битвА за мосул
Як звільняли іракську столицю "Ісламської держави"
Бойовики "Ісламської держави" програли бій за Мосул - над містом замайорів державний прапор Іраку.

Довгих три роки столиця північного Іраку контролювалася релігійними фанатиками, які через терор встановлювали правила шаріату. За цей період були знищені центральна бібліотека, пам'ятки доісламської епохи, християнські святині. Легендарна соборна мечеть Ан-Нурі не вистояла після закладки вибухівки. Саме тут 2014 року лідер бойовиків Абу Бакр аль-Багдаді проголосив "халіфат". 29 червня зруйнована мечеть була захоплена іракською армією.

Мешканці міста, які не могли вижити у складних гуманітарних умовах і не підтримували ісламістів, були змушені втікати. Коли вони повернуться до рідного міста, сказати ніхто не може. Мосул, у якому до початку бойових дій мешкало майже 2 млн осіб, лежить у руїнах.
ЧОМУ МОСУЛ ВАЖЛИВИЙ ДЛЯ ІРАКУ?
Мосул - торговельне місто недалеко від кордонів Сирії та Туреччини, є другим за розміром після Багдада. Воно розташоване поблизу найважливіших нафтових родовищ Іраку, а також нафтопроводу, який обслуговує Туреччину і забезпечує зміцнення економіки Іраку.

Мосул є головним індустріальним містом у північній частині Іраку і важливим транспортним вузлом в експорті товарів до Туреччини та Сирії. Крім того, до Туреччини від Мосула веде нафтопровід.

Захоплення Мосула бойовиками "ІД" підірвало політичну та економічну стабільність Іраку. Своєю чергою, відбиття міста ознаменувало припинення панування бойовиків на території країни.
УВАГА: ВІДЕО МІСТЯТЬ СЦЕНИ НАСИЛЬСТВА
Зруйнований Мосул: відео з дрона
УЧАСНИКИ БИТВИ
Сили "Ісламської держави" спочатку були незначними. Коли 2013 року в Сирії тривав потужний наступ озброєної опозиції на урядові війська, які були не в силі втримати контроль над кордоном із Іраком, численні групи бойовиків вирішили скористатися цим і захопили безконтрольну територію. Так зароджувалась "ІД", яка згодом повністю відкололася від "Аль-Каїди". Уже 2014 року ісламісти захоплюють і Мосул, загрожуючи захопленням Багдаду.

Рушійною силою на території Іраку стали колишні військові, які не визнали нової адміністрації після американської інтервенції до Іраку в 2003 році і публічної страти лідера держави Саддама Хусейна. Вони мали значну кількість озброєння, серед якого були і американські аналоги. Ситуацію загострювало протистояння між сунітами і шиїтами. Останні очолюють центральну владу, а сунніти, незважаючи на те, що складають абсолютну релігійну більшість у Мосулі, перебувають у меншості при владі й вважають, що їхні інтереси не враховуються. Відтак, втрата Мосула у 2014 році нанесла нищівний удар не тільки по національній безпеці Іраку, але й по економічній і соціальній сферах.

З іншого боку проти "Ісламської держави" виступили урядова армія за підтримки шиїтських повстанців і місцевих добровольців, туркмени-суніти, курдське воєнізоване угруповання "РПК" та "Пешмерга", мета яких здобуття широкої автономії у складі Іраку. З повітря авіаудари по позиціях ісламістів наносила авіація коаліції на чолі з США, до якої також долучилися Франція, Велика Британія, Туреччина та інші.

ЖИТТЯ В ОКУПОВАНОМУ МОСУЛІ
Так, захопивши місто 2014 року, бойовики встановили закони шаріату (шаріат - комплекс приписів, які визначають переконання та формують релігійну совість і моральні цінності мусульман), вигнали або знищили більшість груп меншин і силоміць змушували єзидів і християн змінити релігію. Жінок-єзидок вбивали чи продавали в сексуальне рабство.

Загалом за законами шаріату жінки змушені повністю покривати свої тіла від голови до ніг, а чоловіки - відрощувати бороди і волосся. Людям відключили телефонний зв'язок та доступ до Інтернету й заборонили залишати місто, поки вони не передадуть ісламістам все своє майно та не заплатять "виїзний податок". Таким чином, сотні тисяч стали живим щитом для бойовиків.

У місті проводилися публічні страти, зокрема, обезголовлення; чоловіків нетрадиційної сексуальної орієнтації скидували з дахів будівель, а ті чоловіки, які відмовилися відрощувати бороди, та жінки, які не вдягали відповідний ісламський одяг, були ув'язнені. Вважається, що з майже 2 мільйонів людей, що проживалі у Мосулі, у місті залишився лише 1 мільйон. 500-900 тисяч людей втекли з міста й оселилися в безпечніших регіонах.

Місто зазнало масштабної гуманітарної катастрофи. У людей не було засобів першої необхідності, населення потерпало від голоду і нестачі води. Більшість житлових кварталів зрівняні із землею.
Бойовики "ІД" продовжують вбивати мирних жителів у Мосулі
Загиблих ховають у братських могилах на околицях, а не на кладовищах.
ПОЧАТОК БОЇВ ЗА МОСУЛ
Відвоювання міста від бойовиків "Ісламської держави" тривало кілька років та здійснювалося у декілька етапів. Почалося все 2015 року. Утім хоча й об'єднані війська наступали в різних районах поблизу Мосула, влітку того року так і не почалася операція з визволення міста.

Зрештою наступальна операція за визволення міста розпочалася в березні 2016 року. Загалом в ній узяли участь близько 85 тисяч бійців іракської армії, 60 тисяч військових курдського угруповання "Пешмерга", 2 тисячі бійців місцевих угруповань та коаліція на чолі з США, яка підтримувала Ірак з повітря. При цьому кількість бойовиків "Ісламської держави" оцінювалася в не більше 30 тисяч людей.

До липня 2016 року тривало поступове відвоювання території, а в серпні того ж року почався новий потужний наступ. Військові продовжували звільняти прилеглі до Мосула населені пункти. У серпні операція призупинилася через визволення стратегічного міста Кайяра.

Наступ продовжився з новою силою у жовтні 2016 року. Коаліція за планом мала наступати з п'яти напрямків, задіявши понад 25 000 бійців. У бою брали участь курдські бойовики "РПК" та "Пешмерга", іракська армія, шиїтські бойовики, Туреччина та Міжнародна коаліція по боротьбі з "ІД" і місцевими ополченцями на чолі з США. Звільнити місто обіцяли до кінця року, але часто були паузи через незадовільну узгодженість дій.
Перші відео спецоперації зі звільнення Мосула від бойовиків "ІД"
На відео видно військових Пешмерга, які направляються до іракського міста
Як змінився Мосул від жовтня 2016
до 21 червня 2017 року
БОЇ В МОСУЛІ
Так, 22 жовтня 2016 року іракська армія вибила бойовиків "Ісламської держави" зі східної частини Мосула, а вже 31 жовтня передові сили іракської армії увійшли до міста. До 28 грудня іракська армія звільнила більшу частину Мосула (40 із 56 кварталів). А 24 січня 2017 року весь східний Мосул був вільний від бойовиків. Незабаром після цього розпочався наступ на західну частину міста.

Про фінальний наступ іракська армія повідомила 29 травня. Коаліція мала звільнити старе місто, а також декілька прилеглих до нього районів уздовж західного берега річки Тигр, де все ще залишалися бойовики. Через місяць, 29 червня, іракська армія захопила мечеть ан-Нурі, звідки був проголошений "халіфат" (халіфат - термін, який означає ісламську теократичну державу, що має об'єднувати усіх мусульман). Після цього бойовики були витіснені та переховувалися у кількох кварталах старого міста. Повне визволення Мосула очікувалося від дня на день.
Десятки тисяч військових і техніки: як триває звільнення іракського Мосулу від бойовиків "ІД"
Новий наступ на Мосул почався від 17 жовтня.
Bellingcat показало, як змінився Мосул до початку звільнення від ісламістів
Сайт Bellingcat оприлюднив світлини з супутника, порівнявши, як змінилося місто за рік.
УВАГА: ВІДЕО МІСТЯТЬ СЦЕНИ НАСИЛЬСТВА
ЖЕРТВИ БОЇВ
Битви за місто супроводжувалися великими втратами серед цивільного населення та військових. За останніми даними, від початку боїв за західний Мосул загинули 284 військовослужбовці іракських сил безпеки, більше 1600 отримали поранення.

Битва за східну частину міста забрала життя 490 іракських військових, більше 3000 отримали поранення.

Десятки тисяч мирних жителів загинули внаслідок страт від рук бойовиків чи бойових дій в Мосулі. Точна кількість загиблих досі невідома, вона зростала щодня.
Іракці евакуйовуються до районів Мосула, які вже звільнені від бойовиків "Ісламської держави"
Чоловік кричить у розпачі до неба після того, як знайшов свою родину мертвою внаслідок авіаудару по Мосулу
Бої у Мосулі
Бої у Мосулі