340 ДНІВ НАД ЗЕМЛЕЮ

_______________________________________________

У середу, 2 березня, на Землю повернувся
космічний корабель "Союз ТМА-18" з екіпажем
МКС. Космічна місія тривала цілий рік.
Здається, ніби я прожив у космосі все своє життя
— Скотт Келлі

У середу, 2 березня, американський астронавт Скотт Келлі разом із російськими космонавтами Михайлом Корнієнком та Сергієм Волковим повернувся на Землю після 340 днів, проведених на МКС. Жоден із астронавтів до цього часу ще не перебував у космосі довше.

Ця космічна місія має важливе значення для NASA. Можливо, це ще один крок на шляху до польотів на Марс. Дослідники детально стежили за змінами в організмі астронавтів у космосі протягом такого довгого часу. Наразі на них чекає безліч медичних обстежень на Землі.

Оскільки гіпотетичний політ на Марс триватиме щонайменше рік, ученим необхідно вивчити реакцію організму людини на такі довгі подорожі. І саме завдяки місії на МКС Скотта Келлі, Михайла Корнієнка та Сергія Волкова, отриманні знання про космос можуть наблизити омріяний науковцями та фантастами політ на Червону планету. ТСН.ua пропонує більше дізнатися про історичну місію.
Я міг би пробути тут ще 100 років
— Скотт Келлі

Місія "The one year mission" стартувала 27 березня 2015 року на космічному кораблі "Союз", який був відправлений у космос з космодрому Байконур у Казахстані. Спочатку на космічну станцію полетіли тільки Скотт Келлі та Михайло Корнієнко.

Сергій Волков приєднався до двох інших астронавтів лише у вересні 2015 року. Додому вони повернулися 2 березня 2016 року і приземлилися у Казахстані біля міста Жезказган о 10:26 за місцевим часом (06:26 за київським часом).

Скотт Келлі бачив за день 16 разів схід та захід Сонця, вирощував квіти та листя салату, переміщувався в невагомості. Якби була можливість, астронавт залишився б на космічній станції ще. За його словами, він почувається чудово.

Two thumbs up from NASA Astronaut Scott Kelly, seen resting in a chair outside of the spacecraft just minutes after he...

Posted by NASA - National Aeronautics and Space Administration on Tuesday, March 1, 2016

Welcome home astronaut Scott Kelly! Your #YearInSpace helps ensure humans are “go” for deep space missions and our #JourneyToMars.

Posted by NASA - National Aeronautics and Space Administration on Tuesday, March 1, 2016

See what happens from deorbit burn to landing for the spacecraft carrying Astronaut Scott Kelly as he returns from his #YearInSpace:

Posted by NASA - National Aeronautics and Space Administration on Tuesday, March 1, 2016
"Я міг би прожити ще 100 днів. Міг би навіть і рік, якби потрібно було б; це залежало би лише від того, що я роблю та чи це має сенс", - розповів він на останній конференції з космосу.

Для Скотта Келлі така подорож була вже не першою в його житті. У 2010 році він здійснив місію на півроку на міжнародну космічну станцію. Загалом до цього він тричі був у космосі.

Астронавт висвітлював космічну місію доволі публічно. У своїх акаунтах в Twitter та Instagram він постійно публікував фотографії з космосу. На відстані 400 кілометрів від Землі Келлі бачив урагани, тумани, полярне сяйво, фіксуючи все це на камеру. Він також став свідком урагану "Патрісія".

"Коли ти бачиш внизу нашу неймовірно красиву планету, це дозволяє інакше подивитися на те, що означає бути мешканцем планети Земля", - сказав Келлі.
Найважче – бути ізольованим від людей
— Скотт Келлі

Космічний політ став частиною досліджень NASA. У недалекому майбутньому NASA планує відправити астронавтів на Марс і назад. Звичайні місії на МКС тривають до 6 місяців, а от політ на Марс триватиме щонайменше один рік.

Науковці не впевнені, як зреагує тіло астронавтів на такий довгий політ. Тому, вони проводять дослідження, аби подивитися, як поводиться людське тіло під час довгих космічних польотів. Так, науковці стежили за судинною системою астронавтів, їхнім зором, кістками, серцево-судинною системою та навіть психічним станом. Усі ці дані допоможуть вченим придумати спосіб, аби політ на Марс астронавти перенесли без негативних наслідків.

Зрозуміло, що з тілом космонавтів відбувалися значні зміни. По-перше, Скотт втратив значну кількість м'язової маси, а щільність кісткової тканини у нього зменшилася. Коли людина ходить на Землі, її тіло працює проти гравітації, яка постійно тягне донизу. Водночас у космосі гравітація перестає грати таку роль, тому люди не отримують відповідної кількості навантажень, як у повсякденному житті. Тому астронавти мають займатися фізичними вправами щодня.
По-друге, без гравітації усі рідини організму, наприклад, кров, піднімаються у верхню частину тіла. Серце виробляє достатньо крові, аби нижні кінцівки функціонували, але ноги все одно не отримують такої кількості крові, як на Землі. Без гравітації кровоносним судинам не потрібно докладати багато зусиль, аби доставити кров назад до серця, тому ноги починають "лінуватися". М'язи не скорочуються, як зазвичай.

Коли астронавти знову зіштовхуються з гравітацією, кров починає приливати до ніг, які на цей момент вже доволі слабкі. "Ледачим" кровеносним судинам важко відправляти кров назад до серця. Через це виникає запоморочення й можна навіть знепритомніти. Зазвичай, астронавтів одразу зустрічає команда експертів, які допомагають їм впоратися з цими проблемами. Але якщо астронавти долетять до Марса, там їх ніхто не зустріне і не зможе надати допомогу.

Скотт Келлі та його колеги-астронавти використовували на борту російський вбудований пристрій Чибіс. Це машина, що працює як пара гумових штанів. Вона переміщує кров та інші рідини з верхньої частини тіла донизу. Але NASA поки що не знає, чи був цей пристрій ефективним.
Зміни у переміщенні рідин також впливають на зір. Астронавти, що повертаються додому з космосу, часто відчувають припухлість у задній частині ока, через що у них погіршується зір. Такі зміни часто відбуваються після тижневих польотів у космос, але проблема погіршується, якщо космонавти перебувають у мікрогравітації протягом місяців.

Келлі зазначив, що з його зором, на жаль, відбулися зміни за рік, який він провів на МКС. Крім того, можуть постраждати імунна та травна системи. Деякі бактерії стають більш активними саме в космосі. Навіть види бактерій у кишечнику, найімовірніше, будуть іншими у разі приземлення.

У експерименті взяв участь і брат-близнюк Скотта – Марк Келлі. Марк, своєю чергою, перебував на Землі. Дослідники порівнювали стан здоров'я близнюків. Вони могли помітити щонайменші зміни в організмі Скотта. Крім того, саме Марк надіслав Скотту костюм горили, який той одягнув та ганявся за іншим членом команди по космічній станції. Відео цього моменту стало "вірусним" у Мережі.
Тепер медичні лабораторії на Землі будуть вивчати всі зміни, що трапилися в організмі астронавтів за цей час. Скотта та Михайла Корнієнка відвезуть до медичної лабораторії в Казахстані, де оцінять їхній стан здоров'я після польоту, адже астронавти не відчували гравітації майже рік. Скотт також пройде повне медичне обстеження в Х'юстоні. Після цього він мріє стрибнути до свого басейну.
Коли дивишся донизу, розумієш, що насправді означає бути громадянином планети Земля
— Скотт Келлі

Скотт розповідає, що найскладніше у космосі – це бути ізольованим у фізичному плані від людей на Землі, які для тебе важливі. Проте цей досвід, на його думку, один із багатьох кроків на шляху до польоту на Марс. Після польоту Скотт Келлі замислився над проблемою клімату Землі. "Я відчуваю себе захисником довкілля після того, як побував там [у космосі]. Є частини Землі, які постійно забруднені. Я бачив настільки несподівану погоду. Шторми стали потужнішими, ніж ми бачили у минулому. Це все вплив людини. Це не природне явище", - сказав астронавт.

За словами Келлі, атмосфера Землі "виглядає дуже-дуже тендітною" з космічної станції. Але вирішити екологічні проблеми Землі можливо. "Якщо ми можемо мріяти про це, ми можемо це зробити", - додав він. Протягом усієї місії Скотт дивував своїх фоловерів у Twitter та Instagram неймовірними знімками Землі з космосу. Ми відібрали наймальовничіші з них, хоч це й було важко. Оскільки кожен знімок – чарвівний й неповторний – Земля, яку ми не звикли бачити у реальному світі.
Так виглядає світанок із космосу
Політ над Землею
Різнобарвна Африка
Африканські пустелі
Політ над Африкою
Іран з космосу
Засніжені гори Ірану
Зелене море
Невідома Південна земля
Помаранчеві піски
Політ над Африкою
Дюни у пустелі
Так виглядає полярне сяйво з космосу
Канада під снігом і кригою
Вигляд на Землю з Міжнародної космічної станції
Світанок у космосі
Загадкова та різнобарвна Африка
Кратер вулкана
Замерзле озеро у Гімалаях
Блакитні води на південь від Індії
Вулкан на Алеутських островах
Багамські острови
Гігантський айсберг на півдні Індійського океану
Потужний шторм у Південно-Східній Азії
Проліт над Південною Америкою
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ