Чому ціни на газ ЗМІНЮЮТЬСЯ
СПЕЦПРОЄКТ TCH.UA
Розвінчуємо головні чутки, якими нас лякають
Чому ціни на газ ЗМІНЮЮТЬСЯ
СПЕЦПРОЄКТ TCH.UA
Розвінчуємо головні чутки, якими нас лякають
Ринок газу відкрився для населення в серпні 2020 року. Тепер держава не буде регулювати ціни на блакитне паливо для населення. Громадяни зможуть самі обирати компанію, яка постачатиме товар за найкращою ціною.

Водночас з цим ціни на газ почали зростати. Відтак, люди вирішили, що подорожчання блакитного палива спровокувало саме відкриття ринку газу. Але це неправда.

ТСН.ua і компанія "Газ України" у спільному спецпроєкті розібрав ключові міфи, пов'язані з цінами на паливо.
Перший міф: Відкриття ринку газу призвело до зростання цін
Це не так. Насправді відкриття ринку газу і зростання цін на блакитне паливо збіглися за часом. Чому? Справа в тому, що на вартість газу впливає сезонність.

Влітку попит на блакитне паливо невисокий, тому що люди використовують його в основному для приготування їжі. З цієї причини в літні місяці ціни на газ - на мінімумі.

А коли починається опалювальний сезон - від жовтня до березня - попит на газ різко збільшується. Це логічно, оскільки підприємства і населення починають активно використовувати паливо для обігріву приміщень. Відповідно, оскільки споживання газу збільшується, зростають й ціни на цей товар.
Як бачимо, попит впливає на вартість газу протягом усього року: влітку ціни на товар низькі, а взимку - високі.

У нашій ситуації саме сезонний фактор вплинув на зростання вартості палива в останні місяці. Міркуйте самі, ринок газу відкрився в Україні в серпні. Цей місяць є початком підготовки багатьох країн до опалювального сезону. Уряди активно закуповують товар і закачують його в підземні сховища. В результаті збільшення попиту впливає на зростання вартості газу.

Як бачимо, запуск ринку газу збігся з сезонним зростанням цін на паливо, а не спровокував цю тенденцію. До того ж ці сезонні коливання стосуються всіх видів енергоносіїв і однакові для всього світу.
Другий міф: Ціни для населення будуть тільки зростати
Це не так. Фактично ціни можуть і зростати, і падати. На ці коливання впливають багато факторів, зокрема, сезонність, запаси палива в сховищах, конкуренція між постачальниками, тепла осінь і зима, низький попит на паливо через пандемію COVID-19 тощо.
Так, в жовтні-2020 на вартість газу вплинули два основні чинники - тепла осінь та низький попит на товар. В результаті деякі постачальники навіть не підвищили вартість блакитного палива. Наприклад, газопостачальна компанія «Нафтогаз України» запропонувала клієнтам спеціальну ціну на жовтень, яка дорівнює вартості у вересні, - 4,7 грн за кубометр газу.

В майбутньому конкуренція між компаніями виявиться ключовим фактором, який дозволить стабілізувати ціни на газовому ринку. Справа в тому, що в боротьбі за клієнта постачальники будуть пропонувати українцям цікаві «фішки». Це може бути відтермінування платежу, кредити з метою енергоефективності, тривалі програми на один-три роки з фіксацією ціни та ін. Тому експерти вважають, що в перспективі на українців чекає широкий вибір пропозицій від компаній з доступними цінами на газ та якісними сервісами.

Третій міф: Ціна на газ в платіжках суттєво зросте
Це не так. Згідно зі статистикою, 2020 року ціна на газ буде дешевшою, ніж 2019-го. Наприклад, в жовтні-2020 вартість палива була на 13% дешевшою, ніж рік тому.

У той же час експерти впевнені, що цього року середня ціна на блакитне паливо виявиться на 15-20% нижчою, ніж минулого. Причина проста: цього літа вперше за 10 років газ коштував рекордно дешево. Це означає, що загалом за рік українці можуть навіть заощадити на оплаті газу, хоча щомісяця поточні витрати можуть то зростати, то падати.

Водночас українці можуть мінімізувати ризики зростання цін на газ. Для цього потрібно відстежувати пропозиції постачальників та вибирати найбільш вигідні варіанти. Інформація про ціну на газ доступна для споживачів, адже компанії зобов'язані публікувати свої тарифи за 5 днів до початку місяця поставки - тобто, до 25-26 числа.

Підібрати відповідні пропозиції можна на сайті gasoteka.ua-energy.org Ресурс поки працює в тестовому режимі. Для пошуку оптимальних варіантів в рядку пошуку потрібно ввести необхідний обсяг споживання газу.
Четвертий міф: «Нафтогаз» підвищує ціни на газ для населення
Це не так. Річ у тім, що раніше держава встановлювала єдині ціни на газ для населення. А «Нафтогаз» тільки озвучував ці ціни. Далі компанія реалізовувала паливо посередникам. А ті, своєю чергою, продавали газ українцям.

Тепер ринок газу відкрився для населення. Це означає, що ціна на блакитне паливо стала ринковою. І вартість цього товару формується також, як, наприклад, хліба або молока.

Хто ж тепер формує ціну на газ? Ринок. Тому вартість товару залежить від багатьох чинників, зокрема, від попиту і пропозиції, сезонності, цін в Європі.

Останній фактор, до речі, дуже важливий. Річ у тому, що хоча Україна і видобуває власний газ, цих обсягів недостатньо для забезпечення всіх потреб. У зв'язку з цим, до 40% палива наша країна закуповує в ЄС. Тому імпортний товар також є орієнтиром для цін на газ в Україні. Тобто, якщо ціни на газ в ЄС зростають, це впливає на здорожчання товару для українців. Або навпаки: якщо вартість палива в ЕС дешевшає, може знижуватися й ціна на газ в Україні.

В ринкових умовах всі постачальники щомісяця зобов'язані оголошувати ціни на газ для клієнтів. Так діє й «Нафтогаз». Компанія озвучує ціни для своїх 254 тис. клієнтів. А це близько 2% від всіх домогосподарств в Україні. Водночас на інших громадян, з ким «Нафтогаз» не укладав договір на поставку блакитного палива, ці ціни не впливають.

П'ятий міф: Взимку кубометр газу коштуватиме 8 гривень
Це не так. Насправді ніхто точно не може сказати, скільки в зимовий час буде коштувати газ. Як правило, над такими прогнозами працюють кращі економісти країни. Але й ці фахівці не можуть назвати точних цифр. А все тому, що ціни на блакитне паливо формує ринок.

На ці ринкові ціни впливають не тільки попит і пропозиція, а й низка факторів. Зокрема, в новому опалювальному сезоні особливе значення матимуть погода, карантинні обмеження, запаси газу тощо.

Варто зазначити, що цього року Україна змогла закачати рекордну кількість газу - 28,4 млрд кубометрів. А це на 33% більше, ніж торік.

Тому великі запаси газу можуть стримати ціни від подальшого зростання взимку. Але скільки коштуватиме блакитне паливо в розпал опалювального сезону - все ж поки незрозуміло.

Гарантувати фіксовану ціну на газ взимку можуть тільки спеціальні тарифи, які пропонують клієнтам компанії-постачальники. Наприклад, варто звернути увагу на річні тарифи. Таким чином, можна зафіксувати ціну на цілий рік та упевнитися в тому, що в зимові місяці газ не буде коштувати 8 гривень за кубометр.