"Якийсь латиноамериканський карнавал". НАБУ конфліктує з ГПУ і СБУ після провалу спецоперації в ДМС

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Вважається, що західні країни беззаперечно підтримують Антикорупційне бюро.

Полювання агентів ГПУ за агентами НАБУ стало найбільшим скандалом тижня.

Це мала бути шикарна спецоперація. За способом вона схожа на гучну "бурштинову" справу, але набагато важливіша, бо йдеться про реальну загрозу національній безпеці. Вісім місяців тому група офіцерів під прикриттям Національного антикорупційного бюро почала розплутувати хитрий клубок в Державній міграційній службі. Існували підозри, що керівництво Держміграції направо й наліво торгує наданням громадянства України та супутніх статусів. В ході операції офіцер НАБУ Сергій Боярський увійшов у довіру до першої заступниці голови міграційної служби Діни Пімахової та зміг приховано записати відео- та аудіодокази злочинних намірів чиновниці. Зокрема, йшлося про незаконне надання громадянства комерсанту з Ірану, йдется у сюжеті ТСН.Тиждень.

Ниточка виводила секретних агентів на ціле угруповання в середині служби, принаймні, в цьому запевняють антикорупціонери. Однак усе пішло з точність до навпаки. Виявилося, що чиновниця була попереджена, що за нею стежить НАБУ і робота антикорупційних органів обернулася проти них самих.

"Яка б не була секретна операція, на жаль, дані про те, з яких каналів зв’язку знімається інформація по цій операції щодо яких осіб, на жаль, є в наших колег зі Служби безпеки України. Ця інформація була використана для того, щоб завербувати цього фігуранта і в подальшому, використовуючи формальну заяву з приводу міфічної провокації хабаря зірвати цю операцію", - заявив глава НАБУ Артем Ситник.

Оперативники СБУ та прокурори Генпрокуратури затримали не підозрілу чиновницю, а самого агента під прикриттям. Генеральна прокуратура розкрила імена та адреси кількох таємних агентів і продемонструвала конспіративні приміщення НАБУ. Це прямо назвали спільною операцією СБУ та ГПУ із запобігання незаконних дій співробітників Національного антикорупційного бюро. Як пояснили суспільству, суть злочину полягала в тому, що секретний агент пропонував чиновниці хабаря, і провокував її на його отримання. Всі охочі могли навіть побачити цей оперативний відеозапис. За версією Генпрокуратури агент пропонував чиновниці спиртне, що неприпустимо на оперативній роботі.

"Пропонувалися різні варіанти: пити з нею не вино, а щось міцніше… інтимні питання. Думаю, що ніхто не хотів би, щоб місяцями агенти пробували видавити через горілку, секс або наркотики ті чи інші слова від будь-кого", - сказав генпрокурор Юрій Луценко.

Провокація хабаря справді є незаконною в Україні. Стаття 370 Кримінального кодексу детально описує, що таке провокація і зокрема провокація з боку правоохоронця. Це ще тяжче правопорушення, яке тягне за собою достатньо серйозне покарання - фінансове і позбавлення волі. Ми не знаємо як насправді суд, якщо до нього таки дійде, кваліфікує конкретно цю ситуацію, але корупція настільки серйозне зло, що цілий ряд розвинених країн вважає контрольовану провокацію хабаря чиновнику своїм обов'язковим ефективним інструментом. Врешті про це говорив свого часу і президент Порошенко. "І дедалі більше я замислююсь над необхідністю запровадження такої процесуальної дії як провокація хабаря. Це дуже просто. Це коли спеціально підготовлені та вмотивовані люди під виглядом прохачів перевіряють кожного чиновника на схильність брати. Інструмент багато ким вважається суперечливим, але він однозначно посилить тиск на корупціонерів", - говорив президент Петро Порошенко у 2015 році.

Утім суспільство нині бентежить не стільки був правим штатний агент НАБУ, а те, що в народі звучить як війна силовиків між собою. Нині  уже прямо сказано, що проти Антикорупційного бюро велась спільна операція СБУ і ГПУ. Керівника НАБУ не викликали на килим до генпрокурора, СБУ не звернулася з вимогою зупинити незаконні дії. Бюро вирішили впіймати на гарячому. Технічно чиновниця, якій давали хабар, теж була таємним агентом Служби безпеки.

Служба безпеки не коментує скандал, головним спікером виступає генеральний прокурор. Він, слід сказати, свідомий підозрілості дій міграційної чиновниці.

Президент розкритикував скандал: "Шуму, галасу та пір’я стільки, що часом дійство нагадує якийсь латиноамериканський карнавал".

"Викликає подив позиція окремих керівників держави з приводу того, що відбувається. Якась там застосовується термінологія: "пір’я летить", міжвідомча війна. Ніякої міжвідомчої війни немає. Все це дійство, всі ці диверсії, всі ці атаки, це все від відчуття того, що покарання вже настільки близько, що якщо зараз щось не робити і не зупиняти антикорупційну реформу, то це стане реальністю найближчим часом", - заявив Артем Ситник.

Найгірше, що весь цей скандал відбувся паралельно з візитом до України представників експертної Ради Європи з антикорупційного моніторингу GRECO. Отже, станом на сьогодні маємо зірвану антикорупційну операцію, засвічених секретних агентів та загрозу виконанню міжнародних зобов’язань держави щодо реальної боротьби з хабарництвом.

Захід однозначно підтримує НАБУ. "Україна має забезпечувати, а не підривати незалежність та ефективність новостворених антикорупційних органів… Будь-які спроби підірвати діяльність НАБУ ставлять під сумнів реальну політичну волю України до боротьби з корупцією. НАБУ слід захищати від неналежного впливу, а також тиску, щоб воно продовжувало свою роботу так само рішуче і продуктивно, як це було досі", - заявила Марин Мрчела, президент Групи держав проти корупції Ради Європи GRECO.

"Вражена відданістю професіоналів, усвідомленням місії в НАБУ та САП. Українці мають пишатися цими героями, які борються з корупцією – найбільшою проблемою України. Горді бути вашими партнерами", - додала посол США Марі Йованович

Невідомо, чи достатньо зібраних НАБУ доказів, щоб переслідувати керівництво міграційної служби. Так само складно прогнозувати, чим закінчиться справа проти офіцера Сергія Боярського та, можливо, інших офіцерів під прикриттям бюро. Однозначно можна говорити про публічний сплеск спротиву антикорупційним органом. Україну про це попереджали, однак політична система виявилася неготовою почути конкретні прізвища цього спротиву.

Сергій Швець

Залиште свій коментар

Вибір редакції