Пробація в Україні.
Історії засуджених, які отримали шанс на виправлення в громаді
Пробація в Україні.
Історії засуджених, які отримали шанс на виправлення в громаді
У країнах Європи ув'язнення є винятковим заходом покарання. Адже вже давно доведено його негативний вплив на психіку та стиль поведінки будь-кого, хто хоч раз опинився за ґратами. Здебільшого ж у світі людей, які вчинили нетяжкі злочини та які не становлять небезпеку для життя і здоров'я інших людей, повертають на правильний шлях у громаді, де правопорушники й відбувають покарання, не пов'язані з позбавленням волі. Такого засудженого можуть зобов'язати пройти реабілітацію для позбавлення від певних залежностей, призначити безоплатні роботи на користь громади, заборонити спілкуватися з певним колом осіб та визначити умови відбування покарання, за порушення яких таки можна потрапити за ґрати.

Такою альтернативою ув'язненню є пробація. Це шанс для людини, яка вчинила правопорушення, не стати злочинцем в очах громади, а виправити свою помилку на очах громади, компенсувати завдану матеріальну і моральну шкоду. За професійної підтримки працівників пробації, соціальних служб і активістів заручник свого фатуму відбуває призначене судом покарання, але не втрачає соціально корисних зв'язків, залишається у громаді і в родині, вчиться бачити свої помилки і їх виправляти, а також знаходить нових друзів і повертається до правослухняного життя.

В Україні таку практику запровадили у лютому 2015 року після ухвалення Закону «Про пробацію». Від 2017-го після рішення Кабінету Міністрів під керівництвом Державної установи «Центр пробації» в усіх містах та районах створені органи пробації, які не лише забезпечують контроль за виконанням покарань без позбавлення волі (як колись кримінально-виконавчі інспекції), а й з використанням сучасних міжнародних практик та інструментів виявляють причини, які спонукали людину до вчинення злочину, і сприяють у наданні комплексної допомоги для зміни способу життя, аби створити таке середовище, в якому правопорушник буде прагнути жити, не вчиняючи нових злочинів. Допомагають в цьому органи влади, громадські організації та небайдужі люди, які стають волонтерами пробації.

У спільному спецпроєкті ТСН.ua із Центром пробації і проєктом ЄС "Право-Justice" ми розповідаємо про приклади успішної соціалізації засуджених. Наші журналісти зустрілись у Ківерцях, Харкові, Білій Церкві та Чернігові з такими людьми, щоб дізнатися про роль Центру пробації у їхньому житті, особисті досягнення і плани на майбутнє, які ще не так давно могли бути зведені нанівець, якби вони таки потрапили за ґрати.

ТСН ВРАЖАЄ