10 років тому пішов з посади перший президент Росії Борис Єльцин

У Росії - десятиріччя з дня добровільної відставки Бориса Єльцина і приходу до влади чинного прем'єра Володимира Путіна.

Пройшло десять років відтоді, як перший президент Російської Федерації Борис Єльцин оголосив, що залишає свою посаду. Стерно правління він передав прем'єру Володимиру Путіну, який потім двічі займав крісло голови держави, а зараз повернувся на посаду керівника уряду.

31 грудня 1999 року, за кілька хвилин до настання Нового року, Борис Єльцин звернувся до глядачів з телеекранів.

"Я йду. Я зробив все, що міг. Мені на зміну приходить нове покоління, покоління тих, хто може зробити більше і краще", - сказав він.

Звичайно, виступ президента був записаний раніше. Як розповів потім сам Єльцин у своїй книзі "Президентський марафон", про його рішення піти з посади до завершення терміну першим дізнався Путін, розмова з яким на цю тему відбулася 14 грудня. Але і він до ранку 29 грудня не знав, що це трапиться саме в новорічну ніч.

Борис Єльцин та Володимир Путін
AFP
Борис Єльцин та Володимир Путін
За спогадами Єльцина, навіть його дружина Наїна дізналася про рішення тільки 31 грудня вранці.

"Не попередити дружину, найближчу людину, про таке рішення - погано. Не по-людськи. Схоже, я стаю занадто сентиментальним, з політика перетворююся знову на звичайну людину. Ось це так!", - написав у своїй книзі Єльцин.

Свій останній день у Кремлі він описав так: "Спустився до під'їзду. Під'їхала моя машина. Сніг. Який м'який, чистий сніг в Кремлі! Хочеться щось важливе сказати на прощання Володимиру Путіну. Яка ж тяжка праця його чекає попереду. І як хочеться йому хоч чимось допомогти. "Бережіть... Бережіть Росію", - кажу я йому. Путін подивився на мене, кивнув".

Похорон Єльцина
AFP
Похорон Єльцина, його вдова Наїна та дочки
Вже після смерті Єльцина (23 квітня 2007-го), у 2009 році колишній прем'єр Росії за президентства Володимира Путіна, а зараз опозиціонер Михайло Касьянов видав книгу "Без Путіна", в якій розкрив закулісні таємниці Кремля.

Розповідаючи, зокрема, про стосунки Путіна з його попередником, він написав, що Путін тримав Єльцина у "золотій клітці".

За словами Касьянова, після приходу Путіна до влади Єльцин фактично став полоненим: всі його телефони прослуховувалися, його максимально обмежували в діях, а потім - і в контактах. Сам Єльцин про це чудово знав, але ніколи не обурювався, не бажаючи проблем для своїх рідних і близьких.

Читайте також:

Клінтон розповів, як п'яний Єльцин в одних трусах ловив таксі біля Білого дому

Касьянов: Путін тримав Єльцина у "золотій клітці"

Десятки тисяч людей прийшли попрощатися з Єгором Гайдаром

Помер відомий політик Василь Шандибін

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: