Рішення КС щодо роботи НАЗК і реєстру е-декларацій посадовців прямо загрожує нашому безвізу з ЄС і співпраці з МВФ
Саме собою рішення Конституційного суду хоч і є серйозним ударом, але ще не руйнує взаємодію України із західними партнерами. Водночас, якщо не вдасться подолати негативні наслідки цього рішення і забезпечити належне функціонування антикорупційної інфраструктури, тоді в України буде проблема.
Про це під час ранкового брифінгу 29 жовтня, відповідаючи на питання ТСН.ua про загрозу функціонування безвізу і подальшої співпраці з МВФ, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
"Я би ставив питання ширше. Я розумію, що безвіз — це те, що завжди перебуває в топі стрічок новин і турбує українських громадян. Але коли ми говоримо про функціонування антикорупційної інфраструктури тут, в Україні, питання потрібно ставити ширше. В принципі існування й ефективне функціонування цієї інфраструктури є важливим елементом нашої взаємодії із західними партнерами. Але, як я вже сказав, і президент, і уряд, і зокрема МЗС, абсолютно рішуче налаштовані подолати ті негативні наслідки, які виникли у зв’язку з результатами проголошення рішення КС", — зазначив Дмитро Кулеба.
На початку брифінгу міністр закордонних справ зазначив, що вже незабаром ми побачимо конкретні кроки президента й уряду щодо подолання негативних наслідків рішення КСУ.
Нагадаємо, 27 жовтня КС задовольнив подання 47 народних депутатів, скасувавши статтю Кримінального кодексу, якою передбачається відповідальність за недостовірне декларування. 28 жовтня реєстр електронних декларацій був закритий.
Коментуючи скандальне рішення, представник президента в суді Федір Веніславський зазначив, що КС діяв у власних інтересах, відповідна стаття ККУ втратить чинність, а розпочаті за нею кримінальні провадження мають бути припинені. Водночас, Веніславський припустив, що за ініціативи президента або парламенту може бути поданий новий законопроєкт, який стосується відповідальності за незаконне збагачення і реєстру е-декларацій.
Щоправда, в мотивувальній частині рішення КС є законодавча колізія. Справа в тому, що КС в принципі визнав будь-яке декларування незаконним. Тому нові законодавчі ініціативи, які ухвалить Рада, також можуть бути оскаржені в КС.
Закриття реєстру е-декларацій, скасування статті КК за незаконне збагачення і попереднє рішення КС про незаконність призначення директора НАБУ — все це прямо загрожує подальшій співпраці з МВФ і нашому безвізу.
Серед рекомендацій Єврокомісії у звіті за липень 2020 року про безвізовий режим зазначалося, що Україна "забезпечити незалежність, ефективність та стійкість антикорупційної інституційної бази та уникати політизації роботи всіх правоохоронних органів…Зокрема НАЗК має достовірно виконувати свій мандат, в тому числі, продовжуючи здійснювати повноцінну та ефективну оцінку перевірки декларацій про майно".