"Невагомість і повна свобода". Українець виграв чемпіонат світу з фридайвінгу

Він розповів ТСН.ua про особливості цього виду спорту, який може в майбутньому стати олімпійським.

Уперше в історії українець став чемпіоном світу з фридайвінгу: Олександр Бубенчиков отримав золоту медаль на змаганнях Individual AIDA Pool Freediving World Championship 2018, які відбувалися в Белграді від 25 червня до 1 липня.

Він переміг в дисципліні динаміка в ластах (потрібно проплисти максимальну відстань в довжину в ластах без дихання). Результат Бубунчикова становив 289 метрів. Також він здобув і "срібло" у Сербії - в дисципліні динаміка без ласт Олександр установив новий рекорд України, пропливши 217 метрів. Він поступився всього 9 метрами поляку Матеушу Маліні.

Загалом фридайвер встановив більше 30 національних рекордів, неодноразово завойовував срібні та бронзові медалі чемпіонатів світу в попередні роки, але на вищий щабель п'єдесталу піднявся вперше. 

Про особливості цього екстремального виду спорту і про своє захоплення ним Бубенчиков розповів ТСН.ua

фридайвінгом Олександр почав займатися 2010 року, коли навчався в Київському університеті імені Шевченка на фізика.   Надихнуло його відео пірнальника Гійома Нері (Guillaume Nery) -  француз підкорив зануренням без аквалангу до Блакитної діри Діна на Багамах.

"Це настільки красиво, що мені здалося нереальним! Так я дізнався про фридайвінг і захотів спробувати", - згадує він.

Випробувати себе в цьому спорті Олександр вирішив у Криму: враження, звісно, запам'яталися на все життя.

"Влітку 2010 року ми з моїм другом Дімою, ще будучи бідними студентами, вирушили з наметом на мис Сарич, найпівденнішу точку України, щоб спробувати наші сили у пірнанні в глибину. Ми вже знали про техніку безпеки і як треба поводитися під час пірнання, але жодного спорядження у нас не було. Тому ми пірнали без ласт, а маску я позичив у когось на березі. Тоді вдалося досягнути, як нам здавалося, неймовірної глибини - шістнадцять з половиною метрів! Але націннішим були не метри, а відчуття, які подарував фридайвінг. Напевно, тоді я і закохався в підводну тишу, невагомість та відчуття повної свободи під водою", - розповідає спортсмен. 

Тепер же Олександр не лише сам займається фридайвінгом, а є професійним інструктором.

"Навчаю людей пірнати та вільно почуватися під водою на затримці дихання від 2012 року. Ті, хто приходять навчатися, дивуються своїм можливостям і переконуються, що багато бар'єрів ми ставимо собі самі у себе в голові, реальні можливості нашого тіла набагато більші", - каже він.

Мінімальне необхідне спорядження - це маска

Навчання відбувається у Київській школі фридайвінгу, яку Олександр заснував 2012-го. Воно передбачає базовий курс в басейні, а потім студенти виїжджають разом із інструктором на глибину: "Пірнаємо і під Києвом, і в Житомирі в затопленому Соколівському кар'єрі. Але найбільше задоволення приносять подорожі до теплих морів та океанів - Червоне море, Середземне, Індійський океан".

Бубенчиков переконує, що фридайвінг - бюджетний вид спорту і дозволити собі ним займатися можуть всі.

"Мінімальне необхідне спорядження - це маска. Більш просунутий комплект - гідрокостюм, ласти, підводний комп'ютер - коштуватимуть дорожче. Але найбільше фридайвери витрачають на подорожі до найкрасивіших куточків нашої планети з прозорою теплою водою і багатим підводним світом. Оскільки фридайвінг є екстремальним видом спорту, то я раджу не пошкодувати грошей і пройти навчальний курс, щоб знати як правильно і безпечно пірнати", - зазначає спортсмен.

Олександр Бубенчиков
Підготовка до змагань потребує значних фізичних зусиль

Щодо фізичної підготовки, то, зауважує Олександр, на змаганнях необхідна хороша форма. Однак окрім спортивного фридайвінгу є ще й рекреаційний.

"фридайвери пірнають, насолоджуючись процесом, вивчають та пізнають підводний світ. Такий вид фридайвінгу набагато популярніший і доступний кожному, дарує прекрасні відчуття і є чудовим видом активного відпочинку. Згадайте, як у дитинстві ми всі любили пірнати і нас було важко витягти з води. Фридайвери - це люди, які піднесли це захоплення на новий рівень",  - каже Бубенчиков.

Тим часом підготовка до змагань потребує не тільки значних фізичних зусиль, але й розуму, щоб ці фізичні зусилля застосовувати в правильному напрямку, наголошує він. За рік до заходу визначається мета, планується тренувальний прецес та його периодизація.

Одне зі знакових пірнань Для Олександра відбулося якраз на на чемпіонаті світу 2016 року у Фінляндіі - у місті Турку.

Я встановив рекорд світу, але отримав тільки бронзову медаль

"Був дуже видовищний фінал в дисципліні динаміка в ластах. В одному запливі стартувало вісім найсильніших спортсменів світу, і я був серед них. Рекорд світу на той момент становив 285 метрів. Я відчував, що у хорошій формі, і якщо пірнання зайде добре, то можна було б спробувати побити цей рекорд", - згадує спортсмен. -  Усі стартують одночасно. У мене все йде добре. Басейн за басейном я підтримую потрібний темп і швидкість. Плисти стає все важче і важче. Я роблю розворот на 250 метрів і відчуваю, що всі м'язи вже нестерпно болять, але сили ще є. Продовжую пливти і виходжу на позначці 289 метрів: новий рекорд світу! Я щасливий! За кілька секунд після мене грек Йоргос Панагіотакіс (Giorgos Panagiotakis) завершує свою спробу на позначці 300 метрів і трохи згодом спортсмен з Польші Матеуш Маліна (Mateusz Malina) теж робить 300 метрів. Три рекорди світу в одному запливі! Так я встановив рекорд світу, але отримав тільки бронзову медаль".

Ще одне знакове для Олександра пірнання відбулося у Червоному морі поблизу міста Дахаб в Єгипті - у Блакитній дірі, природному колодязі глибиною 100 метрів.

"В ньому на глибині 52 метри починається отвір, який з'єднує його з відкритим морем. Всього чотири людини в світі змогли пірнути до цієї печери без ласт! І я один з них", - хизується спортсмен. - Для того щоб це зробити, необхідно пірнути в глибину на 55 метрів, потім 30 метрів проплисти горизонтально і 55 метрів нагору, до поверхні".

Довідка:

Фридайвінг - вид спорту, де спортсмени пірнають в довжину, глибину і на час із затримкою дихання. Змагання проводяться як в басейні, так і у відкритій воді. Тривають розмови про те, щоб внести його до програми Олімпійських ігор 2024.

Аліна Денисенко

Вибір редакції