До стурбованості додалася непохитна підтримка: як лідери світу відреагували на загрозу вторгнення Росії до України
Стягування військ до українського кордону та мілітаризація в окупованому Криму неабияк схвилювали міжнародну спільноту.

Близько 4 тисяч військових РФ скупчилися на кордоні з Україною, повідомила газета The New York Times. За інформацією головнокомандувача ЗСУ Руслана Хомчака, чисельність російських військ в окупованому Криму зросла до 32 тисяч. В ОРДЛО розгорнуто 14 ворожих бойових бригад, полків та підрозділів забезпечення чисельністю близько 28 тисяч осіб.
Що на думці у Росії — брязкання зброєю чи реальна підготовка до вторгнення. Це питання не на жарт схвилювало міжнародну спільноту.
Країни Євросоюзу, США, Велика Британія, країни НАТО вже висловилися на підтримку України.
США
В американських ЗМІ з'явилася інформація, що Сполучені Штати привели свої війська у Європі до максимальної боєготовності через загострення на Донбасі.
Водночас, нарешті відбулася перша телефонна розмова між Байденом та Зеленським. До речі, за ініціативою глави Білого дому. Не можна заперечувати, що обірвати паузу Вашингтон спонукала військова російська активність біля українських кордонів і загострення ситуації на Донбасі.
Президент Байден запевнив Володимира Зеленського, що Україна ніколи не залишиться наодинці проти агресії Росії.
"Президент Байден підтвердив непохитну підтримку Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України в умовах триваючої агресії Росії на Донбасі та в Криму", — йдеться у повідомленні посольства США в Україні.
Крім того, на підтримку України висловився очільник Пентагону Ллойд Остін у розмові зі міністром оборони Андрієм Тараном.
"Міністр оборони США Остін підтвердив непохитну підтримку суверенітету, територіальної цілісності та євроатлантичних прагнень України. Він засудив нещодавню ескалацію російських агресивних та провокаційних дій на сході України та висловив співчуття міністру Тарану з приводу загибелі чотирьох українських військових 26 березня", — зазначили в американському посольстві.
Голова об'єднаного комітету начальників штабів Сполучених Штатів Америки генерал Марк Міллі поспілкувався із керівниками штабів армій Росії та України.
"Марк Міллі висловив співчуття у зв’язку із трагічною загибеллю чотирьох українських воїнів під Шумами та підтвердив непохитну підтримку суверенітету, територіальної цілісності й недоторканості України у міжнародно визнаних кордонах в умовах тривання агресії", — йдеться в повідомленні Генштабу ЗСУ.
З критикою на адресу Росії виступав і держсекретар США Ентоні Блінкен, який запевнив, що Вашингтон пильно стежить за діями Кремля.
"Важливо просувати верховенство закону і економічних реформ для зміцнення демократичних інститутів України і її євроатлантичної інтеграції", — звернув увагу держсекретар.
Також стало відомо, що США обговорили ескалацію агресії РФ на Донбасі зі своїми союзникам в НАТО.
Тим не менше, попри російську загрозу, американські партнери не втомлюються наголошувати на важливості боротьби з корупцією в України для подальшого розвитку двосторонні відносин між країнами.
Велика Британія
Лондон серйозно занепокоєний пересуванням російських військ на кордоні з Україною та в окупованому Криму. Прем'єр-міністр Борис Джонсон заявив у розмові з Володимиром Зеленським про підтримку суверенітету і територіальної цілісності України.
"Прем'єр-міністр підтвердив нашу незмінну підтримку суверенітету і територіальної цілісності України. Він висловив солідарність з урядом президента Зеленського перед обличчям цієї дестабілізаційної діяльності і високо оцінив підхід України до ситуації", — наголошується у повідомленні британського уряду.
Своєю чергою глава української держави закликав Велику Британію збільшити санкційний тиск на РФ.
Євросоюз
Франція і Німеччина заявили, що стежать за пересуванням військ РФ на кордоні. У Парижі навіть заявили, що переговори "нормандської четвірки" можуть активізуватися найближчимим тижнями.
"Я не вважаю, що буде ескалація ситуації (на Донбасі), але ми залишаємося пильними. Ми сподіваємося, що дискусії в межах Нормандського формату зможуть відновитися в найближчі тижні", — заявив державний секретар при МЗС Франції Клеман Бон.
Проте поки французи зайняті власними справами — у країні оголосили загальнонаціональний локдаун через погіршення ситуації з коронавірусом. Поки що Франції — не до України.
Очільник МЗС Німеччини Гайко Маас запевнив, що Берлін стежить за ситуацією на кордоні між Україною і Росією і закликав сторони до деескалації.
"Ми уважно стежимо за ситуацією на кордоні між Україною і Росією. Ми погоджуємося з Україною в тому, що деескалація зараз має вирішальне значення, щоби не поставити під загрозу припинення вогню", — сказав німецький міністр.
Президент Франції Еммануель Макрон та канцлерка Німеччини Ангела Меркель навіть провели переговори з Володимиром Путіним. Вони закликали Росію взяти на себе зобов'язання щодо стабілізації режиму припинення вогню на Донбасі.
"Було наголошено на необхідності того, щоб Росія взяла на себе тверде зобов'язання по стабілізації режиму припинення вогню в Україні та вироблення шляхів виходу з кризи при дотриманні Мінських угод", — йдеться в повідомленні резиденції французького президента.
Проте на переговори Меркель і Макрон не запросили Володимира Зеленського, що викликало обурення у вітчизняного МЗС.
"Наша позиція — нічого про Україну без України", — наголосив речник МЗС Олег Ніколенко.
У Бундестазі фракція Меркель вже встигла виступити із заявою, де розкритикувала агресію РФ, додавши, що Путін несе відповідальність за повне подальше виконання Мінських угод.
"Збільшення кількості повідомлень та вказівок на значне перекидання російських військ на північний та східний кордони України є надзвичайно тривожним. Цими заходами РФ дає сепаратистам на Донбасі додаткову підтримку у недотриманні Мінських угод", — наголошується в заяві.
Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель запевнив свого українського колегу Дмитра Кулебу у повній підтримці.
"ЄС із вами" — наголосив очільник дипломатії ЄС.
29 березня, через три дні після того, як на Донбасі загинули 4 українські бійці, Київ відвідав президент Литви Ґітанас Науседа. Він заявив, що допоки на сході України Росія застосовує агресію, говорити про перезавантаження відносин Європейського Союзу та Москви безвідповідально. Також Науседа вважає, що російського президента Володимира Путіна можна назвати вбивцею.
"Люди помирають, це найстрашніше. І це в здебільшого пов'язано з агресивними діями Росії. Тому було б безвідповідально говорити про деяке перезавантаження відносин в таких умовах", — сказав президент Литви.
Візит Науседи викликав зацікавлення у політологів. Чимало експертів вважає, що литовському президентові у ЄС відвели роль так званого "куратора України", яким колись вважався експрезидент Польщі Александр Кваснєвський. Саме тому різка позиція Науседи щодо Росії є важливою для Києва.
НАТО
Північноатлантичний альянс оприлюднив чіткі сигнали на підтримку Києва. Відбулася телефонна розмова між Володимиром Зеленським та генсеком Єнсом Столтенбергом, де співрозмовники особливу увагу звернули на безпеку в Чорноморському регіону.
"Я зателефонував президентові Зеленському висловити серйозне занепокоєння російською військовою діяльністю в Україні та поблизу України, порушеннями режиму припинення вогню. НАТО твердо підтримує суверенітет та територіальну цілісність України. Ми залишаємось відданими нашому тісному партнерству", — зазначив генсек у себе в Тwitter.
Президент України наголосив, що вступ до НАТО може зупинити війну на Донбасі і стати сигналом для РФ.
Крім того, Командування Сухопутних військ НАТО українською мовою відзначило роль України як партнера Альянсу.
"Україна є цінним партнером Альянсу як один з шести наших партнерів із розширених можливостей", — йдеться в повідомленні.
Речник НАТО у коментарі німецькому виданню WELT застеріг Росію від подальшої ескалації в Україні.
"НАТО продовжуватиме підтримувати суверенітет України. Ми уважно стежимо за ситуацією (на українсько-російському кордоні - Ред.)", — сказав він.
Екскомандувач військ США в Європі своєю чергою назвав основні ознаки, за якими Україні варто чекати на напад Росії. Військові аналітики розрахували, що найбільш імовірний час для вторгнення — це російські навчання "Захід-2021".
Канада
Канадський прем'єр Джастін Трюдо сьогодні поговорив із Зеленським. Він запевнив Київ у своїй підтримці, тоді як президент України попросив допомогти отримати ПДЧ в НАТО.
"Дякуємо за дзвінок, Володимире. Завжди добре попрацювати над побудовою міцного партнерства між нашими двома країнами. Знайте, що підтримка Канадою суверенітету, безпеки та територіальної цілісності України ніколи не похитнеться", — написав канадський прем'єр у Тwitter за результатами розмови.
Проте раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вже обговорив канадським колегою Марком Гарно загострення на Донбасі.
Грузія
Міністр закордонних справ Грузії Давід Залкаліані у розмові зі своїм українським колегою Дмитром Кулебою обговорив проблеми окупації. Як відомо, частини Грузії також окупована російськими військами. Під непрямим контролем Кремля перебувають самопроголошені Абхазія та Південна Осетія, незалежність яких Україна не визнає.
"Давид Залкаліані висловив стурбованість спробами Російської Федерації загострити ситуацію в Україні. Разом з тим, перші дипломати двох країн обмінялися інформацією про ситуацію в Грузії та Україні на тлі існуючої окупації", — йдеться в повідомленні грузинського МЗС.
Також Залкаліані наголосив на готовності його країни долучитися до міжнародної підтримки України у різних форматах для стримання російській агресії.
Нідерланди
Міністр закордонних справ Стеф Блок запевнив главу МЗС України Дмитра Кулебу у своїй підримці.
"Україна не наодинці", — запевнив нідерландський міністр.
Словаччина
Очільник МЗС Словаччини Іван Корчок у розмові з Дмитром Кулебою "запевнив у безумовній підтримці новоствореним словацьким урядом суверенітету і територіальної цілісності України на тлі дестабілізаційних дій Росії".
Іван Корчок також висловив готовність його країни долучитися до роботи Кримської платформи.
Реакція Росії
Країна-агресор, звичайно, будь-які звинувачення на свою адресу відкидає. Проте у відповідь на заяву Зеленського про необхідність вступу до НАТО, у Кремлі відразу стали погрожувати ескалацією на Донбасі.
"З нашої точки зору, це ще більше погіршить ситуацію", — сказав прессекретар Путіна.
Згодом у Міноборони РФ повідомили, що збройні сили Росії почали перевірку боєготовності, навчання відбудуться у всіх військових округах. Така заява лише підливає олії у вогонь — чого очікувати далі від Кремля, ніхто не знає.
Відео Чи буде війна з Росією: світ готується до найгіршого сценарію
"Пора валити з цієї країни!" Таку смс відправила другу депутатка від Слуги народу Анна Колісник у той момент, коли головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак доповідав про скупчення російських військ навколо України. Позиція депутатки народ обурила. Але запитання підвисло. Чи збирається Росія напасти і коли – розбирався ТСН.Тиждень.
