АВТОМОБІЛЬНИЙ
ЕТИКЕТ
Перші правила етикету зародилися ще тисячоліття тому. Довгий час хороші манери, чемність і ввічливість залишалися приналежністю лише вищих верств суспільства.

Однак в сучасному світі все змінилося. Вихованість і ввічливість широко вітається. Правил поведінки дітей навчають у школі, а в окремих групах суспільства сформувалися навіть свої особливі норми поведінки. Так звані кодекси честі існують у вчених, мисливців, військових.

Не дивно, що з розвитком автомобільної промисловості та підвищенням інтенсивності дорожнього руху своєрідний звід правил етикету з'явився й у автомобілістів.

ТСН.ua вирішив проїхатися дорогами України на електрокарі BMW i3s, щоб перевірити ці правила ввічливості у дії.

ДАЛЬНЄ СВІТЛО
ДАЛЬНЄ СВІТЛО
Якщо автомобіль, що рухається позаду, одноразово блимає дальнім світлом – водій просить пропустити. Якщо в цей момент руху ви не можете пропустити – увімкніть правий поворотник, що буде означати "пропущу за першої ж можливості".

Також одне коротке миготіння може використовуватися як знак подяки під час зустрічного роз'їзду і як спроба привернути увагу до чогось.

У нічний час одне коротке миготіння може означати прохання вимкнути дальнє світло. Якщо ви при цьому їдете із увімкненим ближнім світлом – блимніть дальнім – це означатиме: "Ось дальній, я їду на ближньому".

Серед правил ввічливості автомобіліста є також рекомендація перемикати дальнє світло на ближнє, коли ви наздоганяєте машину, щоб не засліпити водія через дзеркало заднього виду.

Також вимкнути ближнє світло фар варто тоді, коли вас обганяють. Це пов'язано з тим, що автомобіль, який вас обганяє, після завершення маневру потрапляє в менш освітлену зону. До обгону дорогу йому висвітлювали чотири фари (його і ваші), а після – тільки дві. Таким чином, заздалегідь зменшуючи яскравість світла, ви згладжуєте цей перехід.

Двома короткими миганнями дальнім світлом зустрічний автомобіль попереджає вас про небезпеку попереду – ДТП, ремонтні роботи, небезпечна ділянка дороги тощо.

АВАРІЙНІ ВОГНІ
АВАРІЙНІ ВОГНІ
Одноразове або дворазове миготіння аварійними вогнями – знак подяки або вибачення – в залежності від ситуації.

На заміській трасі вам може допомогти водій вантажівки, через якого огляд дороги може бути обмеженим. Якщо він увімкнув лівий поворот – обганяти зараз не можна, оскільки на зустрічній рухається автомобіль або там є інша перешкода.

Правий – навпаки: обгін дозволений. Щоправда, тут потрібно впевнитися, що вантажівка не має наміру просто повертати.

Якщо лівий поворот включив автомобіль, що рухається за вами у крайній лівій смузі, він просить пропустити його.

ЗВУКОВЕ ПОПЕРЕДЖЕННЯ
ЗВУКОВЕ ПОПЕРЕДЖЕННЯ
Використання звукової сигналізації, згідно з ПДР, припустиме тільки для запобігання аварійній ситуації. Однак і тут водії сформували свої правила, і значення різних сигналів змінюються залежно від ситуації.

Так, короткий сигнал може бути знаком подяки, проханням звернути увагу або висловленням легкого невдоволення. Два або три коротких гудки – свідчення невдоволення, яке зростає.

Якщо ж вам адресували довгий гудок – хтось висловлює сильне невдоволення за некоректний поворот або інше порушення. Варто бути уважнішими.
ВИКОРИСТОВУЙ ЖЕСТИ
ВИКОРИСТОВУЙ ЖЕСТИ
Технічних можливостей машини не завжди вистачає для передавання необхідної інформації, тому часто водії вдаються до мови жестів. Кивок головою або піднята рука з відкритою долонею – знак подяки.

Водій вказує вам на узбіччя – у вас несправність, потрібно зупинитися; плескає долонею в повітрі – відкритий багажник; кисть руки описує коло і вказує вниз – спущене колесо.

Також в разі несправності гальмівної системи водій може подати сигнал гальмування лівою або правою рукою, витягнутою вгору.
ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ
ПРАВИЛА РУХУ
Безумовно, що ввічливий водій – це той, хто не нехтує й офіційними ПДР, зокрема у частині паркування. Наприклад, в Німеччині практично неможливо побачити неправильно припарковану машину, оскільки це означає не тільки отримати великий штраф, але й висловити суспільству свою зневагу.

До речі, хорошим компліментом співгромадянам та довкіллю зараз є електрокар. І не тільки завдяки бережливому ставленню до природи і нульовим викидам в атмосферу, а й тій тиші, яка не потривожить сон сусідів. За кермом електрокара BMW i3s ви не станете джерелом надокучливого галасу у них під вікнами і не злякаєте птахів, м'яко маневруючи між ними.

До речі, британські вчені виявили, що водії електрокарів більш щасливі. Згідно з дослідженням, водіння батарейного автомобіля викликає менший стрес, водій демонструє спокій і більше уваги приділяє ситуації на дорозі.

Що стосується шуму, ті ж німці ніколи не стануть використовувати звуковий сигнал, щоб підігнати машину, що повільно їхала попереду, або "вилаятися" на пішохода, який замріявся і переходить дорогу вже на червоний сигнал.
ПОВЕДІНКА З ПАСАЖИРАМИ
ПОВЕДІНКА У САЛОНІ
Окремою главою кодексу ввічливості водія є поведінка з пасажирами. Варто пам'ятати, що найбільш почесним місцем є переднє сидіння біля водія. Друге місце – по діагоналі від водія. До речі, якщо пасажир сам займає місце ззаду, швидше за все, він хоче уникнути спілкування. Це є дуже актуальним для водіїв таксі.

Чоловік має допомогти жінці сісти в авто – відкрити двері і за потреби підтримати під лікоть. Так само на виході – жінка чекає, поки чоловік вийде, відкриє двері та подасть їй руку.

Питання куріння вирішується за взаємної згоди. Так само вирішуються питання комфорту і температури в салоні. Водій має запропонувати пасажирам повідомити йому, якщо стане прохолодно або спекотно.
Перед тим, як увімкнути музику, варто перепитати в пасажирів, чи не будуть вони проти. Також пасажири можуть попросити водія їхати повільніше, якщо вони вважають обрану ним швидкість небезпечною або відчувають страх.

Своєю чергою пасажир має дотримуватись правил водія, наприклад, щодо куріння, не смітити в салоні і завжди м'яко закривати двері авто, навіть якщо дуже поспішає.

Чим більше на дорогах буде ввічливих водіїв – таких, хто водить акуратно, не створює нікому перешкод, пропускає тих, хто дуже поспішає, і допомагає іншим – тим комфортнішим буде життя українських автомобілістів і міцнішими їхні нерви.