Рада нелегітимна

В контексті позачергової сесії парламенту ключовим на сьогодні є не юридичний, а безумовно передвиборчий момент.

Звісно, в контексті позачергової сесії парламенту ключовим на сьогодні є не юридичний, а безумовно передвиборчий момент. Ініціатори сесії не можуть не розуміти, що в юридичному плані будь-які рішення цього напів-парламенту є нелегітимними і безперспективними. Що зайвий раз підкреслює піарну природу цього ходу коаліції. В реальності ж ситуація виглядає так: Рада нелегітимна, а сесія факультативна. Відповідно, всі рішення цієї неіснуючої Ради – фіктивні.

Опоненти Ющенка зараз намагаються зіграти на випередження в сенсі скасування депутатської недоторканості. Таким чином на їх думку можна було б вирвати з рук у пропрезидентських сил достатньо потужний передвиборчий козир.

Зрозуміло, що навіть фіктивність сесії і прийняття нелегітимним парламентом нелегітимного рішення (тобто відповідних конституційних змін щодо недоторканості у першому читанні) не завадить девальвації фактично головного передвиборчого месиджу НУ-НС в очах певного (очевидно, невеликого) прошарку суспільства.

Але судячи з усього, переслідуються і інші цілі. По великому рахунку, запланована на 4 вересня позачергова сесія це "самміт" прем’єра та спікера, але на території спікера. Їх спільним інтересом є необхідність підтримувати Раду в напівживому стані за рахунок такого собі "штучного дихання". Для Мороза це також і додаткова можливість тримати себе та СПУ "на плаву".

Напівпарламент потрібний також і як певний запобіжник та інструмент захисту, принаймні до 30 вересня. Варто також розуміти, що до формування нової Ради коаліціанти матимуть у своєму розпорядження лише "в.о. уряду", і в цьому сенсі ресурс нехай і нелегітимного парламенту набирає додаткової ваги. Він дасть можливість коаліціантам бути в "бойовій стійці", і не виключено – діяти шоком, підігріваючи таким чином загальний градус виборчої кампанії і перестраховуючись після виборів до дня формування нового складу парламенту. Таким чином, до виборів Рада перебуватиме в стані такої собі "кадрованої дивізії", яка за необхідності може швидко "розгортатися" за рахунок "резервістів" – тобто депутатів коаліційних фракцій.

Комуністи мають свій окремий інтерес у позачерговій сесії. Навряд чи їх дуже цікавить питання депутатської недоторканості. Набагато важливішою для них, як для маленької сили, є можливість зайвий раз атакувати великі цілі – тобто підняти наприклад питання про імпічмент Ющенка, скасування інституту президентства і т. ін.

Але є і зворотна сторона медалі. Позачергову сесію можна вважати помилкою і пасткою, в яку дозволили себе втягнути регіонали. Актуалізація теми парламенту дає можливість Ющенку і НУ-НС реанімувати сценарій "жорсткий та непохитний президент бореться з нелегітимним парламентом". Що, як показала динаміка весняної політичної кризи, лише підвищує акції президента та пропрезидентських сил.

В ситуації, коли кампанія НУ-НС почала пробуксовувати, а передвиборча ініціатива все більше переходить до Тимошенко, помаранчеві можуть сприймати подібні кроки опонентів як справжній подарунок. З’являється нова передвиборча тема, новий практично безпрограшний (з точки зору мобілізації помаранчевих виборців) контекст кампанії.

Цей невеличкий рімейк весняного президентсько-парламентського протистояння дозволить Банковій нагадати про себе, продемонструвати жорсткість позиції, що в активній фазі кампанії з більшою вірогідністю зіграє в плюс саме пропрезидентським силам.

Тим більше, майже очевидно, що в розумінні більшої частини суспільства ця Рада являє собою пройдений етап, а точніше – "політичний труп", який за допомогою різноманітних реанімаційних засобів намагається "оживити" невгамовний спікер, партія якого програє вибори.

Суспільство вже місяць живе в ритмі виборчої кампанії, і досить багато ознак (в тому числі і рейтинг СПУ) вказує на те, що така думка є сьогодні домінуючою в суспільних настроях. Тобто, "психологічна нелегітимність" Ради в суспільному сприйнятті є фактом.

Позачергова сесія буде публічним та піарним двобоєм Ющенка і Януковича, в який намагатиметься всіма силами вклинитися і екс-спікер Мороз. Для нього – це остання рятівна соломинка. Варто також передбачати, що саме 4 вересня очевидно і стане реальним "різким стартом" кампанії, оскільки до цього вона розвивалася досить мляво.

Новий же конфлікт і нове протистояння можуть задати новий темп і нову динаміку кампанії, і саме на цьому "новому диханні" передвиборчі перегони докотяться до фіналу.

Директор Інституту глобальних стратегій
Вадим Карасьов

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: