330-метрова бетонна піраміда. Чому готель у центрі Пхеньяна називають “Готелем смерті” та “найстрашнішою будівлею у світі”

Готель Рюгьон почали будувати за часів Холодної війни, однак він досі не працює.

1987 року у столиці Північної Кореї, Пхеньяні, розпочалося будівництво нового грандіозного готелю. Надвисокий хмарочос у формі піраміди мав сягати понад 300 метрів у висоту – більше, ніж Ейфелева вежа – містити щонайменше три тисячі кімнат та п’ять розкішних ресторанів із панорамними видами на місто. 

Готель Рюгьон – названий на честь одного з прізвиськ Пхеньяна, “столиці верб” – мав відкритися через два роки після початку будівництва, пише CNN. Проте спорудження зупинилося, і від 1992 року бетонний каркас протягом довгих 16 років готелю стояв над містом наче величезний монстр, отримавши прізвисько “Готель смерті”. 

Наразі готель Рюгьон досі не відкритий і є найвищою незаселеною будівлею у світі. Детальніше у матеріалі. 

Витвір Холодної війни

Бетонний монстр, відомий як “Готель смерті”, з’явився на світ унаслідок суперництва часів Холодної війни між підтримуваною США Південною Кореєю та підтримуваною СРСР Північною Корею. 

1986 року, за рік до початку будівництва готелю Рюгьон, Південна Корея звела найвищий на той момент готель у світі – Вестін Стемфорд у Сингапурі. Столиця Південної Кореї, Сеул, на додачу готувалася провести Олімпійські ігри улітку 1988-го. 

З огляду на такі успіхи ідеологічного суперника Пхеньян організував 1989 року Всесвітній фестиваль молоді та студентства – своєрідну соціалістичну версію Олімпійських ігор – та вирішив звести до його початку найвищий готель у світі, відібравши таким чином рекорд у Південної Кореї. 

готель рюгьон
Associated Press

Проте зробити це не вдалося. Через інженерні проблеми споруду не встигли вчасно закінчити. Справу погіршувало фінансове становище – на той час уряд вже витратив мільйони на події, спорудив новий аеропорт, розширив летовище Пхеньяна та проклав нові дороги, що було суттєвим навантаженням для слабкої економіки держави. 

А коли 1991-го року розпався Радянський Союз, це позбавило Північну Корею так потрібної їй допомоги та інвестицій. Країні загрожувала економічна криза. 1992 року спорудження готелю Рюгьон зупинили. Покинутий будівельний кран довгі 16 років ржавів над спорудою. 

Будова Рюгьона

Через свій дизайн Рюгьон має цілу колекцію негативних відгуків від експертів. Так, архітектурний критик Єва Гегберг у матеріалі видання The Daily Telegraph назвала Рюгьон “найстрашнішою будівлею у світі”, а видання Esquire2008 року охрестило “найбільш огидною будівлею в історії людства”. Проте попри усе це,  готель вражає своєю масштабністю.  

Так, висота будівлі складає 330 метрів, а внутрішня площа – 360 тисяч метрів квадратних. Готель складається з трьох крил – кожне нахилене під кутом 75 градусів. Вони об’єднуються у один конус, призначений для ресторанів та оглядових майданчиків.

Що ж до цікавої пірамідальної форми, то вона є необхідною для нормального функціонування будівлі. “Готель Смерті”, на відміну від більшості готелів, створений з бетону, а не сталі, а отже – верхні поверхи мали бути легшими за нижні. 

готель рюгьон
Associated Press

“На спорудження не було новітніх матеріалів для будівництва, тож готель збудували повністю з бетону. Таким чином не можна звести струнку вежу, адже у будівлі має бути масивна база та конічний верх”, – зазначив у коментарі CNN Кальвін Чуа, сингапурський архітектор, що досліджував урбанізм Пхеньяна. 

За його словами, у 90-х роках минулого століття з бетону споруджувалися майже усі будівлі у Північній Кореї, і саме торгівля бетоном була добре налагодженою між комуністичними державами. 

Проте зовнішньому вигляду готелю може бути і ще одне пояснення. Чуа раніше працював у Північній Кореї з місцевими архітекторами і вважає, що, можливо, насправді Рюгьон повинен мати вигляд не піраміди, а гори. Останні мають особливе символічне значення у країні. 

Так, у офіційній біографії Кім Чен Іра, покійного батька нинішнього правителя Кім Чен Ина, зазначено, що він народився в таємному військовому таборі на горі Паекту, найвищій на Корейському півострові. Вона також зображена на гербі Північної Кореї. 

Друге життя

Рюгьон почали добудовувати 2008 року. Тоді у межах угоди з Orascom, єгипетським конгломератами, який уклав контракт на будівництво 3G мереж у Північній Кореї, було встановлено скляні та металеві панелі на моторошну бетонну споруду, а іржавий кран – прибрали.

2012 року навіть з’явилися чутки про те, що готель таки відкриється. Так, німецька група Kempinski наприкінці року повідомила, що відкриє готель під своїм керівництвом усередині 2013 року. Проте кілька років потому група відкликала свою заяву і зазначила, що вийти на ринок “наразі неможливо”. 

Оточує готель також і низка чуток про те, що його неправильно зведено, через що він теоретично може обвалитися. Побоювання посилилися після того, як 2014 року у Пхеньяні розвалився 23-поверховий будинок через те, що його було “неправильно зведено”. Проте Кальвін Чуа вважає, що у випадку з готелем Рюгьон проблеми, ймовірно, ховаються усередині.

готель рюгьон інфографіка
tsn.ua

“Якщо дивитися не екстер’єр будівлі, то вона має структурно правильний вигляд. Проте інтер’єр може бути зовсім іншою історією. На мою думку, справжня проблема може полягати у тому, щоб облаштувати його зсередини, через те, що його виготовлено з бетону. Знадобиться багато часу на те, щоб провести комунікації та вентиляційні системи, що були створені відповідно до 1980 року. Зі сталевим каркасом це було б набагато простіше”, – наголошує він. 

Усередині готелю мало хто був. Одним з небагатьох таких людей є Саймон Коккерелл, генеральний директор Koryo Group, пекінської компанії, що спеціалізується на екскурсіях Північною Кореєю. 

Він зазначає, що був у готелі 2012 року – його туди пустили з нагоди дня народження, – і побачив “багато цементу”. У готелі також був лише один ліфт, що працював. 

Чи відкриється готель

Чи надійде готель коли-небудь в експлуатацію, досі достеменно невідомо. Проте останнім часом наявні певні позитивні зрушення у цьому напрямі. Так, роками, щоб уникнути сорому, влада Північної Кореї прибирала “Готель Смерті” з офіційних фото Пхеньяна. 

Проте 2018-го на фасаді Рюгьона встановили LED-панелі, і таким чином перетворили його на величезний екран. Тепер будівлю використовують для показу світлових шоу та пропаганади – чотирихвилинна програма, яку показують на фасаді Рюгьона, розповідає про історію Північної Кореї та транслює низку політичних слоганів. 

готель рюгьон
Associated Press

Ділянку, на якій розташовується готель, також нещодавно відкрили для відвідувачів – тепер кожен може підійти просто до входу будівлі (проте не потрапити усередину).2018 року на готелі також встановили табличку з написом “Готель Рюгьон” корейською та англійською.  

“Чи відкриється готель, сказати важко, оскільки будівлю облаштували склом, і не можна побачити, що відбувається усередині. Без сумніву, якісь роботи відбуваються. Однак це дуже велика будівля. Можливо, спершу відкриється якась частина, а не цілий. Якби це була моя споруда, я б звернув свою увагу на її верхню та нижню частини”, – зазначає Кокерелл.

Примітно однак, що готель Рюгьон вже не найвища споруда на Корейському півострові. 2017 року у Сеулі було споруджено величезний хмарочос – Lotte World Tower, – що перевищує Рюгьон на 240 метрів. Проте у Північній Кореі “Готель смерті” досі лишається найвищим. 

Відео Як Ейфелева вежа стала символом Парижа

Про неї чув кожен, а хтось на ній вже побував. Історія її величності Ейфелевої вежі вражає і захоплює. Переконайтесь просто зараз.

Як Ейфелева вежа стала символом Парижа

 

Залиште свій коментар