Життєвий цикл коаліції. Чи будуть дострокові вибори Верховної Ради навесні

Дата публікації
Життєвий цикл коаліції. Чи будуть дострокові вибори Верховної Ради навесні

expres.ua

Політичні експерти розповіли, чому депутати не хочуть голосувати за безвізові законопроекти.

УНІАН
Депутати традиційно скандалять, Рада не може прийняти необхідні "безвізові закони", відтак активізуватися розмови про неминучий розвал коаліції, про який дехто з експертів твердить вже давно.

Так, минулого тижня здійнявся скандал через поправку до Трудового кодексу, яка забороняє дискримінацію представників сексуальних меншин. А це є однією з умов на шляху до лібералізації візового режиму з Євросоюзом.

На фоні обговорень неспроможності прийняти необхідні проекти сталася бійка між двома депутатами - Андрія Тетерука з "Народного фронту" та Олександри Кужель з "Батьківщини". Учасники конфлікту розповідають різні версії подій, тож невідомо, хто насправді був винуватцем. Проте сам цей факт ще раз засвідчує те, що ситуація у коаліції непевна і злагоди немає.

Крім того, питання дострокових виборів вже прокоментував і спікер Ради Володимир Гройсман. Щоправда, він щодо такої ймовірності висловився негативно. Але наявність реакції на вищих щаблях свідчить, що проблема реальна.

Цього тижня у Раді вирували парламентські шторми

Цього тижня у Раді вирували парламентські шторми

ТСН.ua спитав у політичних експертів, наскільки велика ймовірність того, що навесні нам доведеться обирати нову Раду, чи може політики домовляться між собою, щоб не ставити перепони на шляху України до Європи.

Тарас Березовець, політтехнолог:

- Головний гарант збереження коаліції сьогодні - це американці. Вони фактично виступили гарантом "пакту" про взаємний ненапад між БПП, "Народним фронтом", "Батьківщиною" і "Самопоміччю". Тому всі у Раді зараз зацікавлені в тому, щоб коаліція встояла, ніхто не хоче виявитися тим негідником, який її розвалив. І вона буде зберігатися рівно стільки, скільки у американців буде можливість її цементувати.

Найслабша ланка в цьому союзі - "Батьківщина". Тимошенко буде триматися аж до виборів. Вона дуже досвідчений гравець і відчуває момент. Незважаючи на провали в стратегії, у тактиці їй немає рівних.

А дострокові парламентські вибори неминучі. І пройдуть вони, швидше за все, восени 2016 слідом за весняною кризою, яка на нас чекає. Взимку, яка цього року обіцяє бути холодною і сніжною, люди отримають непідйомні платіжки за газ і опалення. Навіть з фізіологічної точки зору навесні незадоволення людей наростає. Це особливості людського організму. А з практичної точки зору, криза, яка є сьогодні, буде поглиблюватися, і економічна ситуація навряд чи поліпшиться до цього часу. Будуть складнощі з бюджетом, у тому числі. Таким чином, є великі шанси, що на тлі економічних проблем настане загальна політична криза. Можливо, з переформатуванням коаліції та уряду. І оце все й викличе розпад нинішньої коаліції.

І те, що ми спостерігаємо зараз у Раді, в тому числі з голосуванням за "безвізові" закони - свідчення цього.

З 1 січня ми реально можемо отримати безвізовий режим. Представники Європейського союзу вже пояснили, що війна на Сході і проблеми з Кримом - не перешкода цьому. Україна повинна - найголовніше - закрити кордони з невизнаними республіками. А для цього необхідно прийняти той самий пакет документів (13 законів), з яких на даний момент Верховна Рада затвердила всього два.

Те, що депутати причепилися до цієї поправки про сексуальну орієнтацію - всього лише привід. Сьогодні йдуть великі торги за посади міністрів. У першу чергу, міністра енергетики. Але головне, чого хоче "Батьківщина" - це зняти орендну ставку за використання газових свердловин і, таким чином, здешевити газ для населення. Але насправді в основі цього всього йде гра на великий капітал, тобто фактично спроба підіграти найбільшому газовидобувному бізнесу.

Європа дала нам час, продовживши "дедлайн" щодо безвізового питання до 11 листопада. Але оскільки великі закулісні торги політсил поки не увінчалися успіхом, у мене на цей рахунок песимістичний прогноз.

До речі, якщо до кінця тижня депутати не проголосують за ці закони, ЄС не сильно засмутиться: там не горять бажанням давати нам безвізовий режим. Але вони хочуть зберегти обличчя. І якщо Україна не виконає своїх зобов'язань, вони з легким серцем вмиють руки: мовляв, хлопці, вибачте, ми все, що могли, робили, а ви ні, тому ви нічого не отримаєте. Так що це все виключно в інтересах України.

Facebook/Олег Пономар
Олег Пономар, політичний оглядач:

- Я думаю, що ситуативно голоси "Опоблока" залучатимуться. Але точково. Це звичайна політична практика - обмін взаємними поступками та інтересами з деяких питань і у разі, коли такий обмін можливий. Але системного та офіційного співробітництва між БПП і "Опоблоком" не буде. БПП буде знаходити приховані резерви у діючій коаліції, цементувати її, шукати компроміси. Можна ще раз пройтися по позафракційним і спробувати там щось нашкребти.

Позаяк я поки виключаю ймовірність сценарію з достроковими виборами. На нинішньому етапі розвитку країни вони грають дестабілізуючу роль і не будуть на благо України.

Думаю, що провалу Верховної Ради поки немає. Чекаю вівторка з надією і оптимізмом. Наш парламент вже не раз демонстрував, що може збиратися в останню секунду і після сильної критики суспільства. У парламентаріїв хороший нюх на настрої в суспільстві і на невдоволення ними людей.

Водночас уряд чекає ротація. Думаю, близько 40% його буде замінено - це предмет торгів всередині коаліції. Але нової Ради поки не буде. Новий розклад вже можна буде дивитися навесні.

УНІАН
Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії:

- Навряд чи коаліція зараз розпадеться. З формальної точки зору, навряд чи "Батьківщина" і "Самопоміч" будуть виходити із коаліції, бо це може призвести до дострокових виборів і негативно вплинути на їхній електорат. Тобто частина електорату не зрозуміє цього кроку і буде звинувачувати їх у дестабілізації на користь Путіна. А я дійсно вважаю, що дострокові вибори - це шлях до політичної дестабілізації, це подарунок Путіну.

Але навіть якщо припустити, що "Батьківщина" і "Самопоміч" виходять із коаліції, то для продовження роботи Ради потрібна лише проста більшість у 226 голосів - а це БПП, "Народний фронт" і окремі депутати з різних груп. І "Народний фронт" не зацікавлений у дострокових виборах із зрозумілих причин [низький рейтинг]. Я думаю, що цих сил буде достатньо для того, щоб утримувати просту парламентську більшість.

Тож я би не драматизував ситуацію. Питання дострокових виборів лежить у площині стосунків цих двох ключових партій коаліції. Якщо там буде забезпечена взаємодія, то дострокових виборів ми можемо уникнути, навіть якщо вийдуть "Самопоміч" і "Батьківщина".

Так, вони зараз не можуть проголосувати за безвізові закони. Але я думаю, що тут відповідальність лежить на всіх політичних силах. Депутати звичайно перекладають відповідальність один на одного, але я б сказав, що це просто така вузька партійна гра на шкоду Україні.

Якщо буде політична воля, якщо партії покажуть, що вони здатні піднятися над своїми дрібними партійними інтересами, то, в принципі, прийняття безвізових законів можливо. А якщо вони будуть й надалі ловити рибку у каламутній воді, тоді не вийде. До того ж я думаю, що ми не маємо нічого прив'язувати до безвізових законів, як наприклад, "Батьківщина" прив'язує тарифи або інцидент з Тетеруком і Кужель. Безвізові закони - це цінність сама по собі.

Якщо ж безвізові закони не будуть прийняті, то зрештою коаліція може продовжити існування і далі. Більше того, якщо зараз їх провалять, то ЄС не відмовиться від цього плану з лібералізації візового режиму. Просто терміни будуть відсунуті ще далі і, на жаль, це ускладнить нам можливість швидкого прийняття цього рішення. Адже є фактори, які неможливо спрогнозувати. Скажімо, вони відкладуть це питання ще на півроку, а за цей час невідомо, що трапиться, що зможе різко ускладнити ситуацію. Тому, звичайно, такий розвиток подій небажаний. Зараз м'яч на полі Україна, а саме – парламенту. І депутати не зможуть перекласти відповідальність на когось ще.

Ольга Скичко

Наступна публікація