Безпечна угода OLX – послуга, створена з метою зробити продаж та купівлю товарів на OLX безпечними.
Неважливо, наскільки ви досвідчені в покупках через інтернет, шахраї не дрімають і перманентно створюють нові схеми. Тому ми вирішили нагадати прості правила безпеки, які всі разом чудово захищають від найбільш витончених шахраїв.

За статистикою кількість "розводів" значно зростає в святкові дні, адже люди купують подарунки рідним і друзям. До того ж у магазинах у цей період проводяться акції та пропонують хороші знижки. А покупці в гонитві за халявою втрачають пильність.

Тому перш ніж зробити чергове замовлення в інтернет-магазині пройдіться по кожному пункту. Правила не нові, але це не заважає нам час від часу їх забувати і наражатися на небезпеку.

Так, зовсім нещодавно в українському сегменті Facebook широкого розголосу набула історія Миколи Бридька, чия дружина намагалася продати весільну сукню через OLX і натрапила на шахраїв.

Через свою довірливість та цифрову неграмотність вона могла стати легкою здобиччю зловмисників, але її врятувала відсутність грошей на картці.

Більше про цю історію можна почитати тут, а ми розповімо, як уникнути таких випадків і безпечно купувати й продавати речі в інтернет-магазинах та майданчиках на кшталт OLX.
Тільки перевірені інтернет-магазини
Часто у соцмережах, надто у Facebook та Instagram можна натрапити на рекламу, де пропонуються речі від відомих брендів за нереально низькими цінами. Або на якісь оголошення штибу "Магазин зачиняється, ми оголошуємо тотальний розпродаж".

При цьому, якщо перейти за посиланням, опиняєшся зовсім не на сайті того бренду, а в якомусь непевному інтернет-магазині, який задарма віддає дорогі речі. Уже варто насторожитися, а ліпше закрити сайт і більше ніколи його не відкривати.
Варто звертати увагу на протокол шифрування сайту. Адреса безпечного ресурсу починається з https://
Інший випадок, коли ви в Google пишете "купити кросівки недорого", у перших результатах пошуку часто бувають рекламні оголошення. Той факт, що магазин перебуває в топ-3 ваших пошукових запитів, ще не означає, що він крутий і надійний. Це всього-на-всього хороша робота сеошників, які займаються просуванням цього сайту.

Наприклад, ми всі знаємо rozetka.com.ua або olx.ua. Є ще інтернет-магазини, що представляють великі роздрібні мережі в офлайні. Але звертайте увагу на домени. Досить поширений трюк, коли використовується відомий бренд з іншою доменною зоною.
Замість .com написано .net або .org, чи є якісь невидимі оку зміни в назві самого магазину. Так, цінові пропозиції на таких сайтах можуть бути більш привабливими. Але саме так лохотрони збирають у користувачів конфіденційну платіжну інформацію.

Також варто звертати увагу на протокол шифрування сайту, якщо це якийсь невідомий магазин. Адреса безпечного ресурсу завжди починається з https://.

Ніколи не оплачуйте товари на сайтах, які використовують http:// протокол, оскільки існує досить великий ризик того, що реквізити вашої картки потраплять до рук зловмисників.

Не останнім буде встановлення фільтру від фішинг (Phishing Filter), який захистить вас від шахрайських сайтів і попередить про небезпеку.
Віртуальна картка
Українські банки пропонують своїм клієнтам заводити віртуальні картки для оплати товарів в інтернеті і недаремно. З віртуальної картки не можна зняти готівку через банкомат або розплатитися нею в звичайному магазині.

Для безпеки на всіх картках встановлюється інтернет-ліміт – сума, більше якої не можна витратити протягом одного календарного місяця.

Навіть, якщо ви не хочете заводити окрему картку, варто на своїх платіжній та кредитних картках теж встановити ліміт на зняття грошей. Будьте уважними, ніколи не називайте свої паролі, CVV-код стороннім людям. Ці дані використовуються лише платіжними системами, де відбувається верифікація через мобільний телефон.

Але, ніколи не вводьте дані своєї картки через незахищене з'єднання та не надсилайте їх електронним листом. Це небезпечно.
Жодних застав. Оплата за фактом
Уявіть ситуацію, ви знайшли дуже дешевий iPhone на OLX, і повідомлення має купу переглядів. Але не варто одразу вестися на халяву, оскільки це можуть бути звичайні шахраї. Це легко перевірити.

Якщо продавець починає вимагати від вас повну оплату, або ж хоча б часткову – варто відмовитися від такої покупки.
Якщо продавець починає вимагати від вас повну оплату, або ж хоча б часткову – варто відмовитися від покупки.
Якщо продавець надійний, купівля відбудеться за всіма правилами – товар вам відправлять або Новою поштою, або Укрпоштою чи будь-якою іншою службою доставки, де за фактом ви зможете його оплатити.

До того ж варто домовлятися з продавцем про можливість повернення товару в разі, якщо він вам не підійде. Про всяк випадок після покупки запишіть дату, час, номер телефону. Краще за все роздрукувати сторінку із замовленням або зробити скріншот.
Якщо щось дуже добре, швидше за все
вас хочуть надурити
Ми всі це знаємо й тисячу разів вже чули. Але кількість жертв шахрайства постійно зростає. Особливо легко потрапити в усілякі схеми у переддень свят. Це, звичайно, стосується якихось раптових акцій, на які ви можете натрапити у соцмережах.

Пропозиція може бути неймовірно крутою, наприклад, хтось за безцінь пропонуватиме вам останні моделі гаджетів чи ще щось. Або пропонуватимуть зареєструватися за якимось посиланням, де перші 50 покупців отримають щось задарма.

Якщо ви вперше бачите цей сайт, оминайте його. Скоріше за все зловмисники хочуть отримати номер вашого телефону, і використати його потім для розсилання спаму. Це у кращому випадку.
Остерігайтеся халяви, якщо не хочете отримувати тонни спаму та не бути під ковпаком у зловмисників.
У гіршому – перейшовши за посиланням, на ваш комп'ютер чи телефон встановиться троян, і всі ваші дані будуть під контролем зловмисників. І за потрібної нагоди, вони їх використають як їм заманеться. Остерігайтеся халяви, якщо не хочете отримувати тони спаму та не бути під ковпаком у зловмисників.

Бувають і інші запаморочливі пропозиції. Буквально днями натрапила на сайт, що продає брендові парфуми. На весь товар, роздрібна ціна якого щонайменше від 1000грн, пропонувалася знижка 80%. Можете собі уявити Chanel або Givenchy за 250грн?!
OLX, prom.ua, AliExpress:
на що звертати увагу, купуючи товари тут
Тут все просто, якщо взяти до уваги усі наші попередні коментарі. Варто пам'ятати, що це свого роду віртуальні моли, де багато продавців та магазинів.

Кому з них довіряти – це вже інше питання. Найважливіше, звертати увагу на дату реєстрації продавця та якість оголошення, а також зв'язуватися з ним перед покупкою. Не останнім буде почитати коментарі від людей, які щось замовили і вже отримали відповідний товар.
Завжди перевіряйте всі контактні дані продавця, наскільки сумлінно він виставляє товар на вітрину.
Завжди перевіряйте всі контактні дані продавця, наскільки сумлінно він виставляє товар на вітрину, за нагоди поспілкуватися з реальними покупцями. На відміну від китайських майданчиків, українські не вимагають миттєвої оплати. Загалом – відправлення поштою та післяплата.

Продавцеві не потрібен номер вашої банківської картки, тільки адреса для доставки та мобільний телефон. Тримаючи у голові всі ці варіанти, ви зможете вберегтися від шахраїв.
Люблю купувати на OLX.
Як це робити з найменшим ризиком
Купуючи на OLX, можна суттєво заощадити або знайти щось дійсно унікальне. Однак і тут важливо пам'ятати про свою безпеку: через велику популярність майданчика ним користуються не лише сумлінні люди, а й інтернет-шахраї.

Уважно подивіться на оголошення і на ціну товару. Якщо аналогічні товари продаються значно дорожче, то щось тут не так. А якщо в самому тексті оголошення чи під час листування автор ще й передоплату вимагає і відмовляється зустрічатися, то взагалі не варто мати справу з таким продавцем.

Уважно подивіться на фото – чи відповідає зображення описові в оголошенні, чи чітко вам усе видно? Якщо є якісь запитання, обов'язково поставте їх продавцю і попросіть надіслати більше фотографій.
Зустрічайтеся з продавцем особисто у знайомих вам та людних місцях. Якщо ж товар перебуває в іншому місті і ви бажаєте розрахуватися платіжною карткою, скористайтеся послугою Безпечна угода, яку OLX нещодавно впровадив.

З Безпечною угодою вам не потрібно надсилати передплату: гроші на вашій картці будуть заблоковані і спишуться лише після того, як ви оглянете товар у відділенні Нової пошти й підтвердите, що це саме те, що вам потрібно.
Попросіть продавця активувати послугу Безпечна угода, щоб ваша покупка пройшла максимально безпечно.
Обов'язково перевірте посилку: чи та модель телефона вам надійшла, чи сукню такого кольору ви хотіли, чи правильний розмір дитячого взуття вам надіслали. Якщо товар вам не підходить, то гроші повернуться на картку, а посилка вирушить назад до відправника.

Тому попросіть продавця активувати послугу Безпечна угода, щоб ваша покупка пройшла максимально безпечною та зручно. У списку оголошень всі пропозиції з Безпечною угодою виділені спеціальною позначкою, а в оголошенні є кнопка "Купити".
Які методи використовують шахраї на OLX? Просто, щоби знати
Шахраї досить винахідливі, тому постійно вигадують нові трюки, щоб обхитрити користувачів. У будь-якому разі необхідно пам'ятати про прості правила безпеки і не довіряти незнайомцям.

Шахраї добре знають про наше бажання заощадити, тому ціна на їхній товар значно дешевша. При цьому вони вимагають передоплату, хоча б часткову, на свою банківську картку. Не варто вірити в диво: краще шукати товар за реальною ціною і користуватися послугою "Безпечна угода", якщо товар перебуває в іншому місті.

Нерідко шахраї намагаються нажитися й на продавцях. Якщо вам як продавцеві подзвонив потенційний покупець і радо пропонує перерахувати гроші на банківську картку, при цьому особливо не цікавлячись вашим товаром, будьте пильні. Наступним кроком буде намагання виманити у вас конфіденційні дані та дані банківської картки, які розголошувати в жодному разі не можна.
Для переказу коштів покупцю необхідно знати тільки 16-значний номер на лицьовій стороні картки. Якщо покупець запитує про якісь коди чи паролі, термін дії картки, дівоче прізвище матері тощо, це однозначно несумлінна людина. Ще іноді шахраї намагаються змусити продавця виконати якісь маніпуляції біля банкомата – цього також у жодному разі робити не можна.

Продавця, який хоче отримувати гроші за свій товар на банківську картку, захистить та ж Безпечна угода на OLX. У рамках послуги продавець вводить дані своєї банківської картки онлайн у профілі OLX. Уся інформація надійно зберігається фінансовим партнером послуги – компанією UAPAY.
Якщо покупець запитує паролі, термін дії картки, дівоче прізвище матері, це однозначно несумлінна людина.
Таким чином, не треба розголошувати дані своєї картки незнайомим людям. Гроші за ваш товар надійдуть на картку миттєво після того, як покупець отримає його у відділенні доставки. Якщо ж товар покупцеві не підійде, то посилка повернеться до вас.

Так, вам доведеться заплатити за зворотну доставку, але OLX в такому разі компенсує вам 100 грн на бонусний рахунок. А їх ви зможете використати для рекламування свого оголошення, що допоможе знайти нового покупця набагато швидше.
Нікому не довіряйте. Взагалі
Ми вище вже трохи говорили про продажі безпосередньо у соцмережах. Але це дуже небезпечно. Торік була гучна історія з викриттям зловмисниці, яка продавала брендове взуття у ВКонтакті.

"Бізнесвумен" створила сторінку в соцмережі, за рахунок ботів та мертвих акаунтів нагнала велику кількість фоловерів (щоби викликало довіру) і приймала від довірливих користувачів замовлення. Звичайно, гроші за товар вона брала наперед. Назбиравши велику суму, вона зникла. Тобто, ніколи не давайте гроші наперед.

Звичайно, це стосується не всіх магазинів. Наприклад, якщо ви купуєте щось за кордоном або на популярних китайських ресурсах типу Aliexpress, тут трохи інакша система. Спочатку ви оплачуєте товар і ніяк інакше. Але про це – окремо.
Сумлінний продавець не просить гроші просто зараз, і ви легко можете знайти про нього інформацію.
А якщо ви все ж наважилися на купівлю товару через соцмережі, у вас є кілька опцій: або отримати товар поштою чи кур'єром, або зустрітися із продавцем особисто. Це до речі ліпше робити у людних місцях.

Звісно, це не означає, що всі магазини, які просувають свій бізнес у соцмережах – повальні шахраї та зловмисники. Сумлінного продавця можна визначити за декількома критеріями: він не просить переказати гроші на картку просто зараз, ви легко можете знайти про нього інформацію в інтернеті, його профіль відкритий і там можна спостерігати за його діяльністю. Підходьте до всього розсудливо.
Ви виграли авто!
Чому не варто на це вестися
В Україні орудують шахраї, які виманюють гроші у людей, повідомляючи їм телефоном, що вони виграли авто (чи квартиру, вони постійно змінюють свій підхід). І це не одна група шахраїв, їх насправді більше і методи шахрайства вони вигадують щоразу інакші.

Така історія сталася нещодавно з жителем Хмельницької області Сергієм, який звернувся до ТСН.ua. Почалася вона з SMS-повідомлення з номера 093 148 52 85: "Вітаємо! Ви виграли авто Toyota Corolla. Деталі на сайті www.concern-toyota.com.ua або за номером + 380 44 33 18 398 або 095 587 3584".

Телефоном Сергію підтвердили, що він став одним із переможців акції, в якій розігруються десять автомобілів Toyota. І він може забрати або саме авто, або отримати його грошовий еквівалент у розмірі 410 тисяч гривень. Та, приставши на умови отримання "виграшу" від шахраїв, Сергій не тільки не отримав гроші, але й втратив свої, передавши аферистам загалом 17 тисяч гривень.

Тож, якщо ви отримали схоже повідомлення, чи то SMS, чи то у вайбері, видаліть його негайно. І ліпше не переходьте за посиланням. Це, безумовно, шахраї, які хочуть вкрасти ваші дані, закинути на ваш пристрій якогось черв'яка і в разі необхідності активувати його.