Як змусити Росію до миру. Основні тези переговорів Порошенка з Тіллерсоном

США та Україна констатують, що РФ не виконує Мінських домовленостей щодо Донбасу.

Під час сьогоднішньої зустрічі в Києві президент України Петро Порошенко та держсекретар США Рекс Тіллерсон детально обговорили ситуацію на Донбасі та шукали шляхи, як змусити Росію припинити війну.

"У сьогоднішньому візиті ми вбачаємо потужний сигнал підтримки Української держави, нашої спільної боротьби за демократичні цінності, за свободу і демократію", - зазначив Порошенко, якого цитує його прес-служба.

Українське питання також у німецькому Гамбурзі в рамках саміту "Великої двадцятки" обговорювали президенти США Дональд Трамп та Росії Володимир Путін. Порошенко говорить, що українську сторону дуже детально проінформували про суть цих переговорів. Водночас українська та американська сторони також скоординували подальші дії. Порошенко висловив впевненість, що на першій зустрічі Трампа та Путіна обговорювалося питання ситуації на Донбасі та що робити з російською поведінкою через недотримання Росією Мінських домовленостей і не імплементацію чітких і прямих кроків щодо деокупації України і принесення миру на українську землю.

"Ще раз наголошую – Київ не розв'язував цю війну, українських військ немає на російській території, ми цю війну не задумували, не розпочинали. Її задумували і розпочали у Москві. І тому саме у Москві зберігаються ключі від мирного врегулювання", - наголосив Порошенко.

Україна налаштована на мирному врегулюванні війни на Донбасі.

"Більше за все ми прагнемо миру в Україні. Ми суворо дотримуємося взятих на себе зобов'язань по Мінському процесу, розраховуємо на допомогу наших партнерів зі Сполучених Штатів Америки в Нормандському форматі і розраховуємо на тверезе розуміння цієї ситуації в Росії. Це є один із ключових результатів нашої сьогоднішньої зустрічі – те, що ми узгодили взаємодію, алгоритм спільної роботи із метою подальшого просування Мінського процесу", - зазначив президент України.

Від Росії сторони чекають припинення вогню та припинення підтримки бойовиків.

"Ми впевнені, що Росія має продемонструвати свою добру волю до мирного врегулювання на Донбасі. І припинить вбивства, припинить війну, припинить гібридні атаки, не тільки на Сході нашої держави, не тільки в Криму, а й покращить ситуацію із кіберзлочинністю, зупинить пропагандистську, торгівельну, енергетичну та інші типи воєн, які є складовою російської гібридної війни", - підкреслив Порошенко.

ВідеоРосія має зробити перший крок для деескалації конфлікту в Україні, – Рекс Тіллерсон

Тим часом РФ не поспішає виконувати Мінські домовленості. Також є обмеження з боку Росії щодо роботи спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі.

Порошенко підкреслив, що якщо Москва не хоче вчергове змарнувати шанс, то їй варто пристати на логіку, якої дотримуються всі інші учасники Нормандського формату. Перше – стале, надійне припинення вогню. Друге – виведення усіх російських окупаційних військ з української території. Третє – припинення залякування міжнародних спостерігачів, і розраховувати на те, що СММ ОБСЄ злякається і покине українську територію. Він висловив впевненість, що це є надзвичайно небезпечні плани і їх не можна це дозволити. Четверте – забезпечити надійний контроль з боку міжнародних сил над неконтрольованою ділянкою українсько-російського кордону і лінії зіткнення для того, щоб забезпечити стале припинення вогню і мир, аби припинити інфільтрацію зброї. І п'яте – звільнення всіх заручників, які незаконно утримуються як на окуповані території, так і в російських тюрмах.

"Впевнений, що лише виконання цих мінімальних вимог у питанні безпеки могло б активізувати мирний процес, якому, на жаль, бракує лише політичної волі Москви", - сказав Порошенко.

Тіллерсон запевнив, що США підтримують відновлення українського суверенітету та територіальної цілісності.

"Ми прагнемо забезпечити безпеку всіх українських громадян незалежно від їхньої національності чи релігії. Поки сторони будуть віддані даним цілям, впевнений, що ми зможемо досягнути прогресу", - сказав держсекретар США.

Тіллерсон у неодноразових переговорах з керівництвом РФ наголошував, що для Кремля важливо зробити перші кроки з деескалації ситуації на Донбасі.

"Поважати режим припинення вогню, відвести важке озброєння та дозволити спостерігачам ОБСЄ виконувати їхні обов'язки. Ми розчаровані відсутністю прогресу в Мінських угодах, саме тому ми назначили спеціального представника, щоб зробити додатковий наголос. Ми будемо проводити тісну координацію у Нормандському форматі, координацію з вами та з російським керівництвом для того, щоб досягти прогресу якомога скоріше", - підкреслив Тіллерсон.

Держсекретар США вимагає від Москви виконувати Мінські угоди, а також вплинути на бойовиків, аби ті припинили обстріли.

"Ми закликаємо надати спостерігачам повний доступ до всіх територій для виконання їхньої місії не тільки на лінії зіткнення, а й на всьому українсько-російському кордоні. Санкції США та ЄС проти Росії залишатимуться в силі, доки Москва не дасть задній хід своїм діям, які спровокували ці санкції", - сказав Тіллерсон.

Якщо Москва не хоче вчергове змарнувати шанс, їй слід пристати на логіку, якої дотримуються вже всі інші учасники Нормандського формату. Лише виконанням мінімальних вимог у питанні безпеки можна було б активізувати мирний процес, якому бракує лише політичної волі Москви.

Опубліковано Петром Порошенком 9 липня 2017 р.

ВідеоТСН.Тиждень зібрав найцікавіші факти з біографії держсекретаря США Рекса Тіллерсона

Залиште свій коментар