Ліпити з політиків королів та наближених до святих активно почали з 2004 року. Після тих виборів впливові групи чітко поділили хто з якою конфесією дружитиме і проти кого.
Глава Української православної церкви Московського Патріархату Митрополит Володимир заборонив єпископату брати участь у виборах або підтримувати публічно кандидатів. Про це він повідомив в ексклюзивному інтерв'ю ТСН. Втім, схоже, глава церкви своїм підлеглим - не указ. Цього дня митрополит Одеський та Ізмаїльський УПЦ Московського патріархату Агатангел публічно закликав підтримувати Віктора Януковича як кандидата на посаду президента.
Ліпити з політиків королів та наближених до святих активно почали з 2004 року. Після тих виборів впливові групи чітко поділили хто з якою конфесією дружитиме і проти кого.
Тарас Березовець, політичний експерт, упевнений, що Московський патріархат співпрацює з Партією регіонів, - натомість Ющенко висловлює своє щире ставлення до Київського патріархата і Філарета.
Тоді окрім чітко поділеної дружби була і спонтанна - не секрет за ким стояли греко-католики.
З другого боку, Інтернет кишить розмовами про новий союз - сватає Гузара до Яценюка.
Юлія Тимошенко бере ширше, намагається товаришувати з усіма - так, наче годиться прем'єру країни. Дружити з усіма одразу - не так вже і вигідно, каже політтехнолог. Та вибору немає, коли ліпші друзі уже розібрані.
Вплив церкви на виборців порівняти не можна, а ні з підкупом, а ні з чарівної дією пайків і гречки.
Відкритою агітацією грішать лише релігійні організації - які в народі частіше називають сектами. В храмах найпоширеніших церков - інакше, ділиться досвідом Березовець.
Наприклад, після служби, скоріш за все не священик, а староста чи інша, наближена до церкви особа, навколо себе збирає людей поговорити. Ненароком згадує якогось кандидата. За гідного кандидата проголосують як треба.
Не може такого бути, кажуть святійшества. Церква відділена від держави, а держава від церкви. Хоч політики і намагалися використати віру, але церква зберегла честь і не далася.
"Церква засудила політичне православ'я", - каже Митрополит Володимир. "Ми по цьому шляху не підемо", зазначає Київський Патріарх Філарет.
Кардинал Гузар має іншу думку з цього приводу. Він відкрито не стверджує, що церква продажна, але не приховує - для політиків немає нічого святого.
Дружити проти когось - вигідна справа, каже експерт. Тут, маєш сто друзів - можеш отримати мільйони. Політики щедро віддячують за перемоги – це можуть бути прямі пожертви, які стосуються реставрації церков, допомоги. Благодійність - лише поверхня айсбергу. Все інше не для простих очей.
Церковний бізнес є по суті тіньовим, і тут обертаються мільйони доларів. Такий бізнес нічим майже не різниться від звичайного.
Навколо церкви завжди є кілька бізнес-установ. Користуючись дружбою з політиками церква допомагає отримати контракти, виграти тендери для своїх вірних супутників.
Наприклад, виділяються кошти з держбюджету на реставрацію чи будівництво якоїсь церкви, священство приходить і каже, це церква нашого патріархату, нехай це побудує будівельна компанія пана Ікс. Або надаються кошти на закупівлю техніки чи продуктів харчування для дитячих будинків. Сума, яка виплачується на ці речі, одна, а реально витрачається значно менша.
Подібною схемою користуються і політики, аби через фірми наближені до церкви провести гроші для виборів. Найпопулярніший суміжний бізнес, припускає політтехнолог Березовець - будівництво. Це найкоротший шлях збагатитися і політикам, і бізнесменам від церкви.
Читайте також:
Корупція у церкві: щоб отримати сан і прихід, треба заплатити тисячу доларів
Середній українець витрачає на церкву 33 тисячі гривень за життя
Українські священики влаштували війну за пожертви