Зміцнення армії, угода з Британією, "Нептун" на озброєнні: чи все, що озвучив Зеленський - його заслуга

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Зміцнення армії, угода з Британією, "Нептун" на озброєнні: чи все, що озвучив Зеленський - його заслуга

president.gov.ua

За словами експерта, співпрацю з Великою Британією можна назвати заслугою чинного президента.

Говорити про заслуги важко, коли виходять два табори і починають бити один одного, що це попередники, а це - Зеленський.

"Те, що точно Зеленський - я би назвав британський напрямок. Хоча кажуть, що з Британією у нас завжди були відносини добрі", - зазначив у коментарі ТСН Михайло Самусь, заступник директора Центру армії, конверсії та роззброєння по міжнародних питаннях.

За його словами прорив у британському напрямі стався саме зараз тому, що у Британії стався Brexit. І сама Британія шукає зараз нову геополітику. Зараз нова модель політики формується на зовнішній арені, в світі і таке інше. Україна є тут важливим елементом. Український напрямок для Британії є важливим, так само як і польський, так само як і інші напрямки. Тобто, Британія формує свою нову геополітику - і тут для України це співпало дуже позитивно.

"Тому стало можливим для України отримати, я не кажу лише про гроші, тому що гроші тут є важливим елементом, але суть в тому, що Британія, якщо б була в складі Європейського союзу, вона не могла б це зробити. Фізично. Тому що Європейський союз протидіє наданню допомоги саме військово-технічної, взагалі реалізації допомоги саме військово-технічної з Україною, оскільки вважається, що це буде сприяти розгоранню російсько-українського конфлікту. Європейський союз, починаючи з 2008 року, як не парадоксально, коли Росія напала на Грузію, забороняє військово-технічну співпрацю з Україною", - сказав він. 

Експерт зазначає, що оскільки Україна поставляла зброю Грузії, то вважається, що сприяла ескалації конфлікту між Грузією та Росією.

"Як би це парадоксально не звучало з нашої точки зору, в Європі це вважається нормальним, що коли йде конфлікт, то вони не поставляють зброю до зони конфлікту. Британія, коли вийшла з Європейського союзу - це стало можливим. Тому, чому я кажу, що британський напрямок новий і став успішним під час Зеленського - це сталося після Brexit", - говорить Самусь.

Крім того, він вважає, що Туреччина - це продовження. Це успішне продовження того, що починалося за Порошенка.

"За Порошенка також були підписані контракти по системі зв'язку і по закупівлі безпілотників. Також були і інші задумки. Зараз вони продовжуються і виходять на інший рівень. Це спільне виробництво і систем протиповітряної оборони, і військово-морської техніки, що дуже важливо - і на інших напрямках", - зазначає експерт.

Щодо прийняття на озброєння протикорабельної крилатої ракети "Нептун", Самусь визнає, що проєкт реалізовувався, звісно, і до Зеленського. На Зеленського припала фаза завершення його будівництва і постановки на озброєння. І тут надзвичайно важливим є те, що якщо Зеленський поставить на озброєння наступного року хоч один дивізіон Нептунів - тоді можна буде сказати, що це реально заслуга Зеленського.

"Тому що в нас яка є проблема? В нас за 30 років було дуже багато дослідних зразків, було всіляких розробок, але поставити їх на озброєння і запустити в серію - таких прикладів дуже мало. Навіть от БТР-4 - той відомий і знаменитий - і в поганому і в доброму сенсі - він був взагалі представлений десь у 2005-06 роках, можливо ще раніше. Але в 2005-06 році це був вже дослідний зразок, який ходив, стріляв, плавав і таке інше. Бюджет. Зараз це напрацювання Мінфіну (щодо того, що в бюджеті 2021 не закладені кошти на постановку на озброєння "Нептуна" - Ред.). Їм взагалі до цього "Нептуна"  - до лампочки. Тому, коли в цю справу буде включено парламент, комітет з питань безпеки, РНБО, Офіс президента - тоді ми будемо говорити про те, що думає Зеленський. Для Зеленського, я вважаю, надзвичайно важливо буде запустити в серію "Нептун". Це буде зроблено. Це буде його заслуга. Якщо ні - тоді це буде реально провал програми Порошенка", - зазначив він.

Також Самусь вважає, що один з найімовірніших проєктів це - Чорноморські бази. Тому що гроші британського кредиту, в тому числі, передбачають розбудову інфраструктури. Тобто, як мінімум, одна база, або, скажімо так, будівництво бази, проходить по статтям в британському пакеті.

"Тому, я думаю, що якщо британці дійсно включаться в цей процес, то перша база може з'явитися дуже швидко. Якщо почати будувати і є фінансування, то це не десятиліття, а можна за 2-3 роки збудувати базу. Військово-морська база. Чому взагалі вона там з'явилась. Це ініціатива України. Тому що у нас просто "ахова" ситуація з базуванням. Флот військовий базується фактично просто в цивільному порту. Це абсолютно не військово-морська база. Там інші вимоги. І крім того, якщо ми говоримо про нарощення катерного флоту, тобто багато буде катерів, і британських, і американськи, і зараз ще з'явилися турецькі проєкти - ще українські можуть бути - то там дійсно треба будувати фронт не такий як в Одесі, а нормальний - з розрахунками захисту, виходу-входу і так далі", - зазначає експерт.

Крім того, Самусь вважає, що показник сил в сучасній армії, в сучасних збройних силах взагалі не має жодного значення. Тобто, не має значення, скільки особового складу у військово-морських силах, в яких є, наприклад, 30 сучасних ракетних ударних катерів, які наводять шорох.

"Те саме можна сказати і про повітряні сили, і про безпілотну авіацію. Зараз взагалі фактор людини трошки змінюється. І про сухопутні війська так само. Якщо ми кажемо про українські сухопутні війська, їх чисельність, то я би казав, що у нас "совок", у нас "совкова" ментальність в репресивному призові, яких треба міняти на справедливий загальний призов з базовою військовою підготовкою, але забрати "совковщину". І те саме - професійна армія і територіальна оборона", - говорить він.

За словами експерта, це все треба повністю міняти докорінно. І тоді питання видатків і чисельності абсолютно зміняться.

"Зараз ми працюємо по алгоритму, який у нас був 30 років. Це така пострадянська армія, яку ми просто продовжуємо фінансувати, тому, що так склалося. Не було в нас ще докорінної перебудови", - резюмує він.

Нагадаємо, 20 жовтня Володимир Зеленський виступив у Верховній Раді перед народними депутатами з посланням про внутрішнє та зовнішнє становище України.

Послання президента: у Раді Зеленський розповів про найболючіші питання, які ставить сам собі

Послання президента: у Раді Зеленський розповів про найболючіші питання, які ставить сам собі

Автор: Христина Зеленюк

Наступна публікація