Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Журналісти з'ясували, хто ще з можновладців володіє майном та не вказав його у деклараціях

Після знайденої журналістами іспанської вілли Петра Порошенка, яка не була задекларована, чиновники вирішили діяти таким же чином.

Вілла президента Петра Порошенка в Іспанії, будинок родини заступника міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Діденка та літак голови депутатської групи "Відродження" Віталія Хомутинніка – все це не потрапило до декларацій.

Декларанти нібито і вказують своє майно, проте це важко назвати прозорістю, адже наявність закордонних фірм у декларації не дасть уявлення громадянам про те, що стоїть за ними, йдеться у розслідуванні програми "Схеми", спільного проекту "Радіо Свобода" та каналу "UA:Перший".

Раніше у ЗМІ з'явилася інформація, про приватну резиденцію Порошенка на узбережжі Середземного моря. Вона не була внесена у декларацію у розділ "Нерухомість", проте була вписана лише фірма, на яку ця вілла оформлена.

Ця історія викликала резонанс, адже, таким чином, президент показав іншим політикам та чиновникам, що кожен може приховати своє майно та обійти декларації.

У сонячній Іспанії мають вілли не тільки президент України Петро Порошенко, а і двоє його близьких соратників – депутат Ігор Кононенко та заступник секретаря РНБО Олег Гладковський.

Іспанська вілла Порошенка
"Схеми"
Вілла президента Петра Порошенка

будинок, вілла_3
"Схеми"
Маєток Ігоря Кононенка в Іспанії

На сході Іспанії, у містечку С'Агаро, біля пляжу – напівзакрита територія, куди потрапити автівкою можна лише за перепусткою чи за запрошенням власника одного з маєтків. Саме тут і розташовується вілла родини заступника міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Діденка. Цей іспанський будинок у чиновника у декларації не вказаний.

Зазначається, що такий маєток біля пляжу Д'аро оцінюється у понад 1,5 мільйона євро.

Будинок Діденка записаний на юридичну особу Eurobiuldings Investments (SLU), директором якої є його дружина Ольга.

На фотографіях у соцмережах сім'я Діденка відпочиває біля басейну цього іспанського маєтку. Охорона в містечку також підтвердила, що власники маєтку – сім'я Ігоря Діденка. Коли їх немає вдома, маєтком опікується українець Віктор.

Чому відомостей про цю елітну нерухомість немає у декларації, перший заступник міністра енергетики Ігор Діденко категорично відмовився говорити на камеру.

Проте запросив журналістів до свого кабінету поговорити без запису розмови.

будинок, вілла_4
"Схеми"
Вілла Ігоря Діденка в Іспанії

 

Чиновник заявив, що заповнив декларацію відповідно до закону.

"Декларація заповнена відповідно до чинного законодавства. Якщо є зауваження до якості заповнення моєї електронної декларації, ви маєте право звернутися до відповідних органів. Найближчим часом з'явиться моя друга декларація. Вона подається після звільнення. Незабаром ви зможете піддати сумніву коректність двох декларацій", – передали слова Діденка журналісти.

Українські високопосадовці не вказують у деклараціях майно, яким володіють пов'язані з ними фірми, так само, як зробив Порошенко зі своєю віллою. Хоча, як стверджують автори закону про запобігання корупції, він мав би вказати і віллу.

"Було введено і розширено форму декларації, ці зміни вносились на вимогу Міжнародного валютного фонду – це відображення в декларації того майна, контролером чи бенефіціаром якого є суб'єкт декларування. Це означає, що це майно, воно формально записане на якусь фізичну чи юридичну особу, є формальний або номінальний власник, але контролером – реальною особою, яка може розпоряджатися цим майном, – є суб'єкт декларування чи члени його сім'ї. Тобто умовно ми його називаємо – бенефіціарний власник. І вперше в електронних деклараціях є вимога зазначати такі об'єкти", – зазначив, раніше співавтор Закону "Про запобігання корупції" Дмитро Котляр.

Руслан Радецький, заступник голови НАЗК, очільник департаменту контролю й пeрeвірки дeкларацій, зазначав: "Він (декларант – ред.) повинен вказати це майно. Він зобов'язаний вказати все майно, що належить йому".

Проте, після виходу сюжету в НАЗК різко змінили своє трактування закону.

"У той час, коли Петро Порошенко та члени його родини не використовують цю власність для отримання прибутку, і юридична особа, яка є власником цієї нерухомості, розпоряджається нею на власний розсуд, ця власність не є об'єктом для е-декларації, у відповідності з законом", – йдеться у відповіді, підписаній Русланом Радецьким.

будинок, вілла_2
"Схеми"
Відповідь НАЗК

Раніше у НАЗК зазначали, що готові перевіряти усю інформацію, проте тепер службовці заявили, що будуть вирішувати самі що перевіряти, а що ні. Таку відповідь отримав на депутатський запит Сергій Лещенко.

"Порядок проведення передбачених статтею 48 Закону видів контролю, а також повної перевірки декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначає Національне агентство. Враховуючи викладене, зазначена у Вашому запиті інформація щодо Порошенка П.О. буде врахована під час проведення Національним агенством повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", – йдеться у відповіді голови НАЗК Наталії Корчак.

Спостерігачі за реформами застерігають, що така кардинальна зміна трактування закону Нацагентством створює небезпеку для всієї реформи.

"Такою однією відповіддю вони можуть створити прецедент, за допомогою якого можна сховати взагалі все майно. Тобто фактично записати його на юридичні особи і все. І більше ніхто нічого ніколи не побачить. І втрачає будь-який сенс контроль за статками посадовців", – зазначає голова "Громадського люстраційного комітету" Олександра Дрік.

Журналісти також повідомили, що приховав інформацію у декларації і голова депутатської групи "Відродження" Віталій Хомутиннік, який не задекларував свій літак.

будинок, вілла_1
"Схеми"
Літак Gulfstream G280, на якому, як зафіксували журналісти, літає Віталій Хомутиннік

Цей літак із бортовим номером VP-CVH журналісти фільмували ще влітку та восени 2016 року. Він був зареєстрований ще літом 2015-го – у році декларування і мав би бути в ній, але його не було. І сам депутат вважає, що задекларував все правильно, мовляв, літак належить фірмі.

"Це ж не я придбав (літак – ред.), це фірма придбала", – каже він.

На звернення журналістів до Комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції із проханням надати роз'яснення на прикладі президента – чи повинні все ж таки декларанти вказувати все майно, яким володіють, чи достатньо лише вказувати юридичні особи, на яких це майно зареєстроване. Через тиждень комітет відповів: "Юристи комітету дійшли висновку, що така власність має бути в декларації кожного посадовця, якщо вона в нього є", – зазначає голова Комітету ВРУ з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв.

Він додатково пояснює, що неважливо на кого записане майно, якщо декларант може ним користуватися чи розпоряджатися, він має вказувати його.

"У закон ми внесли норму, яка говорить – якщо в тебе є майно, неважливо, на кого воно записане, якщо воно твоє – якщо це яхта або будинок, або люксова машина, якими ти користуєшся і розпоряджаєшся, – воно має бути у твоїй декларації. Це стосується всіх. Тому важливо покарати президента за порушення, щоб іншим не було повадно брати поганий приклад", – заявив Соболєв.

Варто зазначити, що у письмовій відповіді антикорупційного комітету зазначено, що президент користується правом недоторканості, тому будь-яке розслідування неможливе.

Залиште свій коментар

Вибір редакції