символ віри.
історія українського тризуба

СИМВОЛ ВІРИ.
ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОГО ТРИЗУБА

Історія створення
Український тризуб вже давно значить більше для українців, аніж тільки герб. Він став символом віри, сили та незалежності. З ним йшли у бій князі Київської Русі, затверджував документи Генеральний Секретаріат, він був знаком боротьби за свободу ХХ столітті та врешті став Малим Державним гербом незалежної України.

Найдавніше зображення тризуба науковці датують Х століття. У Русі це був символ Рюриковичів. Тогочасні князі зображували свій герб на монетах, зброї, одязі, печатках, прикрасах, стягах тощо. Кожне покоління змінювало свій герб, додаючи чи віднімаючи певні елементи. Найбільша кількість знайдених речей з тризубом належали Володимиру Святославовичу, тому він вважається його знаком.
Через декілька століть відомі герби почали замінювати територіальними знаками. Київ уже асоціювався з архистратигом Михаїлом, Львів – з левом, а Луцьк – зі святим Миколаєм і т.д. Символом Війська Запорізького було обране вже зображення козака з мушкетом ( або "лицар із самопалом").

В українському діловодстві тризуб уперше можна побачити на печатці Генерального Секретаріату. Її створенням зайнявся Павло Христюк з допомогою Миколи Біляшівського. У листопаді 1917 року було проголошено створення УНР, тому з'явилась необхідність створення герба.

Комісію, яка мала розробити символ, очолив Михайло Грушевський. Він хотів зобразити золотий плуг на синьому тлі, а навколо мали розташовуватись історичні герби українських земель. Але Комісія обрала ідею з тризубом.
6 січня 1918 року УНР випустила перші гроші з гербом у 8-кутнику та хрестом.
У 1918 Центральна Рада була витіснена більшовиками, тому засідання Малої Ради відбулось у Коростені. Саме там 25 лютого 1918 року тризуб був офіційно затверджений гербом УНР. На документі не було малюнків, лише текстовий опис.
Із протоколу засідання Малої Ради. 25 лютого 1918 року. Коростень


У справі державного герба України Мала Рада ухвалила: "Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого".

Михайло Грушевський довірив створення герба Василеві Кричевському. В основу був взятий тризуб як символ Київської Русі.

"Се оздоба питоменна, не запозичена, зв'язана з нашою тисячолітньою державною політичною і культурною історією", – ззначив Михайло Грушевський.

Навколо символа був зображений оливковий вінок на знак миролюбності.
У міжвоєнний період тризуб використовували як символ боротьби за свободу. Його можна було побачити на стягах і одязі УПА: стягах, мазепинках, петлюрівках, ременях, нашивках.
У СРСР тризуб заборонили, адже він був символом націоналізму. КГБ часто розглядала справи незаконного використання активістами герба і синьо-жовтого стяга.

Після оголошення незалежності України тризуб як Малий Державний ерб затвердили 19 лютого 1992-го Постановою Верховної Ради України із зображенням. Питання про Великий Герб досі актуальне
Конституція України. Витяг із статті 20

Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.

Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.

Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України).

Значення тризуба
Наразі неможливо точно сказати, що означає український тризуб. Існують десятки версій його значень, найпопулярніші з них:
Засіб діяльності
Білобог
Символ Роду
Рарог
Монограма Володимира
Скіпетр
Слово "Воля"
Батько, Син і Святий Дух
Голуб
Літера
Тризуб є зображенням голуба, як символу Святого Духа.
Згідно язичницьких вірувань, тризуб є відображенням Триглава або Роду: чоловіче начало, жіноче начало, народження і смерть;
У слов'янській руніці є символ схожий на дерево з трьома гілками, що позначали Білобога, а перевернутий – Чорнобога;
У Тризубі схована емблема, пов'язана з конкретним предметом людської життєдіяльності: якорем, сокирою, рибальським знаряддям, луком зі стрілою, колоском тощо;
Внутрішні переплети і остриці становлять монограму: "Владимиръ на столѣ а се єго сребро","Володимир", "Василевс";
Символ є відтворенням форм верхньої частини скіпетра візантійських монархів, скіпетра скіфських царів, зображення корони;
Тризуб містить число три, що означає єдність Бога-Батька, Бога-Сина та Бога-Духа Святого;
Тризуб – це відображення Рарога, вісника небесної справедливості, сокола, який летить з висоти донизу;
Тризуб – це намальваний образок із фігур старинної зброї: лук, меч та інші;
Тризуб — це літера "Ш", яка раніше означала цифру 3;
У тризубі зашифроване слово "Воля";
Зображення зброї
  • Частина скіпетра візантійських монархів, скіфських царів, корони;
  • Єдність Бога-Батька, Бога-Сина та Бога-Духа Святого;
  • Монограма: "Владимиръ на столѣ а се єго сребро","Володимир", "Василевс";
  • У слов'янській руніці є схожий символ, що позначав Білобога;
  • Відображення Рарога - сокола, який летить з висоти донизу;
  • Емблема предмету людської життєдіяльності: якір, сокира, лук зі стрілою, колосок тощо;
  • Зображення голуба як символу Святого Духа
  • Містить число три, що означає єдність Бога-Батька, Бога-Сина та Бога-Духа Святого;
  • Літера "Ш", яка означала цифру 3;
  • Зашифроване слово "Воля".
Символ сучасності

Для українців Малилий герб став символом боротьби та підтримки бійців у зоні АТО. Через це його часто формують під час різних флешмобів та відтворюють з різних матеріалів. ТСН.ua обрав декілька найяскравіших застосувань українського тризуба.
Читайте також