Європарламент у своїй резолюції офіційно визнав, що Росія веде "гібридну" війну проти України

Європарламент у своїй резолюції офіційно визнав, що Росія веде "гібридну" війну проти України

Європарламент ухвалив резолюцію щодо України та засудив дії Росії / Фото: olex-kurinniy.livejournal.com

У ЄС пообіцяли фінансову та політичну допомогу Україні на шляху її можливого майбутнього вступу в Євросоюз.

На сьогоднішньому засіданні Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо ситуації в Україні та як ЄС має діяти у відносинах із агресивною Росією.

Євродепутати засудили Росію за "гібридну" війну проти України та закликали зробити все для мирного процесу. Про це пише УНІАН.

 

Про мінську угоду про припинення вогню на Донбасі

Зокрема, Європарламент "вітає підписання мінської угоди про припинення вогню і закликає всі сторони зробити все можливе, щоб сумлінно реалізувати її в повному обсязі з метою прокласти шлях для початку справжнього мирного процесу, включаючи постійний та ефективний контроль за українським кордоном з боку ОБСЄ, повне та беззастережне виведення російських військ, незаконних збройних формувань, військової техніки та найманців з міжнародно визнаної території України та звільнити заручників. ЄП жалкує про те, що угода про припинення вогню в даний час порушується, в основному російськими військами та сепаратистами, і що їх нарощування триває", - йдеться в документі.

Європарламент також закликав усі сторони дотримуватися режиму припинення вогню і утримуватися від будь-яких дій або кроків, які б поставити під загрозу досягнуту угоду.

ЄП "висловлює свою глибоку стурбованість з приводу того, що угода про припинення вогню є приводом для перегрупування російських військ для того, щоб продовжити свій наступ у напрямку створення "наземного коридору" в Крим і далі в Придністров'я".

 

Кремль веде "гібридну" війну проти України

Європарламент "рішуче засудив Російську Федерацію за ведення неоголошеної "гібридної" війни проти України з використанням регулярних російських військ та підтримки незаконно озброєних угруповань".

"(ЄП) підкреслює той факт, що ці дії російського керівництва становлять загрозу не тільки єдності та незалежності України, але й для всього європейського континенту; закликає Росію негайно вивести всі свої військові сили і засоби з України, припинити потоки бойовиків та зброї у Східну Україну та покласти край прямій або опосередкованій підтримці дій сепаратистських сил на українській землі", - підкреслюється в резолюції.

 

У Європі визнають Крим і Донбас лише українськими

Разом з тим Європарламент підтвердив свою прихильність незалежності, суверенітету, територіальної цілісності та непорушності кордонів України та її право зробити європейський вибір.

ЄП "нагадує, що міжнародне співтовариство не визнаватиме незаконну анексію Криму та Севастополя чи намагання створити квазі-республіки на Донбасі".

Крім того, Європарламент привітав рішення ЄС щодо заборони імпорту з Криму та засудити "примусову "паспортизацію" українських громадян у Криму, переслідування українців і кримських татар та загрози з боку самопроголошених лідерів на адресу кримських громадян, які висловили свою зацікавленість у голосуванні на майбутніх парламентських виборах.

 

Роль ОБСЄ у вирішенні конфлікту на Сході України

Європейський парламент "підкреслює, що ОБСЄ відіграє важливу роль у врегулюванні української кризи; закликає держави-члени, верховного представника ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки, Європейську комісію докласти всіх зусиль з метою зміцнення Спеціальної місії спостерігачів ОБСЄ; підкреслює необхідність розгортання без подальшого зволікання місії спостерігачів ОБСЄ на ділянках українсько-російського кордону, які в даний час перебувають під контролем сепаратистів", - йдеться в резолюції.

 

Європарламент підтвердив, що Україна має шанс стати членом ЄС

ЄП "підтверджує свою думку, що ця угода (про асоціацію) не є остаточною метою у відносинах Україна-ЄС, і вказує, крім того, що відповідно до статті 49 Угоди про ЄС, Україна, як і будь-яка інша європейська країна, має європейську перспективу і може стати членом Європейського союзу за умови, що дотримується принципів демократії, поважає основні свободи, права людини, права меншин і забезпечує верховенство права".

 

Росія може вилити свою агресію і на Грузію та Молдову

ЄП підкреслив, що Росія "має менше підстав, ніж раніше, щоб критикувати угоду між Україною та ЄС або реагувати необґрунтованими торговельними обмеженнями та військовою агресією". Європарламент також висловлює побоювання, що небезпека може перейти на Грузію та Молдову.

Європарламент "шкодує, що керівництво Росії розглядає Східне партнерство ЄС як загрозу власним політичним та економічним інтересам; підкреслює той факт, що навпаки, Росія виграє від розширення торгівлі та економічної діяльності, у той час, як безпека Росії буде посилена за рахунок стабільності та передбачуваності регіону".

ЄП також висловив жаль з приводу використання Росією торгівлі як інструменту, щоб дестабілізувати ситуацію в регіоні шляхом введення імпортних заборон на продукти з України та Молдови, а останнім часом відмовившись від угоди про вільну торгівлю з Україною, Грузією і Молдовою в рамках СНД.

 

Про дострокові парламентські вибори в Україні

Крім того, ЄП привітав рішення про проведення дострокових парламентських виборів в Україні 26 жовтня 2014 року і висловив очікування, що уряд зробить все для забезпечення вільних і справедливих виборів.

 

Про візовий режим України з ЄС

ЄП також привітав прийняття Європейською Комісією четвертої доповіді про хід виконання Україною плану дій щодо лібералізації візового режиму та рішення Ради про перехід до другої фази.

ЄП "наполягає на швидкому доопрацюванні безвізового режиму між ЄС та Україною в якості конкретної відповіді на європейські устремління людей на Майдані і повторює свій заклик щодо негайного введення тимчасових, дуже простих і недорогих візових процедур".

 

Про ратифікацію угоди про асоціацію України з ЄС

Європарламент закликав країни-члени ЄС оперативно приступити до ратифікації угоди про асоціацію з Україною.

ЄП "заявляє, що угода не може і не буде змінена, закликає держави-члени оперативно приступити до ратифікації Угоди з Україною; бере до відома постійні консультації між Україною, Росією та ЄС щодо виконання Угоди та сподівається, що це допоможе вирішити будь-які непорозуміння".

Європарламент привітав одночасну ратифікацію угоди про асоціацію та поглиблену та всеосяжну зону вільної торгівлі Верховною Радою та Європейським парламентом та висловити думку, що це - важливий крок, який свідчить про прихильність обох сторін її успішній реалізації.

 

Про зону вільної торгівлі України з ЄС

Європарламент наголосив, що взяв до відома можливе перенесення термінів тимчасового застосування зони вільної торгівлі до 31 грудня 2015 року, яку замінять продовжені односторонні торговельні заходи, що являють собою, де-факто, асиметричну реалізацію угоди, та висловить жаль з приводу надзвичайних заходів і рівня тиску з боку Росії.

ЄП "підкреслює, що реформи та порядок денний асоціації повинні вестися паралельно з триваючою боротьбою для забезпечення територіальної цілісності та єдності України; знову заявляє, що ці два завдання нерозривно і синергічно переплетені".

 

Про децентралізацію влади в Україні

Європарламент також підкреслив необхідність мирного діалогу та децентралізації, яка, "як і раніше, гарантує, що влада на всій території залишається з центральним урядом, таким чином гарантуючи єдність України".

"(ЄП) підкреслює необхідність зміцнення довіри між різними громадами в суспільстві і закликає до сталого процесу примирення. В цьому контексті підкреслює важливість створення всеосяжного національного діалогу, уникаючи пропаганди, розпалювання ненависті та риторики, яка може додатково посилити конфлікт".

 

Про фінансову допомогу Україні

Європарламент також закликав Європейську комісію та Зовнішню службу ЄС у терміновому порядку розробити всеохоплюючий і амбітний пакет фінансової допомоги для України, зокрема, для населення у Східній Україні з метою підтримки роботи, спрямованої на політичне рішення і національне примирення.

"(ЄП) підкреслює, що найближчі місяці і до реалізації угоди повинні бути використані для проведення необхідних перетворень та модернізації політичної системи України, її економіки і суспільства відповідно до порядку денного асоціації; вітає програму реформ, проголошену президентом Порошенком, що включає в себе закони про боротьбу з корупцією, децентралізацію та амністію".

 

Про умови скасування санкцій ЄС проти Росії

Європарламент запропонував критерії, в разі виконання яких ЄС зможе скасувати введені проти Росії санкції. Зокрема, Європарламент "вважає, що єдина життєздатна відповідь на погрози Росії для ЄС – стояти разом і говорити в один голос. (ЄП) вважає, що ЄС повинен переглянути свої відносини з Росією, відмовитися від концепції стратегічного партнерства і знайти новий уніфікований підхід", йдеться в резолюції. Водночас ЄП заявив про підтримку обмежувальним заходам ЄС, ухвалених проти Росії через російську агресію.

ЄП "вважає, що будь-які санкції повинні бути розроблені таким чином, щоб пов'язані з Кремлем компанії не могли їх уникнути"; Європарламент "закликає ЄС уважно стежити за такими формами економічного співробітництва як акціонерний капітал та спільні підприємства".

Крім того, Європарламент закликав держави-члени та Європейську дипломатичну службу виробити чіткий набір критеріїв, які у разі виконання зможуть "запобігти прийняттю нових обмежувальних заходів проти Росії або скасувати попередні".

ЄП "вважає, що ці критерії повинні включати: повне виведення російських військ і найманців з території України; припинення поставок терористам зброї та техніки; абсолютне дотримання Росією режиму припинення вогню; встановлення ефективного міжнародного контролю та перевірки режиму припинення вогню; відновлення контролю України на всій її території".

Більше того, ЄП закликав Європейську Раду та держави-члени не розглядати питання про скасування будь-яких санкцій проти РФ до виконання нею цих умов і бути готовими запровадити нові санкції за будь-які дії Росії, що можуть порушити угоду про припинення вогню або призвести до подальшої ескалації напруженості в Україні.

Європарламент також нагадав, що обмежувальні заходи, ухвалені ЄС, прямо пов'язані з порушенням Росією міжнародного права через незаконне приєднання Криму та дестабілізацію ситуації в Україні, в той час як торговельні заходи, застосовані Росією, в тому числі проти України та інших країн "Східного партнерства", є необґрунтованими.

 

Росію хочуть виключити з цивільного ядерного співробітництва

ЄП "закликає ЄС розглянути можливість виключення Росії з цивільного ядерного співробітництва та системи Swift".

 

ЄС вітає відмову Франції постачати Росії "Містралі"

Європарламент також привітав рішення французів зупинити доставку Росії Mistral та закликав країни ЄС зайняти таку ж позицію.

ЄП "вітає рішення французького уряду зупинити доставку вертольотоносців Mistral і закликає всі держави-члени вжити аналогічну лінію відносно експорту, який не охоплений санкціями ЄС, зокрема щодо озброєнь та товарів подвійного призначення; нагадує, що цей контракт суперечить Кодексу поведінки ЄС щодо експорту зброї;закликає держави-члени ЄС в повній мірі поважати ембарго на торгівлю зброєю і заборону на експорт товарів подвійного призначення для військових користувачів".

 

Про розслідування катастрофи літака Малайзійських авіаліній рейсу MH17

Також ЄП підкреслив важливість незалежного, швидкого і повного розслідування причин катастрофи рейсу MH17 та необхідність притягнути винних до відповідальності. "(ЄП) жалкує про те, що повстанці не дозволяють безперешкодний доступ слідчих до місця падіння, і закликає всі сторони сприяти такому негайному доступу".

 

Про газові переговори з Росією та зупинку будівництва "Південного потоку"

Європарламент закликав до продовження газових переговорів Україна-Росія-ЄС та скасування угод з Москвою в енергосекторі.

ЄП "закликає до продовження тристоронніх переговорів щодо постачання газу в Україну, які були призупинені з червня; (ЄП) знову заявляє про необхідність забезпечити реверсне постачання газу з сусідніх держав ЄС в Україну".

Європарламент закликав ЄС розглядати питання зберігання газу, взаємопов'язаності та реверсних можливостей як стратегічні активи. "(ЄП) закликає держави-члени скасувати заплановані угоди з Росією в енергетичному секторі, у тому числі будівництво газопроводу Південний потік", зазначається в резолюції.
Разом з тим ЄП підкреслив необхідність "радикально підвищити енергетичну безпеку, незалежність та стійкість до зовнішнього тиску ЄС шляхом консолідації енергетичних секторів, подальшого розвитку енергетичної інфраструктури в сусідніх країнах ЄС і розвитку енергетичних з'єднань між цими країнами і ЄС відповідно до цілей Енергетичного співтовариства і для реалізації проектів, які становлять спільний інтерес".

 

Про закони про особливий статус Донбасу

У резолюції Європарламент відзначив закони 16 вересня щодо Донбасу як важливий внесок у реалізацію мирного плану.

ЄП "відзначає закони про спеціальний статус для деяких районів Донецької та Луганської області та про амністію, прийняті Верховною Радою 16 вересня, як важливий внесок в деескалацію в рамках реалізації президентом мирного плану України".

 

Про гуманітарну катастрофу на Сході України

Разом з тим, ЄП висловив свою глибоку заклопотаність у зв'язку з катастрофічною гуманітарною ситуацією в Східній Україні, особливо у зв'язку із майбутньою зимою. "(ЄП) вказує на невідкладну необхідність надання гуманітарної допомоги та допомоги населенню у постраждалих від конфлікту районах, внутрішньо переміщеним особам та біженцям; вітає нещодавнє рішення Єврокомісії з мобілізації 22 млн євро гуманітарної допомоги та допомоги в цілях розвитку України".

Крім того, ЄП нагадав, що доставка гуманітарної допомоги в Східну Україну повинна проводитися у повній відповідності з міжнародним гуманітарним правом і принципами гуманності, нейтралітету, неупередженості та незалежності і в тісній координації з урядом України, Міжнародним комітетом Червоного хреста ООН.

 

Про макрофінансову допомогу Україні

Європарламент також закликав Європейську комісію розпочати підготовку третього "амбітного пакету макрофінансової допомоги Україні, а також відігравати провідну роль в організації Конференції донорів для України, яка відбудеться до кінця 2014 року за участю міжнародних організації, міжнародних фінансових інституцій та громадянського суспільству".

 

Про забезпечення освітою дітей Донбасу, порушення прав людей та Надію Савченко

ЄП також привітав послідовні зусилля української влади щодо забезпечення права на освіту і наголошує на якомога швидшому забезпеченні повернення в школи всіх дітей, постраждалих від конфлікту.

У той же час Європарламент звернув увагу на останні "повідомлення про порушення прав людини в зонах конфліктів, скоєних в основному, регулярними російськими військами і сепаратистами, а в деяких випадках також з боку урядових сил". ЄП "підтримує заклик до уряду України створити єдиний, регулярно оновлюваний реєстр випадків викрадень та ретельно і неупереджено розслідувати всі заяви про порушення із застосуванням сили, жорстокого поводження чи тортур", наголошується в документі.

Разом з тим, ЄП позитивно оцінив звільнення заручників, утримуваних незаконно озброєними групами в Східній України, і закличе до звільнення українських ув'язнених, які перебувають в Росії. У цьому зв'язку ЄП вказує на випадок Надії Савченко, яка була захоплена сепаратистами в червні та передана Росії і досі знаходиться в ув'язненні.

У Європарламенті закликають запровадити повну економічну блокаду Росії

У Європарламенті закликають запровадити повну економічну блокаду Росії

Повʼязані теми:

Наступна публікація