45 років тому світ був на порозі ядерної війни

Протистояння СРСР і США дійшло критичної межі. Невеликий проміжок часу, коли всі затамували подих, назвали Карибською кризою.

Пік бряцання зброєю та холодного протистояння припав на один маленький острів – Кубу. Ветерани-ракетники, які розгортали атакувальні комплекси, нині відзначили пам'ятну річницю.

На початку 60-их років шалене роздратування радянських лідерів викликало розташування американських ракет у Туреччині та спроба суперників Кастро з допомогою американців повалити червоний режим на Кубі. Це, на думку Хрущова шкодило як іміджу Радянського Союзу, так і його інтересам. Аби мати потужний засіб впливу на США, він запропонував партійній верхівці таємно створити на Кубі ракетні бази.

Хрущов і Кенеді
Радянський та американський лідери пішли один одному на поступки, зокрема, вивели ракети з Куби та Туреччини (Фото: novayagazeta.ru)
10 червня 1962 року Президія ЦК Компартії одностайно проголосувала за проведення операції на Кубі. Передбачалося, за планом, розмістити там ракети Р-12 та Р-14 - це балістичні ракети з радіусом дії від 2 до 4 тисяч кілометрів. На пункти управління ракетних військ у бункери прийшов наказ перебазувати 4 десятки ракет з території України та європейської частини Росії. Уже на початок літа 62-го року Генеральний штаб Збройних сил розробив операцію прикриття під кодовою назвою "Анадир".

Ракети з ядерними боєзарядами везли таємно, кораблями. Разом з ними на Кубу перекинули 40 тисяч радянських військових, які встановлювали та обслуговували ракети. Американські розвідувальні літаки розпізнали ракети лише коли вони націлилися на територію США й чекали наказу з Москви.

Зрештою, конфлікт вдалося врегулювати дипломатичним шляхом. Радянський та американський лідери пішли один одному на поступки, зокрема, вивели ракети з Куби та Туреччини. Однак це був перший з усього двох випадків в історії, коли ракетна міць Союзу була приведена в підвищену бойову готовність. Цю та інші державні таємниці ветерани десятиліттями тримали за зубами.

На пам'ятнику на колишній базі стратегічних ракет під Первомайськом напис: "Воїнам-інтернаціоналістам-кубинцям". Ветерани справді переконані, що виконували святу місію. Куба досі дякує за захист революції.

З Карибської кризи різні учасники винесли різні уроки. Сполучені Штати збільшують свою військову присутність у світі, аби не проспати підступи потенційних противників. Росія знову заходилася наздоганяти США. Україна свою стратегічну ядерну зброю знищила. Найбільше про це шкодують ракетники, які тепер бачать убивчі комплекси "Сатана" тільки на екскурсіях.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: