Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Закриття кордону чи візовий режим. Експерти розповіли, як реагувати на арешт журналіста в Москві

ТСН.ua запитав у політолога, міжнародника та економіста, якої думки вони дотримуються щодо радикальних дій проти РФ.

30 вересня у Москві таємно затримали українського журналіста Романа Сущенка, який прибув до Росії у приватних справах у час відпустки. Про ув'язнення його у СІЗО "Лефортове" стало відомо лише за кілька днів - журналістові навіть не дали подзвонити дружині. І вже 3 жовтня надшвидкий суд призначив журналістові запобіжний захід у вигляді двох місяців за ґратами. Його звинувачують у шпигунстві.

Такі дії Росії викликали хвилю обурення в українців, зокрема у високопоставлених політиків. Дехто знову заговорив про необхідність введення візового режиму з Росією або навіть про повний розрив дипвідносин і перекриття кордону.

ТСН.ua запитав у експертів - політолога, міжнародника та економіста - якої думки вони дотримуються у цьому питанні та які наслідки можуть спричини наразі радикальні дії проти РФ.

Богдан Яременко
Богдан Яременко, міжнародник,  глава Фонду "Майдан закордонних справ":

- Я думаю, що закриття кордону більш відповідає потребам національної безпеки, ніж візовий режим, який насправді не є якоюсь серйозною перешкодою для того, щоб в Україну потрапляли якісь небажані елементи. Це швидше створює проблеми для тих людей, які їдуть з приватною метою, з метою туризму або такою, яка не стосується національної безпеки України.

І якщо вже говорити про країни, між якими йде війна, то відсутність комунікацій і закритий кордон був би більш адекватним заходом.

Українці ж, які перебувають на території Російської Федерації, повинні розуміти, що їх ніхто і ніщо не може захистити. Тут, звичайно, є і частка відповідальності держави. Вже давно мало бути розповсюджене попередження громадянам, що перебування у Російській Федерації становить загрозу їхньому здоров'ю, життю і свободі. Враховуючи неправовий характер Російської Федерації, Україна не має можливостей забезпечити дотримання прав і свобод своїх громадян на території цієї держави. Тож усім, хто там перебуває, мало бути запропоновано повернутися назад. Тим більше, що ми перебуваємо фактично у стані війни з цією державою.

Відносини між Україною та Росією мають бути приведені у відповідність до ситуації, яка склалася, тобто стану війни, а це означає розрив дипломатичних відносин і перекриття кордону.

Євген Магда
Facebook/Євген Магда
Євген Магда, політолог, директор Центру суспільних відносин:

- Затримання журналіста Сущенка - це такий казус, при якому значення візового чи безвізового режиму було мінімізоване. Очевидно, що у журналіста були якісь обставини, які змусили його їхати в Росію із Франції.

Тут важливіше інше. На сьогоднішній день Україна здійснює контроль чоловіків призовного віку, які приїжджають з Росії, тобто вони не можуть просто так потрапити на території України. Як правило, вони повинні мати певне запрошення, їх більш щільно перевіряють на кордоні.

Але для наших чоловіків ситуація є інакшою. Як на мене, це все ж таки питання громадянської та особистої відповідальності. Як можна заборонити людині те, що вона хоче зробити?

Тому питання Сущенка нам треба піднімати на високий державний і міждержавний рівень. Зараз варто говорити про нього, аніж опікуватися проблемами кордону.

Я поки не бачу чітких аргументів за впровадження візового режиму або розірвання дипломатичних відносин. Треба розуміти, що такі заходи зараз потребуватимуть певного обсягу зусиль, коштів, ресурсів. Чи володіє ними на сьогоднішній день Україна, я не знаю.

Економіст Олег Устенко
Олег Устенко, економіст, директор Міжнародного Фонду Блейзера:

- Якщо повністю перекрити кордон з Росією, українського експорту на територію РФ не буде взагалі. У такому випадку потрібно буде бути готовими до того, що наш ВВП моментально впаде на 5%. Це страшенно багато. У грошовому еквіваленті йдеться про суму близько $ 4 млрд. А це можна порівняти, наприклад, з усім нашим військовим бюджетом. Й у мене є великі сумніви, що це падіння можна буде компенсувати за рахунок збільшення обсягу експорту на відповідний відсоток на територію Європейського союзу. До того ж, ЄС продовжує тримати серйозну оборону по основних групах наших експортних товарів - квотування по продукції сільського господарства, по металу, по хімії.

Однак варто звернути увагу на те, що ті залишки, які ми ще продаємо в Російську Федерацію - це в основному продукція українського машинобудівництва. Але вони незабаром очікують запуску своїх машинобудівних підприємств, тож планують обійтися без нашої продукції. Зробити це заміщення не так-то й легко, тому це й досі під питанням. Але вони будуть робити наполегливі спроби. І як тільки вони досягнуть заміщення, вони самі відмовляться від залишків нашої української машинобудівної продукції, яка становить основну частину експорту. І в будь-якому випадку втрати будуть.

У разі введення Україною візового режиму варто очікувати симетричних заходів з боку Росії. Це призведе до ускладнення життя значної кількості українців, які працюють в РФ. Таким чином, ми вносимо в зону ризику близько $ 1-1,5 млрд зовнішніх грошей, які надсилають в Україну заробітчани. Тож до прийняття такого кроку потрібно визначити джерело, де Україна може взяти ці гроші, а це можуть бути або міжнародні фінансові інститути, або західні партнери.

Треба розуміти, що рішення закрити кордон або ввести візовий режим - політичні. Але здійснюючи ці кроки, політикам потрібно усвідомлювати можливі економічні втрати. Тому політичний виграш повинен перекривати економічні втрати.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції