Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"Заявки Москви на світову гегемонію розсипаються". Порошенко прокоментував церковне питання

Патріарх Варфоломій вирішив надати автокефалію українській церкві, у Москві розлютилися через дії Константинополя.

Президент Петро Порошенко заявив, що єдина помісна православна церква є гарантією духовної незалежності від Москви.

Про це він сказав під час виступу на 15-й щорічній конференції YES.

"Що відбувається зараз? Дуже просто — деколонізація. Імперія зацікавлена тримати колонію бідною, нерозвинутою і залежною в економічному, торговельному, гуманітарному і політичному сенсі. До речі, і в духовному також. Молюся і роблю все, на що тільки Господь дав мені сил, аби православна церква України нарешті здобула томос про автокефалію", — цитує його прес-служба глави держави.

"Подивіться на істерію, яку ми бачимо з Москви, причому скрізь — починаючи від московських каналів і закінчуючи абсолютно нецерковними висловлюваннями їхніх церковних ієрархів", —  прокоментував Порошенко реакцію Москви на інформацію щодо рішення надати автокефалію українській церкві.

Порошенко додав, що Україна отримала низку "дуже позитивних сигналів" від Вселенського Патріархату. Він наголосив, що  єдина помісна церква є запорукою суспільної злагоди: "Це — гарантія нашої духовної незалежності від Москви, на жаль, яка й досі перебуває в полоні хибного уявлення, що ніби тут, у нас, її канонічна територія".

"Вересневий Синаксис, збори архієреїв Вселенського Патріархату, начисто розвіяв ці хибні ілюзії Москви", - зауважив глава держави.

Порошенко підкреслив, що питання Томосу виходить далеко за межі України.

"Тут розсипається, мов картковий будиночок, концепція третього Риму як найдавнішої заявки Москви на світову гегемонію в сфері релігії. Тут у нас вирішується і майбутнє світового православ’я. Його з росіянами ми теж розуміємо по-різному. І це ще одна з причин, чому нам не по дорозі. У них церква — так звана скрепа авторитарного режиму. А ми як найбільша православна країна Європи продемонструємо, як органічно в одному національному організмі уживаються християнство східного обряду і демократія", - сказав він.

ВідеоСотня єпископів з усього світу визначають терміни надання Києву Томоса

В результаті зустрічі Вселенського патріарха Варфоломія з посланцем Москви - очільником Російської церкви - рішення про автокефалію Української православної церкви прийнято. Але сам документ про неї - так званий Томос - ще треба чекати. У храмі Святої трійці у Стамбулі триває Архієрейський собор Константинопольської церкви. Туди прибули понад сто єпископів з усього світу. Після консультацій з ними Вселенський патріарх може остаточно визначити терміни надання Томосу Києву. 

Сотня єпископів з усього світу визначають терміни надання Києву Томоса

На початку вересня у Стамбулі завершився великий архієрейський Собор. Українське питання на ньому було головним. Ієрархи були проінформовані про рішення Патріарха Варфоломія надати автокефалію українській церкві і не висловлювали принципових заперечень. Далі - остаточне ухвалення документів на Священному синоді.

Питання надання автокефалії можуть розглядати одночасно з питанням зняття анафеми з нинішнього очільника Української православної церкви Київського патріархату Патріарха Філарета. Від церкви Філарета відлучила Москва ще 20 років тому за те, що створив Київський патріархат.

Вселенський патріархат також призначив своїх екзархів (представників), які представлятимуть Константинополь у Києві - архієпископа Даніеля Памфілона зі Сполучених Штатів та єпископа Іларіона з Едмонтону, Канада. У Москві розцінили призначення екзархів як "безпрецедентне та грубе вторгнення на свою територію" та заявили, що "не залишать це без відповіді".

Залиште свій коментар

Вибір редакції