"Затаврувати" ворогів чи сховати агентів впливу. Експерти розповіли про прихований сенс санкцій Кремля

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Політологи та фінансові аналітики проаналізували санкційні списки Росії.

Зранку 1 листопада було опубліковано повний список українських громадян та компаній, проти яких Росія впровадила санкції - 322 фізичні особи і 68 юридичних осіб.

Згідно з відповідною постановою уряду РФ, санкційні заходи передбачають заморожування безготівкових грошових коштів, бездокументарних цінних паперів і майна на території Росії і заборону на перерахування коштів за межі Росії.

У санкційному списку, указ про створення якого Володимир Путін видав ще 22 жовтня, є чимало українських політиків і чиновників. Проте це їх не засмутило, дехто з них навіть привітав цей хід РФ.

"Засмутився би, якби не потрапив до санкційного списку РФ. Українцю бути другом Московії - ганебно, тому втішений, що включаючи мене до санкційного списку, Кремль сам визнав і мене, і багатьох моїх колег з українського уряду, людиною чіткої проукраїнської, прозахідної і просто єдиної нормальної позиції", - написав міністр інфраструктури Володимир Омелян на своїй сторінці у Facebook.

ВідеоМосква запровадила антиукраїнські санкції "через недружні дії України щодо росіян"

 68 компаній та 322 громадяни України. З керівників держави під санкції потрапили голова Верховної Ради Андрій Парубій, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, генпрокурор України Юрій Луценко, голова нацполіції Сергій Князєв, міністр культури Євген Нищук, очільниця МОЗ Уляна Супрун та низка народних депутатів, зокрема, і син Петра Порошенка - Олексій. 

Москва запровадила антиукраїнські санкції "через недружні дії України щодо росіян"

Своєю чергою секретар РНБО Олександр Турчинов був більш різкім та лаконічним у своїй реакції. "Налякали їжаків голим задом! На мою думку це єдиний можливий коментар, який можна дати щодо російських санкцій проти України", - написав Турчинов у Facebook.

Пізніше список прокоментув президент Петро Порошенко. "Російське рішення про санкції не було неочікуваним. За невеликим виключенням це список дуже достойних людей, які є в цьому списку, включно з моїм сином, половиною моєї Адміністрації, із великою кількістю народних депутатів, більшістю української коаліції, членами уряду. В Україні перебування в цьому листі - це якась нагорода", - сказав він на спільній прес-конференції з канцлером Німеччини Ангелою Меркель.

Президент додав, що багато українців ображені на те, що не потрапили до цього списку.

Політологи також зазначають, що більшу увагу треба приділити тим українським політикам, кого у цьому списку немає.

"Важливо не хто там є, а кого там немає. Ось на це варто звернути увагу. Що стосується фігурантів цього списку, то багато українських політиків сприймуть свою там присутність як велику нагороду. А деяким це ще допоможе і на виборах", - наголосив політолог Володимир Фесенко.

До списку потрапили не тільки політики і чиновники, які несуть пряму загрозу національним інтересам РФ в Україні, але й інші категорії громадян, наголосив політтехнолог Тарас Березовець. Серед них: громадські діячі та журналісти; бізнесмени і їхнє найближче оточення; а також прямі агенти впливу РФ, яких в російських спецслужбах таким чином "відмивають" від їхнього російського сліду

На думку Березовця, публікацією списку керівництво РФ переслідувало декілька завдань.

По-перше, публічно позначити список українських політиків, журналістів, бізнесменів і чиновників, яких в Кремлі вважають винними за нинішній рівень двосторонніх відносин. "З цією категорією російська сторона вже давно ні на що не розраховує і ні на що не сподівається", - зауважив політтехнолог.

По-друге, таким чином Росія посилає чіткий сигнал виклику на килим з метою примусити до переговорів групі українських олігархів, особливо тим, хто веде бізнес на території РФ,

По-третє, внісши до списку реальних ворогів Росії групу агентів російського впливу, оточення Путіна сподівається приховати їхню залежність від Кремля напередодні президентських і парламентських виборів в Україні.

"У цій частині "солсберецькі" явно допустили помилку, ненавмисно засвітивши в списку санкцій низку забутих і несподіваних прізвищ, яких таким чином банально спалили. В цілому список неостаточний і за прикладом американських і європейських санкційних проскрипцій буде надалі розширюватися", - вважає Березовець.

На неадекватність та невідповідність списку заявленим цілям - блокування рахунків і виведення грошей - вказав також журналіст і блогер Денис Казанський. Зокрема, він наголосив на тому, що у більшості людей зі списку немає ні рахунків, ні бізнесу в Росії. А деякі люди взагалі нікому невідомі.

"Окремий кайф - це регіонали. Чим завинив перед Росією колишній власник "Стиролу" 74-річний Микола Янковський? Або ось ще крутіше - нардеп від "Опоблоку" 78-річний Юлій Йоффе з Луганської області. Людина Юрія Бойка, між іншим. Ну і вишенька на торті. У списку санкцій є Юлія Тимошенко і її найближчі соратники по "Батьківщині", але чомусь немає ні Ігоря Кононенка, ні Петра Порошенка, який взагалі, за логікою, мав би цей список очолювати. Ось вже де можна розгулятися конспірологам", - наголосив Казанський.

Ситуацію з олігархами у списку журналіст охарактеризував просто - "явна шиза". "У списках Пінчук, Григоришин і Фукс (який взагалі-то спонсорує партію Рабиновича-Медведчука. Проте немає головних антигероїв російського ТБ 2014 року - Коломойського і Тарути. Ну і Ахметова теж немає, як ви здогадалися", - додав Казанський

Российское правительство опубликовало полный санкционный список украинских политиков и бизнесменов. Всего 322 фамилии....

Опубликовано Денисом Казанским Четверг, 1 ноября 2018 г.

Теза про наявність прихованого функціоналу у санкційного списку дійсно має сенс, зважаючи на те, що економічно санкції практично не матимуть жодного впливу не тільки на фізичних осіб зі списку, а й на фірми з переліку юросіб.

"Росія прогнозовано ввела санкції, які взагалі не чіпляють Україну. Кримський титановий бізнес Фірташа гіпотетично міг би постраждати від санкцій проти українських титанових ГЗК, але він і так, після екологічної катастрофи в Армянську, на ладан дихає - після того, як перекрили Кримський канал. Вважаю, найбільше злякався санкцій Путіна "Черкасигаз". Напевно, проти них вся гра і затівалася, решта фігурантів списку - прикриття", - іронізує шеф-редактор УНІАН Михайло Ганницький.

Зазначимо, що у списку найбільше агропромислових компаній та металургійних заводів. Є також компанії хімічної промисловості, один банк, страхова компанія, кілька газових, Укрспирт, медіагрупа олігарха Віктора Пінчука і навіть один тракторний завод.

Фінансові аналітики погоджуються, що на цьому етапі економічних стосунків з Росією ефект від обмежень Кремля буде мінімальним.

"З урахуванням цілеспрямованої політики з витіснення українського бізнесу, яка почалася ще до Революції Гідності, і повальною забороною більшості товарних позицій після революції, обсяги операцій з РФ сильно скоротилися. Від 2013 року і експорт в Росію, й імпорт з Росії впали більш ніж утричі, а загальний товарообіг знизився на 2/3. Ми подивилися на великі публічні компанії - ефект від санкцій очікується мінімальний", - наголосив директор аналітичного департаменту Dragon Capita Андрій Безп'ятов.

З урахуванням розміру списку юридичних осіб, невеликий ефект, швидше за все, буде, але сильного впливу на економіку України санкції не матимуть, додав він.

"Тим більше, що в постанові вказані блокування (заморожування) безготівкових грошових коштів, бездокументарних цінних паперів і майна на території РФ, а також заборона на перерахування коштів (виведення капіталу) за межі Росії, тобто за бажання можливості продовжити торгівлю залишаються", - зазначив аналітик.

Своєю чергою голова МЗС України Павло Клімкін зауважив, що списки Росії є спробою вплинути на Україну напередодні виборів.

"Навіть зовсім поверховий аналіз так званого "санкційного списку" РФ і часу його оприлюднення свідчить про початок багатосерійного серіалу щодо спроби впливу на Україну напередодні виборів і після них. Але це насправді навіть не перша серія, це тільки тизер", - зазначив Клімкін.

Пізніше в МЗС України офіційно заявили, що розцінюють так звані санкції Кремля як продовження агресії, а самі вони "не мають нічого спільного з міжнародним правом".

Залиште свій коментар

Вибір редакції