Дивовижний світ Толкіна
Хоббіт і подорож Середзем'ям


"Не всяк, хто блукає - загублений…" Дж.Р.Р.Толкін

За тиждень на українські екрани вийде довгоочікувана і заключна частина фантастичних пригод маленького хоббіта Більбо, історія про якого вийшла з-під пера відомого письменника Джона Рональда Руела Толкіна. В очікуванні прем'єри фільму ТСН.ua вирішив розповісти, яке воно - Середзем'я, шляхами якого блукав хоббіт Більбо Беггінс, а також познайомити вас із таємничим та загадковим світом, вигаданим Толкіним.

Творець

Джон Рональд Руел Толкін (англ. John Ronald Reuel Tolkien) англійський письменник, лінгвіст, філолог, найбільш відомий як автор "Володаря перснів" та "Хоббіта".

Толкіна вважають "батьком" сучасного жанру "фентезі" саме завдяки неймовірній популярності його творів.

У них він створив цілий вигаданий всесвіт, ключовим материком якого є Середзем'я.

Письменник детально розробив його мешканців, флору, фауну і, авжеж, як талановитий лінгвіст, мови та діалекти кожного народу.

Світ Середзем'я

Середзем'я – це центральний континент у вигаданому Дж.Р.Р.Толкіним світі, де відбуваються головні події книг "Володар перснів" та "Хоббіт".

Інтерактивна мапа Середзем'я

~
~

Як з'явилося Середзем'я


Середзем'я є основною територією вигаданого всесвіту Дж.Р.Р.Толкіна. Легендаріум Середзем'я складають кілька книжок, але основними з них є дві: "Хоббіт, або туди і назад" та трилогія "Володар перснів".


"Хоббіт, або туди і назад" (1937)


Книга виникла із дитячої казки, яку Толкін вигадав для дітей. Письменник так захопився історією, що не просто записав її, а й намалював з синами карти своєї вигаданої країни – Середзем'я.

Книга оповідає історію одного походу маленького хоббіта Більбо Беггінса у компанії 13 гномів та мага Гендальфа. Метою їхньої подорожі була гора, повна скарбів, яка колись належала гномам.

Її у них відібрав страшний дракон Смауг, з яким і доведеться зіткнутися героями для того, аби повернути своє королівство.

"Володар перснів" (1954-1955)

"Хоббітом", Толкін вирішив продовжити історію про Середзем'я та описати події, які відбулися у недалекому (за мірками середземних жителів) майбутньому.
Більбо Беггінс залишає своєму племіннику Фродо магічний перстень, який він знайшов (викрав у бідного Голлума, скоріше) під час свого походу з гномами…

Окрім основної сюжетною лінії у кожній книзі Толкін надає енциклопедичні відомості про Середзем'я, розповідаючи про його жителів, флору та фауну.


Ілюстрації самого Толкіна демонструють уявлення автора про світ, який він вигадав.

Де можна побачити Середзем'я

Екранізацій "Хоббіта" та "Володара перснів" хотіли від самого моменту написання книги. Їх було багато і всі були абсолютно різними. Виділимо декілька з них:

Мультфільми

"Хоббіт" (1977)

Режисерами екранізації виступили Джулз Басс та Артур Ренкін. Анімаціябула нагороджена премією "Пібоді".

"Володар перснів" (1978)

Екранізація Ральфа Бакши. На жаль, через фінансові труднощі йому вдалося створити лише дві частини трилогії.

"Повернення короля" (1980)

Остання частин мультика була знята Ренкіном та Бесом, які витримали його у казковій "хоббітівській" атмосфері.

Кінострічки

Не оминув своєю популярністю "Хоббіт" навіть завішаний "залізною завісою" СРСР. У 1985 році на Ленінградському телебаченні вийшла музична телевистава "Казкова подорож містера Більбо Беггінса, Хоббіта".

~

І, нарешті, найвідоміша і наймасштабніша екранізація усіх частин трилогії та "Хоббіта" (якого, не вагаючись, теж перетворили у трилогію – на горе толкіністів, і на радість продюсерів) – стрічки Пітера Джексона.

~
Говорити про ці кіношедеври можна довго, тому краще зазначити найцікавіші факти:

  • Ще у далекому 2003 кінотрилогія про перстень принесла в економіку Нової Зеландії (де проходять усі зйомки Середзем'я) 200 мільйонів доларів. Уряд країни навіть створив спеціальне міністерство "Володаря перснів".
  • Кінотрилогія має 17 премій "Оскар". А остання частина – "Повернення короля" - має рекордні 11 статуеток, вигравши в усіх заявлених номінаціях. Це поки що єдина стрічка у жанрі "фентезі", яка отримала нагороду за "Кращий фільм".
  • Друга ж частина трилогії про маленького хоббіта Більбо у світовому прокаті лише за два дні заробила 223 мільйона доларів.

Найепічніші моменти Середзем'я

Ігри

The Hobbit: Armies of the Third Age
Не оминула популярність Середзем'я і електронний світ, адже за мотивами книжок Толкіна та кінострічок Джексона була створена низка комп'ютерних та java-ігор, серед яких:

- стратегія The Lord of the Rings: War of the Ring

- мережевий командний екшн у стилі Battlefield і Star Wars: Battlefront The Lord of the Rings: Conquest

- браузерна гра The Hobbit: Armies of the Third Age

Відомими також стали пародії на стрічки Пітера Джексона у перекладі, так званого "Гобліна" (Дмитра Пучкова). Цікавим є те, що існує велика кількість людей, які вперше дивилися стрічки саме у цій "адаптації", і для них було великим відкриттям побачити та почути, про що ж насправді відбувалося у трилогії.

Інші пародії на кіноепопеї:

~

Звуки Середзем'я

Події у Середзем`ї можна не тільки побачити, але й почути, адже відомий композитор Говард Шор, натхнений творами Толкіна, написав симфонічну музику до усіх частин "Володаря перснів" та "Хоббіта". Партитура вийшла настільки самобутньою, що дає можливість поринути у фантастичну атмосферу Середзем'я поза переглядом фільмів.
~

Цікавими також є пісні, які писав сам Толкін до своїх книжок і навіть сам їх виконував.

~

Середзем'я в реальності

~

Авіакомпанія Нової Зеландії використовує персонажів Середзем'я у своїй рекламній компанії. У стилі стрічки "Хоббіт" оформлені літаки цих авіаліній та створені відео з правил безпеки у літаку.

Тематичний парк "Хоббітон"

Казковий світ хоббітів був створений спеціально для зйомок трилогії "Володар перснів" . Після зйомок фільму "Хоббіт" містечко залишили для туристів.

~

Цікаві факти

Дж.Р.Р.Толкін для свого Середзем'я створив більш ніж 20 мов із різним ступенем деталізації. Талановитий письменник і філолог сконструював приблизно 15 ельфійських мов та діалектів (ельдарин, квен'я, сильдарин). Мови людей, гномів, ентів, орків використовувалися Толкіном здебільшого в іменах. Також він створив мову, якою говорив Мордор, назвавши її Чорною говіркою.

~

Поряд із казковими історіями "крутяться" справді казкові суми - Толкін увійшов у п'ятірку посмертно найбагатших письменників.

~

Нащадки Толкіна були категорично проти екранізації його книг, але оскільки письменник продав права на екранізацію ще в далекому 1968 за $15,000, вони ніяк не змогли вплинути на хід зйомок.

~

Члени рок-групи The Beatles, яким сподобався "Володар Перснів", хотіли зробити музичний фільм по книжці і знятися в ньому самі. Пол Маккартні повинен був зіграти роль Фродо, Рінго Старр - Сема, Джордж Харрісон - Гендальфа , а Джон Леннон - Голлума. Подейкують, Толкін був шокований такою ідеєю.


~

За мотивами книжок та стрічок про Середзем'я була створена величезна серія іграшок Лего, яка включає у себе найменші деталі, починаючи з відомого персня і закінчуючи міні-копіями зброї та замків Середзем'я.

~

Герої перстневої трилогії та "Хоббіта" - постійні учасники усіляких косплеїв, костюмованих вечірок та фестивалів. Це і звичайний Halloween, і відомий Comic Con.

Середзем'я, а саме - "Володар перснів" та "Хоббіт", завжди буде цікавим для читачів та глядачів різних поколінь та національностей, адже воно дає змогу побачити світ, якого не існує, але про який кожен, хоча б потай, але мріє.

Подорож Середзем’ям від Google

Читайте також: