Під кінець Ради шостого скликання партія влади підготувалася до свого приходу в сьомий.
Вчора, 16 жовтня, народні депутати прийняли в першому читанні законопроект, який істотно спрощує процедуру обрання і відставки голови парламенту, а також встановлює нові правила формування депутатських фракцій і груп.
У свою чергу, як пише "Комерсант-Україна", представники опозиції стверджують, що Партія регіонів готує ґрунт для обрання "керованого спікера", і побоюються, що документ направлений проти них.
Законопроект про зміни в регламент Ради був внесений до парламенту головою регламентного комітету Володимиром Макеєнко (Партія регіонів) в понеділок пізно ввечері й уже наступного дня був включений до порядку денного засідання Ради.
Регіонали мають намір змінити процедуру обрання і звільнення голови Верховної Ради. Зараз обрання спікера відбувається шляхом таємного голосування бюлетенями. Внесений законопроект суттєво спрощує цю процедуру - тепер рішення щодо кандидатур на посаду голови Верховної ради приймається шляхом відкритого поіменного голосування.
Процедура відставки спикерів також спрощується: "Рішення про відкликання голови Верховної ради приймається шляхом відкритого поіменного голосування більшістю народних депутатів від конституційного складу Ради (не менше 226 голосів) і оформляється постановою Верховної Ради. Як відомо, чинна норма регламенту свідчить, що голову ВР можна відправити у відставку тільки таємним голосуванням бюлетенями.
Опозиція цими нововведеннями не задоволена:
"Партія регіонів сподівається отримати більшість у парламенті, тому їм потрібен керований голова Верховної ради. Для цього і спрощується процедура зняття спікера", - вважає перший заступник голови регламентного комітету Сергій Сас.
Також законопроект встановлює нові принципи формування депутатських фракцій. Якщо зараз вони створюються на партійній основі народними депутатами, обраних за списками політичних партій чи блоків, то внесений законопроект вводить нові обмеження на цей рахунок.
"Депутатські фракції формуються на партійній основі", - сказано в документі.
Крім цього, Володимир Макеєнко пропонує ускладнити формування депутатських груп. Чинний регламент припускає, що депутатську групу можуть сформувати 15 і більше народних депутатів. У законопроекті пропонується підвищити цей поріг до рівня не меншого, ніж кількість членів найменшої фракції.
Представники опозиції побоюються, що норма про формування фракцій тільки на партійній основі спрямована проти них:
"У нас у списку є люди, які не є членами партії "Батьківщина", їм доведеться або вступити в партію, або не вступати у фракцію", - констатував Сергій Сас.
Ця норма може торкнутися представників шести партій, які за заборони брати участь у виборах блокам увійшли в список об'єднаної опозиції "Батьківщина" як безпартійні. Серед них - представники партій "Фронт змін" (лідер - Арсеній Яценюк), "Народна самооборона" (лідер Юрій Луценко), "Народний рух" (Борис Тарасюк), "За Україну!" (В'ячеслав Кириленко), "Реформи і порядок" (Сергій Соболєв) і "Громадянська позиція" (Анатолій Гриценко).
"Жоден закон не може змушувати людину вступити в певну партію! Може, Макеєнко напише, що тільки Партія регіонів зможе формувати фракції? Ця норма неконституційна, вона з розряду фантастики",- заявив заступник голови штабу об'єднаної опозиції Сергій Соболєв.
Нагадаємо, що вчора, 16 жовтня, український парламент зібрався на своє останнє засідання перед виборами, на яких визначиться складу Верховної Ради сьомого скликання.