно Сенат США ухвалює закон про нові надсуворі санкції щодо Росії, а державний секретар Рекс Тіллерсон прямо говорить про можливість перегляду сумнозвісних Мінських домовленостей.

"Це дуже можливо, що уряди України та Росії можуть прийти до взаємовигідної домовленості через іншу структуру, аніж Мінськ. Але будуть домагатись орієнтирів Мінської угоди, яким ми теж віддані. Тому наша перестрога така: я би не хотів, щоби ми були прикуті кайданками до Мінська, якщо так станеться, що сторони зійдуться на іншій угоді", - сказав Тіллерсон.

Влада тримає в секреті новий план звільнення окупованого Донбасу

Влада тримає в секреті новий план звільнення окупованого Донбасу

Водночас президент Порошенко категорично заявляє про необхідність нового закону щодо звільнення захоплених районів на Донбасі та повідомляє, що документ от-от з'явиться на світ. Його підтримує уряд вустами прем'єра Володимира Гройсмана та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Потрібно на законодавчому рівні визнати окупацію та надати право президенту застосовувати Збройні сили та інші військові формування проти гібридної агресії. У Міністерстві оборони відреагували на заяву секретаря РНБОУ - військові готові виконувати будь-які завдання командування, передбачені законодавством країни. Прем'єр-міністр домовляється з Хорватією про допомогу нам у реінтеграції окупованих земель. Ця балканська країна нещодавно проходила схожий шлях під час війни із сербами. Затяжне протистояння і раптове зайняття території.

"Хорватія має дуже важливий досвід у цьому питанні, ви всі знаєте про ті події, які розвивались на Балканах. Ми створили спільну групу, туди входять представники уряду Хорватії і представники уряду України, ми будемо напрацьовувати спільно і переймати той досвід, який був достатньо ефективний в їхній країні", - зазначив Гройсман.

Наприкінці тижня президент збирає експертну раду, яка завершує проект нового закону. Його тримають у таємниці й досі, втім, деякі подробиці стали відомі журналістам і оприлюднені в тижневику "Дзеркало тижня".

Отже, окремі райони Донбасу нарешті названо окупованими і відповідальність за них покладається на окупанта, Росія названа агресором. По-друге, замість штабу Антитерористичної операції створюється Оперативний штаб для воєнного та цивільного управління в зоні конфлікту. Йому надано найширші повноваження для оборони та звільнення окупованих районів, підпорядковано армійські та силові структури. По-третє, глава держави зможе безпосередньо давати накази на застосування військ та запровадження воєнного стану. Україна формально зберігає відданість Мінським угодам і таким чином зв'язує руки Росії на міжнародній арені. Це – те, що відомо на цей час.

"Зараз, коли мова йде про повномасштабну військову операцію, яка йде, це не спеціальна операція Служби безпеки України із залученням інших сил, то очевидно потрібно переглянути статус, але не переглянути суть", - сказав Аваков.

"У першу чергу - визнати території окупованими, тим самим ми позначимо їхній статус, статус людей, які там перебувають, відповідальність окупанта, і буде зрозуміло, хто їх окупував. Це нам дозволить будувати свою стратегію і далі вже готуватися до суду в Гаазі, а не в ООН. Це прив'язане до зустрічі Порошенка і Трампа, безумовно. Зараз буде зустріч президентів США та України, й український президент повинен щось показати, щось запропонувати. Інакше через якийсь час Америка нам запропонує сама, але вже якісь цінні вказівки. Саме тому аврал", - пояснює політичний оглядач Кирило Сазонов.

Справді, зміна в Білому домі, поява президента Франції Еммануеля Макрона в "нормадській четвірці", завершення євроінтеграційних проектів - дають Україні шанс вирватися за рамки Кремлівського плану втелющити Україні Донбас де-юре, коли де-факто він би керувався Путіним. І змінити ситуацію до того, як утомлені від України західні партнери змусять піти на невигідний компроміс. Але що РНБО задумала насправді?

Плани масштабних операції з деокупації, іншими словами, вигнання ворога з Донбасу, тримають у таємниці. Але не можна відкидати і радикальних військових дій, чого давно просять бійці на передовій. Помірковані фахівці, своєю чергою, вказують, що квапитися зі штурмами не слід.

"Довкола України перебувають до 100 тисяч російських військ безпосередньо біля кордонів і на київському напрямі, і на харківському, і з боку навіть Придністров'я, і відповідно в Криму. Якщо ми зараз починаємо відкриту військову операцію з деокупації, от просто зараз… Не можу гарантувати на 100%, що український сектор безпеки й оборони готовий до повномасштабної війни з Російською Федерацією. Росія почне застосовувати свої крилаті ракети, це авіація, з використанням морських сил і сухопутна операція – тут є величезний виклик до Генерального штабу і для системи управління", - каже експерт із Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

Не слід забувати, що юридична назва Росії агресором тягне важкі наслідки для Путіна та його оточення. Тому Кремль може, справді, розпочати неприкрите вторгнення і це – не припущення. Це серйозно. Там готуються до президентських виборів за дев'ять місяців, а Путін уже має досвід власної піар-розкрутки на тлі загострення війни в Чечні. Тоді вона зіграла йому на руку.

"Давати слабину Росія до виборів у наступному році явно не захоче. Бо економічна ситуація там все гірше, перспективи все гірші, Україна отримує безвіз і якось посміхається і не хоче назад. І тому Росії, російській верхівці треба щось показувати народу. Єдине, що вони можуть показати: "Весь світ проти нас, але ми не поступаємося, ми сильні, ми не здаємося". Якщо правильно цим розпорядитися, це для них буде мишоловкою", - говорить політичний оглядач Кирило Сазонов.

Найдивніші повідомлення втім - це початок розбудови стіни самими росіянами. Так, Кремль відгороджується парканом від Донбасу. Чим чітко дає зрозуміти, що приєднувати до себе експеримент із "русским миром" не хоче. Українці теж не сплять, встановлюючи повноцінний контроль за доступним кордоном. Який стає першою сигнальною системою країни.

Гіперактивність тиску на агресивний Кремль продовжиться вже післязавтра, коли, можливо, новий закон про звільнення України розглядатиме парламент. Україна, здається, нову стратегію підготувала давно і чекала лише вдалого моменту.

Сергій Швець

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
50к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація