ХІМІЧНА
АТАКА
В СИРІЇ
Все, що ми знаємо про найрезонанснішу подію, яка сколихнула жорстокістю увесь світ.
ЩО СТАЛОСЯ?
4 квітня 2017 року місто Хан-Шейхун, що в сирійській провінції Ідліб, яка перебуває під контролем сирійської опозиції, зазнало газової атаки речовиною зарину, унаслідок чого загинули щонайменше 72 особи, серед яких 20 дітей.

В атаці звинуватили президента Сирії Башара Асада. Той, своєю чергою, усе заперечив. У Міноборони Росії заявили, що газова атака стала наслідком витоку газу зі складів повстанців, що пізніше спростували експерти.

Газова атака в Хан-Шехуні стала другою наймасштабнішою хіматакою у Сирії після газової атаки 2013 року поблизу Дамаска. Подія викликала неабиякий резонанс у міжнародній спільноті. Спираючись на звіт Bellingcat, ТСН.ua зібрав усю інформацію про те, що сталося в Сирії.
Точний час початку хімічної атаки невідомий. Вперше інформація про газову атаку з'явилася в соцмережах. Під час авіаудару була випущена отруйна речовина зарин. Це було підтверджено завдяки проведеному розтину тіл за участю експертів Всесвітньої організації охорони здоров'я на півдні Туреччини.

На місце авіаудару одразу прибули співробітники цивільної оборони та медичні працівники. Близько 200 людей постраждали та були доправлені до лікарень. За даними організації ЮНІСЕФ, унаслідок атаки загинуло 27 дітей, понад 500 людей постраждали.
Серед симптомів людей через хіматаку були точкові зіниці, які не реагують на світло, виділення піни з рота і конвульсії. Вони схожі як на симптоми від зарину, так і на інші речовини.

Уже після атаки також повідомлялося, що один із центрів цивільної оборони, який використовували як лікарню, був пошкоджений під час ще одного авіаудару, коли там перебували жертви хімічної атаки.

Перші повідомлення про хімічну атаку в Хан-Шейхуні з'явилися в мережі вранці 4 квітня. Наступне відео, на якому, було видно авіаудар, внаслідок якого відбулася хімічна атака, було розміщено в мережі о 4:59 ранку (7:59 за київським часом).

Також до хімічної атаки в Ідлібі зазнало авіаудару місто Ель-Латамна о 23:00 3 квітня, унаслідок чого постраждало 22 людини, можливо, був застосований хлор.
У той же день завдали удару по Ель-Хабейту, у результаті чого постраждали 17 осіб, й теж стверджувалося, що застосувався хлор. А вже в атаці по Хан-Шейхун міг використовуватися зарин.

Вважається, що сирійський режим готувався до цієї атаки, оскільки за день до неї він завдав авіаудару по основному госпіталю в Маарет ен-Нуумане. Через атаки на цю лікарню перестало вистачати медичної допомоги.
МІСЦЯ АВІАУДАРІВ
По місту Хан-Шейхун було випущено чотири ракети, в одній з яких лише містився хімічний газ. Вона потрапила в житловий квартал в північній частині міста. У результаті падіння ракети в асфальті утворилася вирва. Світлини та відео хімічного удару швидко заполонили соцмережі.

Після атаки постраждалих доправили до лікарень, деякі з яких були за 50 кілометрів від місця авіаудару. Щонайменше 4 окремі госпіталі приймали постраждалих. Частину хворих погодилася прийняти Туреччина.

На світлинах нижче відмічено, де впала бомба з отруйною речовиною. Доказом того, що саме там була здійснена хіматака є те, що кратер від ракети є малим, а отже експерти вважають, що у тому місці розірвався хімічний боєприпас.
СВІДЧЕННЯ ОЧЕВИДЦІВ
За словами лікаря Мамуна Наєма, газ не залишає слідів, він є тихим убивцею, передає The Telegraph. Симптоми можуть проявитися через деякий час. Так і сталося з родиною 29-річного власника магазина Абдулхаміда аль Юсефа. Він був на роботі у той час, коли бомба впала неподалік його будинку. Його дружина зателефонувала йому, і чоловік одразу приїхав додому.

Усі члени його родини були живі й він допоміг їм та ще 16 людям перейти до підвалу, щоб бути у безпеці. Лише через годину вони почали проявляти симптоми отруєння газом - задихатися. Він не встиг нікого врятувати. Юсеф поховав дружину, двох дітей-близнюків, племінників та племінниць.
За словами медсестри лікарні у центрі Хан-Шейхуна, чиє ім'я приховано з метою безпеки, вона теж відчула дивний запах. До цього до лікарні надходили постраждалі від хлорину. Цього разу запах був іншим, заявила вона.

"У жертви йшла блювота з носа і рота, темно-жовтого кольору, іноді коричневого. Вони мали параліч дихальних функцій - діти вмирають швидше через це, ніж дорослі", - розповіла медсестра.

14-річна Маріам Абу Халіл розповіла New York Times, що вона бачила, як літак скинув бомбу на одноповерхову будівлю, після чого над місцем вибуху піднялася жовта хмара, а у дівчинки почало пекти очі. Маріам сховалася в будинку і побачила, як прибігли люди, які стали допомагати постраждалим. "Вони вдихали газ і вмирали", - розповіла вона.
"Ми прокинулися о сьомій ранку (за місцевим часом, 5:00 UTC). Нас розбудила тривога з офісів спостерігачів – там заявили, що всі "швидкі" мають відправляти в Хан-Шейхун. Я поїхав туди, рятував там дітей і дорослих. В зоні атаки немає військових баз […] Режим відповідає за цю бійню — вони б'ють по місцевостях навколо Ідлібу, де свідомо немає військових баз. Вони навмисно атакують цивільні цілі […] Сирійський режим створює тероризм, коли атакує жінок і цивільних", - розповідає чоловік, який рятував постраждалих людей.
Атаки з повітря тривали і після того, як чотири ракети впали на місто. Так, директор організації "Білі каски", котра побажала залишитися неназваною заради своєї безпеки, сказала, що їхній офіс, де вони рятували поранених, був обстріляний щонайменше сім разів під час атаки. Добровольці везли поранених до довколишніх лікарень.

"Важко уявити, що сталося. В основному це стан втрати і хаосу. Кожен почувається втраченим", - розповів сирійський журналіст Хаді аль Абдулла.

Фотограф з опозиційного "Медичного центру Ідліба" Хуссейн Кайал прокинувся від звуку вибуху приблизно о 6:30, розповів він Associated Press. Коли він прийшов на місце події, то не відчув ніякого запаху, натомість люди лежали на підлозі без руху. У них були звужені зіниці.
ЗВИНУВАЧЕННЯ В АТАЦІ
Білий дім офіційно звинуватив режим Башара Асада в проведенні хімічної атаки. Президент США Дональд Трамп заявив, що змінив своє особисте ставлення до подій в Сирії та ролі в них Башара Асада після того, як побачив звіти про масову загибель мирних громадян, у тому числі дітей, від застосування режимом хімічних речовин.

Загалом на засіданні Ради Безпеки ООН Захід у хімічній атаці звинувачував президента Сирії Башара Асада, однак Росія заперечувала це та заявила, що докази газової атаки були постановленими. Через це у Радбезі так і не ухвалили жодного документа щодо Сирії. Утім, постійний представник США в ООН Ніккі Хейлі натякнула, що її країна в односторонньому порядку запровадить санкції проти уряду Асада, якщо Радбез нічого не зможе з ним вдіяти.
Постійний представник США в Радбезі ООН Ніккі Хейлі
Крім того, у Міноборони РФ заявили, що у Хан-Шейхуні стався витік газу зі складів опозиції внаслідок авіаудару, тим самим перекладаючи відповідальність на повстанців. Пізніше експерти Bellingcat і Conflict Intelligence Team (CIT) повністю спростували цю версію. Вони переконані, що знімки наслідків авіаударів доводять, що щонайменше одна ракета вдарила по відкритій місцевості, і потужність вибуху була малою, що може свідчити про застосування хімічного боєприпасу.

Також в експертів викликає подив твердження російського Міноборони про доставку хімзброї до Іраку. Вони відзначають, що місто Хан-Шейхун контролюється не "ІДІЛ", а іншими сирійськими угрупованнями. Вони ворогують з "ІДІЛ", відповідно, ніяк не могли поставити хімзброю своїм ворогам. До того ж у бойовиків "Ісламської держави" є свої лабораторії з виробництва хімічної зброї на території Іраку.

7 квітня американські есмінці USS Porter і USS Ross за наказом президента Дональда Трампа випустили 59 ракет по аеродрому сирійських урядових сил Шайрат у відповідь на хімічну атаку в провінції Ідліб. Внаслідок удару було пошкоджено інфраструктуру й обладнання на базі. У Міноборони Сирії заявили про 6 загиблих.

Зазначимо, що після аналогічного випадку 2013 року, коли був застосований газ проти мешканців неподалік Дамаска, була укладена угода щодо утилізації хімічної зброї в країні. Тодішній президент Барак Обама пригрозив здійснити авіаудар, однак зрештою уникнув військових дій.
ЗЛОЧИНИ РЕЖИМУ АСАДА
Раніше американський неурядовий аналітичний центр Atlantic Council оприлюднив звіт під назвою Breaking Aleppo, присвячений військовим злочинам у Сирії, де на 70 сторінках були описані всі епізоди боїв і бомбардувань міста.

Так, у звіті були згадані й 4 тисячі скинутих на Алеппо протягом 2016 року так званих "бочкових бомб" – некерованих кустарних вибухових приладів низької точності влучання, котрі забрали життя 506 мирних жителів. Крім того, були наведені дані експертів ООН із вивчення супутникових фото Алеппо, за котрими було оцінено масштаби руйнувань – 33,5 тисячі об'єктів.

У звіті також зазначається, що сирійські військові не менше 8 разів використовували хлор, котрий скидали в спеціальних ємностях із вертольотів прямісінько на житлові квартали підконтрольної опозиції частини міста, що президент Сирії Башар Асад неодноразово заперечував. Більше читайте за посиланням.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ