Правда про антибіотики

Панацея чи зброя масового враження? Дебати навколо антибіотиків тривають.

Антибіотики прийшли в наше життя як позбавлення від інфекцій, що мучили людство тисячі років. Проте після появи нових могутніх препаратів про них заговорили як про "зброю масового враження, що вбиває все живе". Наукова дискусія про антибіотики в самому розпалі, а нам вже сьогодні важливо знати, яка антимікробна терапія допоможе організму впоратися з недугою, заподіявши мінімум шкоди.

За статистикою, антибіотики призначаються і застосовуються неправильно майже в половині випадків. На основі цього медики сформулювали основні стереотипні помилки про антибактеріальну терапію. Одна з найпоширеніших помилок – думка про те, що тривалість курсу антибіотиків має складати 10-14 днів. Насправді, продовжувати курс антибактеріального лікування до повного зникнення симптомів захворювання не потрібно, і часто для досягнення ефекту цілком достатньо коротких курсів і навіть одноразового прийому ліків.

Друга помилка стосується необхідності міняти препарати кожні 5-7 днів для запобігання розвитку лікарської стійкості у мікробів. Застарілою вчені вважають і думку про токсичність і пригноблюючу дію антибіотиків на імунітет. Старі антимікробні засоби дійсно володіли цими небажаними властивостями, проте зараз деякі антибіотики, наприклад, макроліди, не тільки не пригноблюють, але навіть стимулюють імунну систему.

У зв'язку з цим фахівці не рекомендують супроводжувати антимікробну терапію призначенням імуномодуляторів і протиалергічних препаратів, а протигрибкові засоби радять застосовувати тільки під час лікування хворих з ослабленим імунітетом – пацієнтів з ВІЛ або онкологічними захворюваннями.

Правда про антибіотики
Фото: plant.geoman.ru
Перебільшені також уявлення про побічні ефекти після застосування препарату. Найбільш поширений – дисбактеріоз. Фахівці вважають, що в переважній більшості випадків зміна складу кишкової мікрофлори, викликана антимікробними засобами, клінічно не виявляється, не вимагає спеціальної корекції і проходить самостійно.

Багато лікарів вважають найбільш ефективним введення антибіотиків безпосередньо в осередок інфекції. Проте більшість сучасних препаратів досягають необхідних концентрацій в уражених інфекцією тканинах і при внутрішньовенному введенні. Крім того, при місцевому застосуванні важко розрахувати оптимальну дозу препарату, тому воно виправдане лише при інфекціях шкіри, кон'юнктивіті, вагинозі і зовнішньому отиті.

Останнім і найбільш поширеним є міф про прийом антибіотиків без консультації лікаря. Насправді це вам не молоко з медом. В Інтернеті повно шкідливих порад з серії: "такий-то антибіотик з молоком на ніч – і вранці ніякого болю в горлі!". Не надумайтеся слідувати таким рекомендаціям. По-перше, ефект може бути зворотний – недобиті бактерії вироблять лікарську стійкість, і тоді їх вже нічим не візьмеш. А лікар зможе звести їх до мінімуму, підібравши найбільш відповідний антибіотик, і призначить засоби, які нейтралізують несприятливі ефекти.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: