Воєнний стан в Україні. Чому новий режим може стати рятівною шлюпкою для влади

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Політичні ігри відбуваються на тлі розташування поблизу кордону України готової до бою гігантської армади РФ.

Цього тижня в Україні запроваджено строком на 30 днів воєнний стан у десяти областях і внутрішні води Азово-Керченської акваторії. Теоретично країна має бомбосховища, де можна врятуватися від збройної смерті, державні резерви грошей та харчування, які врятують від голодної смерті, запаси води й тепла взимку, що врятують від морозної смерті. Воєнний стан мусив би мати на меті, насамперед, порятунок життя громадян країни, коли ворог нападе. Реальність виглядає інакше.

Із центрального залізничного вокзалу Києва щодня на Москву вирушають пасажирські поїзди, якими безперешкодно їздять регулярно тисячі громадян. 

За словами кореспондента Сергія Швеця, на кордоні України з Білоруссю також немає додаткових дій ані з боку наших, ані з боку білоруських прикордонників. Кордон знає про воєнний стан, але поки що не відчуває його.

Саме про те, що нічого не зміниться і говорив президент Петро Порошенко на вкрай нервовому спеціальному засіданні Верховної Ради. Але тоді навіщо вводити такий вкрай особливий інструмент як воєнний стан. Президенту довелося довго переконувати парламент, що не йдеться про обмеження прав і свобод людей. "Якщо, дай Боже, нам вдасться уникнути цього сценарію, я наголошую як президент і як верховний головнокомандувач: не буде обмеження прав, не буде обмеження свобод. А в Указ, я попросив дати право президенту, як тільки російський солдат перетне кордон, я не буду втрачати жодної секунди для того, щоби забезпечити захист української землі", - заявляв глава держави.

Наразі прикордонники закрили в'їзд чоловікам–громадянам Росії, здатним тримати зброю. Економічні втрати ми вже маємо відчутні. МВФ швидше за все вирішив дати нам кредит, але приватні інвестори почали тікати і, за деякими данними, курсові коливання обійшлися Україні в 500 мільйонів доларів. Економісти твердять, що в діях влади не бачать економічної логіки, а вона мала б одразу вилитись у перегляд бюджету.

"Все залежить від політичного рішення, в якому сценарії ми перебуваємо. Воєнний стан може бути в межах: все для фронту, все для перемоги. Цей сценарій означає, що всі ресурси кидаються на обороноздатність країни, тоді ти переглядаєш державний бюджет, різко збільшуєш частку витрат на оборону, на безпеку, оголошуєш величезну кількість дефолтів. Ти закриваєш країну! Це жорсткий сценарій. І є, я би сказав, лайт імітаційного сценарій і швидше за все ми рухаємося за ним", - сказав український вчений-економіст Олександр Устенко.

Воєнний стан. Інфографіка
ТСН.ua

За інформацією ТСН.Тиждень, ініціатором введення воєнного стану був секретар РНБО Олександр Турчинов. Про це він і сказав на зібранні воєнного кабінету - вузька дорадча група високопосадовців в Україні. Петро Порошенко вагався з приводу ухвалення такого рішення, але не його оточення. Політичні дивіденди від введення воєнного стану справді гігантські. 

Скасування демократичних процедур, цензура у медіа, заборона протестів, посилення адмінресурсу, маніпуляція з виборами аж до їхнього скасування. На тлі падіння виборчих рейтингів чинного президента це нагадувало рятувальну шлюпку для усіх: і великої команди президента, і його близьких друзів. 

Рішення РНБО не забарилося. Спочатку його планували на 60 днів і по всій Україні, що фактично означало скасування виборів в березні. Та холодний душ в парламенті дещо протверезив ініціаторів дійства - нині це 10 областей і лише 30 днів. Плюс спеціальною постановою вже призначено 31 березня днем президентських виборів. Критики Петра Порошенка прямо вказують, що він припустився зловживання своїм статусом і можливостями головнокомандувача.

"Сьогодні це великий фейк! І через 30 днів, уже менше, прийдеться президенту Порошенко пояснити, для чого він це зробив. А я знаю, в мене є така інформація від високопосадовців Міністерства оборони, вони там в Одесі сіли, по сто грам випили і розповідали, що президент Порошенко не збирається не продовжувати воєнний стан", - вважає народний депутат Олександр Шевченко.

З такою критикою президент зіткнувся в парламенті з різних сторін. Особливий спротив виявив головний радикал Олег Ляшко і лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко. Треба віддати належне депутатам: вони розуміли, яким ударом для країни на міжнародній арені обернувся б повний провал президентського указу про воєнний стан. Утім, змусивши главу держави піти на компроміс і фактично зірвавши найгірший сценарій з можливою диктатурою, дали 276 голосів "за".

Звичайно, недооцінювати Путіна теж не варто, тому що на кордонах України стоїть готова до бою гігантська армада.

"Відкритий акт збройної агресії згідно з міжнародним правом, абсолютно відкритий. Росіяни зараз дають попятну, вони намагаються створити ілюзію. Що це просто прикордонний конфлікт , вони називають порушниками кордону, це клоунська гра, бо вже всі бачили.. використовувалися і гелікоптери… Зараз Росія сконцентрувала довкола нас фактично три армії готові до бою! Той факт, що вони пішли на відкриту агресію, означає, що вони можуть піти й через суходіл", - не виключає політолог Михайло Самусь. 

Воєнний стан і справді дасть можливість місцевим владам 10 областей швидко перейти на воєнні рейки, чітко орієнтуватися, хто що робить і хто за що відповідає. Такі навчання потрібні. Але цього треба було навчитися вже давно. Ми вже п'ятий рік живемо в стані війни, ми очікуємо масштабної російської агресії щодня й щоночі, ми переживаємо за себе, дітей та рідних, ми мобілізуємося, ми даємо волонтерів для суспільства і для фронту, ми витягаємо останню копійку і вправі розраховувати на захист, а не політичні ігри. А запровадження воєнного стану в половині України виглядає саме такими іграми, бо навіть воєнний стан в одній області означає вибори не дійсні. Що вже казати про половину країни. 26 грудня воєнний стан закінчиться. Для продовження потрібно буде нове рішення парламенту усі інші розмови про продовження - це політична гра. Лідер держави не має права бути запідозреним у грі з війною, особливо коли з того боку кордону на нас чигає справжнє лихо.   

Сергій Швець

ВідеоПолітичні ігри: кому було вигідно запровадження воєнного стану в Україні

Воєнний стан запроваджено в 10 областях: це майже половина країни. В такій ситуації ми опинились вперше після Другої світової. Що дадуть Україні ці 30 днів, на які погодилась Верховна Рада – дивіться у сюжеті.

Політичні ігри: кому було вигідно запровадження воєнного стану в Україні

Залиште свій коментар

Вибір редакції