Звідки беруться кати в українській міліції?

Міліцейська жорстокість сьогодні під надійним захистом ледь не всієї правоохоронної системи України.

Міліція традиційно не користується популярністю та довірою серед українців. Причина – часті порушення закону з боку вітчизняних правоохоронців. І один з головних закидів, які лунають на адресу міліціонерів, - те, що багато з них вдаються до насильства, катувань та інших грубих порушень прав людини.

50 тысяч бутылок фальшивой водки
УНІАН
Те, як працівники міліції поводяться із затриманими, сьогодні - одна з найбільших проблем української правоохоронної системи
Журналістське розслідування ТСН стало джерелом інформації про численні випадки міліцейського свавілля. Трапляються вбивства затриманих, незаконне утримання людей у в’язницях й ізоляторах тощо. Розслідування свідчить, що насильницькі дії з боку правоохоронців стали ледь не системою. Звичайно, така практика властива далеко не всім українським міліціонерам, втім вона залишається таки дуже поширеною. Це визнає й керівництво української міліції, але якось занадто м'яко ставиться до проблеми.

У МВС наголошують на тому, що "у забезпеченні прав людини" воно "керується європейськими критеріями". На підтвердження цього заступники й радники міністра Юрія Луценка нещодавно розповіли, що постійно проводять слухання з проблеми катувань затриманих і ув’язнених, їздять для цього різними областями України. У міністерстві наводять статистику, згідно з якою тільки останнім часом було порушено 31 кримінальну справу про катування людей міліціонерами та 6, що стосуються незаконних затримань громадян. Втім, у МВС переконують, що їхня робота в регіонах дуже корисна і дозволить подолати жорстокість у міліцейських відділках.

До речі, на виїзди на місця надії покладають і у профільному комітеті Верховної ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Заступник його голови Володимир Сівкович розповів ТСН.ua про прийоми громадян по всій Україні, нещодавні рейди у Одеську область і Харків. Начебто і міліція розуміє, що проблема існує, і боротьба з насильством серед правоохоронців ведеться, але ув’язнених як катували, так і катують. Правозахисники схиляються до думки, що коріння ситуації – у тому, як працює у цілому правоохоронна системи України.

Колонія
УНІАН
А те, що відбувається за стінами українських в'язниць, найчастіше залишається таємницею
Голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадій Бущенко в розмові з ТСН.ua звернув увагу на те, що міліцейським катуванням в тій чи іншій мірі сприяють і суди, і прокуратура. Однією з головних причин жорстокості стражів закону є те, що свідчення, отримані силою, використовуються нашими судами. "Те, що суди посилаються на ці докази, стимулює правоохоронців користуватися таким дуже ефективним і дешевим методом, як вибивання свідчень", - упевнений юрист. Також він вважає, що у розслідуванні фактів катувань "дуже не зацікавлена прокуратура".

"Якщо буде ефективно розслідувати катування, вона визнає докази, отримані за їх допомогою, неприйнятними. І їй ні з чим буде йти до суду", - наголошує Бущенко. А до цих найвагоміших причин він додає ще дуже багато. Кілька з них: відсутність належного громадського контролю за діяльністю міліції, відсутність в Україні системи безкоштовної правової допомоги, яка залишає без законної підтримки багато не надто заможних затриманих, погане технічне та матеріальне оснащення міліції, нестача там кваліфікованих кадрів тощо. З цього виходить, що катування в міліції – скоріше не прояви жорстокості окремих її співробітників, а річ, породжена всією правовою системою.

А от голова правління Міжнародної ліги захисту прав громадян України Едуард Багіров у тому, що в Україні поширена жорстокість правоохоронців, у першу чергу звинувачує "беззубих журналістів і правозахисників", які часто, починаючи займатися тим чи іншим фактом порушення прав людини, не доводять справу до кінця. У якості прикладу Багіров розповів ТСН.ua про зовсім нещодавній випадок жорстокості у львівській міліції.

На львівському вокзалі правозахисник зустрів побитого чоловіка. Виявилося, що людина приїхала з Житомирщини для участі в суді, де доводила свою невинуватість. Адже перед цим чоловіка два з половиною роки незаконно утримували у слідчому ізоляторі, а після того він чотири рази приїздив на суд, у якому намагався відшкодувати гроші за свої збитки та шкоду, завдану йому міліціонерами. І кожного разу перед судом працівники міліції викрадали його з готелю та били.

Как строят из соломы?
УНІАН
У МВС визнають, що катування в міліції існують, проте закликають їх не перебільшувати
Востаннє на початку листопада – чоловіка забрали увечері, кинули до багажника машини, відвезли спочатку до одного, а потім до іншого міліцейського відділку. Результат – зламані ребро та рука. О 4-й годині ранку людину викинули біля вокзалу, пригрозивши на додачу ще й порвати її паспорт. В результаті суд все таки ухвалив рішення на користь потерпілого (правозахисник говорить, що такі випадки в нас не дуже розповсюджені) й постановив виплатити йому 200 тисяч гривень. Але головне, на що звертає увагу Багіров, це те, що винні у побитті зараз на волі, а місцева міліція намагається зам’яти ситуацію і не порушувати проти своїх колег справу.

Саме з цього правозахисник робить висновок про необхідність якомога ширшого і повного висвітлення подібних випадків, контролю за ними. "Охоронці прав громадян України повинні по кожному факту говорити і доводити до кінцевого результату покарання винних. А ми висвітлюємо подію, потім забуваємо, чим завершилася історія людини, чи покарали винних. Зазвичай тільки підняли тему і пішли, а проблеми в людини залишилися. Ми дозволяємо перевертням у погонах, міліціонерам, які порушують закон, залишатися на своїх посадах, ми не добиваємося їх реального покарання. За ті злочини, за які прості громадяни сидять у в'язницях, вони обходяться доганами. В найгіршому випадку звільняють заднім числом", - обурюється Багіров. А карати своїх колег серед правозахисників зазвичай не прийнято.

"Окремі, не будемо говорити про всіх, працівники міліції, які використовують незаконні методи допиту, застосовують фізичне, моральне насильство, залишаються безкарними. Це дає їм упевненість, що за незаконні дії вони не будуть покарані. Якби кожен працівник міліції був упевнений, що зламає руку, ногу, ребра громадянину України, і потрапить до в'язниці, буде там їсти баланду, тоді ніхто нікого пальцем не чіпав би. Потрапила би людина до міліції, не стали би її там бити. А в нас, якщо за кожним фактом проводити службові розслідування і саджати до в'язниць, 30% міліціонерів, 20% працівників прокуратури, стільки ж у інших правоохоронних структурах, треба звільняти. В кращому випадку. Кожен третій працівник міліції вчиняє злочини", - констатує Багіров.

Український в'язень
УНІАН
А от правозахисники запевняють, що великі масштаби тортур у в'язницях і міліції - зовсім не вигадка
З думок правозахисників виходить, що безкарність правоохоронців-катів, так чи інакше, влаштовує більшість їхніх колег. Звичайно, не можна говорити, що ця справа схвалюється багатьма міліцейськими начальниками, не можна звинувачувати всіх міліціонерів у тому, що вони порушують закони. Але небажання робити свої проблеми публічними дуже часто перемагає вимоги цих законів. І тому на противагу кожній справі, порушеній за фактом міліцейської жорстокості, знаходяться кілька випадків, про які на виїзних слуханнях МВС у тій чи іншій області промовчали. А ще дуже багато свідчень того, що негативний імідж підлеглих Юрія Луценка сьогодні створюють не журналісти, як вважають у міністерстві, а самі міліціонери.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: