Зліт вертольотів, Кремль-3 і паркан з камерами: журналісти дізналися про сусідів Путіна на Валдаї

Резиденція на Валдаї була побудована на початку 1980-х років для Леоніда Брежнєва.

Поряд з державною резиденцією на озері Валдай за останні роки оселилося чимало людей з оточення російського президента Володимира Путіна.

РБК з'ясував, кому належить земля на Валдаї і хто там є сусідом російського президента.

Державну резиденцію "Ужин" в Новгородській області багато хто помилково називає дачею Йосипа Сталіна. Насправді вона була побудована на початку 1980-х років для Леоніда Брежнєва, а бувати на Валдаї часто став тільки перший президент Росії Борис Єльцин. Держдача знаходиться на півострові між Валдайским озером та озером Ужин. Тоді резиденція являла собою двоповерховий цегляний будинок, крім КПП, пристані і вертолітного майданчика інших будівель не було.

При новому президенті на березі, по всьому периметру півострова спорудили металевий паркан з камерами. Тоді ж почалося велике будівництво, яке не припиняється і зараз. До 2004 року Валдай став настільки популярним місцем, що Путін підтримує створення однойменного дискусійного клубу, покликаного вести "неупереджене обговорення актуальних світових проблем". Путін часто гостює на озері, розповідають місцеві жителі, які вже звикли до постійного шуму вертольотів над головою.

Але паркан з камерами, що оперізує весь півострів, як з'ясувалося, оточує не тільки резиденцію Путіна. Згідно публічній кадастровій карті, вся територія розділена на дві ділянки. Одна з них — на 151 га — у власності РФ і безстроковому користуванні Федеральної служби охорони (ФСО), це випливає з даних Єдиного реєстру прав на нерухомість (ЄРПН), а друга — близько 98 га — у власності такого собі ТОВ "Прайм" з Санкт-Петербурга. Як "Прайм" стало власником землі на Валдаї — невідомо. Вперше його права на ділянку тут були зареєстровані в грудні 2003 року: підставою вказаний договір купівлі-продажу без номера. У кого "Прайм" купив землю, у виписці з ЄРПН не йдеться. Якщо ця земля була власністю держави, рішення про її продаж могли прийняти тільки в Кремлі.

Публічної інформації про власність "Прайму" на Валдаї небагато. На сайті держзакупівель згадується тільки вертолітний майданчик, орендований військовою частиною 66631. Зате дані ЄРПН свідчать, що нерухомість, яка належить "Прайму", орендує управління по експлуатації будівель в Північно-Західному окрузі справами президента. Серед орендованих об'єктів у відкритих документах перераховуються: резиденція площею 3443 кв. м, критий каток (2485 кв. м) і одноповерхова купальня площею 1898 кв. м, сауна (805 кв. м), гостьовий будинок (1096 кв. м) і два ресторани (1146 кв. м і пивний 523 кв. м), дві універсальні спортивні майданчики (706 кв. м і 670 кв. м), роздягальня при купальні для хрещення, російська хата і лазня при ній, будиночок пасічника (200 кв. м), китайський павільйон, альтанка і мангал, павільйон для тренажерів, "тренувальний майданчик (драйвінг-рейндж)", майданчик для гольфу (5500 кв. м), дві посадочні майданчики для вертольотів Мі-8, закрита стоянка на вісім легкових автомашин, елінг з пірсом, наплавний понтонний міст, держблок агронома і навіть церква. Строк оренди усіх об'єктів — до кінця 2019 року. На яких умовах "дочка" УСП орендує цю нерухомість, невідомо.

На іншому березі Ужину навпроти земель "Прайму" — ще одна колись популярна у відпочиваючих територія. Це база відпочинку "Берег Валдая" біля села Шуя. Влітку 2006 року у землі змінився власник, і базу закрили для відвідувачів. Новий власник — московське ТОВ "Творча студія "Новий погляд" — освоювати територію почало тільки через п'ять років, коли сама студія перейшла під 100-процентний контроль ще одного друга президента — мільярдера Аркадія Ротенберга. Судячи з усього, власнику "Нового погляду" на Валдаї подобається, як і президенту.

Тільки в квітні 2016 року компанія придбала тут же ще 2,3 га землі на території колишньої бази відпочинку "Валдайська". Продавцем стала повна тезка дружини великого петербурзького бізнесмена Ігоря Мінакова. Ще як мінімум 3,7 га землі на під'їзді до резиденції Путіна — у власності у 100-процентною "дочки" страхової компанії СОГАЗ — ТОВ "Валдайское подвір'я". Там, згідно з виписками ЄРПН, тут знаходиться гостьовий будинок площею 1080 кв. м і кілька житлових будинків на 131-156 кв. м. До оголошення в 2014 році санкційного списку співвласниками СОГАЗа були структури банку "Росія" Юрія Ковальчука, Volga Group Геннадія Тимченко, "Газпрому" і двоюрідного племінника Путіна Михайла Шеломова.

Навіть географічна близькість до начальника в Росії може відігравати велику роль: з часом біля резиденції Путіна і ділянок його друзів на Валдаї стала селитися нова державна еліта. Тепер "перша лінія" — вотчина колишніх і нинішніх співробітників ФСО і управління справами. "Не мешканці, а небожителі" — так описує своїх сусідів один із власників землі. За його словами, "вони самі себе називають Кремль-3". Купити землю в Ящерово стало дорожче, кажуть місцеві ріелтори: залишилося всього декілька вільних ділянок, нещодавно за одну з них — площею 20 соток — просили 4 млн руб. (при ціні сотки в Ящерово не в елітному місці 18-20 тис.).

Одним з перших (за документами, якими має в своєму розпорядженні видання) — у 2004 році — право на землю на Валдаї отримав повний тезка нового голови Національної гвардії, колишнього головкому внутрішніх військ та начальника служби безпеки президента Віктор Золотов. У квітні 2009 року найближчими сусідами Золотова стали тезки його дружини і сина, Валентини та Романа (імена родичів Золотова розкривав журнал The New Times). Тепер їм належить три основні ділянки на "першій лінії" площею майже 1,5 га під загальним адресою на Зоряній вулиці. Найближчий сусід Золотових на вулиці Зоряній в селищі поруч з селом Ящерово — Олексій Дюмін, який у лютому 2016 року був призначений т.в.о. губернатора Тульської області. До цього Дюмін зробив кар'єру від особистого охоронця Путіна до заступника Сергія Шойги в Міноборони. Є у Дюміна і Золотова ще один важливий сусід — Олександр Колпаков, повний тезка керуючого справами президента.

Трохи віддалік від селища охоронців президента було побудоване інший, і в ньому теж вистачає "зірочок".

Нагадаємо, агентство Reuters провело розслідування щодо другої дочки Володимира Путіна - 29-річної Катерини, яка живе під прізвищем Тихонова. Нещодавно вона вийшла заміж за Кирила Шамалова, сина давнього друга Путіна, співвласника банку "Росія".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: