Журналісти розкрили найпопулярніші схеми уникнення люстрації корумпованими чиновниками

Журналісти розкрили найпопулярніші схеми уникнення люстрації корумпованими чиновниками

Посадовці готові майже на все, щоб втриматися на улюбленій посаді.

В Україні розцвів цілий бізнес, який дозволяє посадовцям оминути люстрацію, йдеться у сюжеті програми "Гроші".

Журналістам вдалося викрити три найпопулярніші схеми чиновників, як не позбутися теплого місця і навіть піти на підвищення.

Схема перша - судова

Мін'юст і громадські активісти постійно оскаржують рішення судів, що поновлюють людей Януковича на посадах. Наприклад, виконувач обов'язків прокурора Києва Олег Валендюк оскаржив своє звільнення в суді ще до того, як перевірка дісталася його улюбленого кабінету. За часів Януковича він працював заступником керівника управління ГПУ.

За три дні суд порушив справу і ухвалив рішення заборонити ГПУ звільняти Валендюка, бо його посада не підпадає під дію закону, хоча у самому законі ця посада зазначена. На думку директора департаменту з питань люстрації Мін'юсту Тетяни Козаченко, це саботаж.

Зазначимо, практично у всіх справах про відновлення на посадах високопосадовців бере участь суддя Віктор Данилишин. Завдяки його ж рішенню також намагається втриматися на місці екс-начальниця ДФС Києва Людмила Демченко. За часів Януковича вона керувала відділенням Міндоходів і зборів у Печерському районі столиці, жити звикла дорого і красиво, тож просто так іти не збирається.

Схема друга - відрядження в АТО

Таким способом втриматися на посаді послуговуються мало не сотні чиновників, від дрібних начальників сільрад до заступників міністрів. Держслужбовці одразу після прийняття закону раптом масово познаходили собі справи у зоні АТО.

"Робили семінари і автобусом вивозили деяких співробітників МВС, можливо, або прокуратури, але це вже не рамки люстраційного законодавства, це рамки кримінального провадження", - наголосила Козаченко.

Наприклад, на посаді заступника міністра регіонального будівництва і ЖКГ Дмитро Ісаєнко отримав статус учасника навіть не АТО - бойових дій. Під тиском обурених нардепів він навіть написав заяву про те, що відмовляється від незаслуженого статусу, та як потім стало відомо - нікуди її не віддав, і на момент звільнення все ще був учасником бойових дій.

Аби лишитися при посаді, навіть очільник українського Інтерполу Василь Неволя та двоє його заступників Іван Ожелівський та Михайло Бахмутченко організували собі виїзд у зону АТО, ще навесні статус УБС отримали 23 прокурори Донецької області, хоча насправді в районі бойових дій перебували лише четверо з них.

Схема третя - затягування часу

Департамент з питань люстрації не може звільнити ту чи іншу людину, адже його співробітники лише складають списки та слідкують, щоб перевірка нікого не оминула. Звільнити ж люстрованого може лише його начальство. Тому цілі відомства умисно відтягують перевірки, користуючись тим, що у люстраторів немає повноважень призначити її самим і зараз.

"От, наприклад, Апеляційний суд Києва, щойно набрав чинності закон, вони зробили наказ на проведення перевірки, тільки перевірка ще не почалася - вони одразу зробили відтермінування - перенесли перевірку ще на півроку", - обурена головний люстратор країни.

За перший рік люстровано трохи більше 800 осіб по всій Україні, тобто з кожної тисячі посадовців на місцях лишилося 999. А за законом усі державні установи мають пройти повну перевірку до кінця 2016-го року. Усі, хто цей процес досі умисно відтягує, - теж скоро мають відповісти перед законом про очищення влади.

Як українська люстрація перетворилася на черговий бізнес влади

Як українська люстрація перетворилася на черговий бізнес влади

Нагадаємо, раніше журналісти з'ясували, як розшукувані екс-міністри Януковича майстерно збанкрутили унікальне кварцове підприємство України.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Люстрація від Зеленського
Наступна публікація