Як поводитись при затриманні

Затримання - не привід для паніки і не вирок. Варто пам'ятати про свої права і принагідно нагадати про них правоохоронцям.

Відповідно до статті 29 Конституції України кожен має право на свободу та особисту недоторканність.
Посадові особи правоохоронних органів не мають права заарештувати або тримати під вартою без вмотивованого рішення суду. Лише у виняткових випадках, коли треба нагально запобігти злочинові або його відвернути, Конституція дозволяє затримання особи без рішення суду.

Законодавство України передбачає, що уповноважені органи мають право затримувати без попереднього рішення суду, коли:

Особа вчиняє адміністративне правопорушення, і вичерпано всі інші заходи впливу, але вона не припиняє своїх протиправних дій.

Арешт (Фото: comiddletonlaw.com)
Лише Кримінально-процесуальний кодекс України встановлює порядок затримання, арешту людини і визначає правові рамки обшуку
Скоєно адміністративне правопорушення, і має бути складений протокол, а в особи немає посвідчення і свідків, які могли б повідомити про неї необхідні дані.

Варто зазначити, що адміністративне затримання не може тривати більше трьох годин. Як виняток, особу, пов'язану з порушенням пограничного режиму або порядку обігу наркотичних засобів, можуть затримати на строк до трьох діб. Також у разі вчинення дрібного хуліганства, злісної непокори правоохоронцю, образи правоохоронця та публічних закликів до невиконання його вимог, особу можуть затримати до розгляду справи судом.

В усіх інших випадках одразу після з'ясування подробиць інциденту і складення протоколу, але у будь-якому разі не пізніше ніж через три години, особу має бути звільнено.

Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримувати без попереднього рішення суду у випадку обґрунтованої підозри, що особа скоїла злочин, але тільки тоді, коли така підозра ґрунтується на зазначених у законі обставинах, а саме:

коли особу застали при скоєнні злочину або безпосередньо після його вчинення;

коли очевидці, в тому числі й потерпілі, прямо вкажуть, що хто саме скоїв злочин;

коли на одязі особи, у її присутності чи у її житлі будуть виявлені сліди злочину.

Якщо таких обставин немає, але у правоохоронців є інші підстави для підозри, особу можуть затримати без попереднього рішення суду лише за умов, якщо вона намагалася втекти, або не має постійного місця проживання, чи коли особу не встановлено. У будь-яких інших випадках затримання без попереднього рішення суду не є законним.

У випадку затримання за рішенням cуду або без нього правоохоронці зобов'язані представитись, повідомити, яке саме правопорушення скоєно або в якому злочині підозрюється особа, роз'яснити її права і обов'язки, визначені законодавством.

Зазначимо, що під час затримання за підозрою у вчиненні кримінального злочину особа має право:

не свідчити проти себе чи своїх рідних;

давати свідчення або у будь-який час відмовитися їх давати і відповідати на запитання;

мати захисника і побачення з ним до першого допиту;

надавати докази, заявляти клопотання і відводи;

вимагати перевірки судом законності затримання;

особисто брати участь у судовому розгляді щодо взяття під варту.

Особі мають роз'яснити її права і скласти про це протокол, а також протокол про її затримання як особи, підозрюваної у вчиненні злочину. Після затримання може бути здійснено обшук і вилучення речей та документів. Такий обшук може здійснюватись лише особою однієї з статі із затриманим.

суд
Архів
Затримана особа негайно звільняється, якщо протягом 72 годин з моменту затримання їй не вручено вмотивованого рішення суду про утримання під вартою
При затриманні особа не зобов'язана доводити свою невинність. Про арешт і місце перебування слідчий зобов'язаний повідомити дружину/чоловіка або іншого родича затриманого.

Якщо затриманий забажає запросити захисника, посадовці мають надати таку допомогу, щоб можна було зв'язатися із захисником чи особами, які можуть його запросити. Якщо затриманий заявить, що бажає мати захисника, але за браком коштів або через інші поважні причини не в змозі цього зробити, посадові особи зобов'язані призначити захисника безкоштовно.

У разі затримання за підозрою у скоєнні злочину особу мають протягом 72-х годин, але не пізніше, або звільнити, або доставити до суду, де розглядатиметься подальше утримання особи під вартою.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: