Американці також вивчать Арктику

Криголам служби берегової охорони США "Гілі" вирушить до Арктики для вивчення можливості включення частини Арктики до території США.

Арктика
news.yahoo.com
Про намір дослідити Арктику та включити її до своєї території заявили Сполучені Штати, Росія, Канада, Данія та Норвегія.
Національна адміністрація США з океанів і атмосфери, що є структурою міністерства торгівлі США, офіційно оприлюднила цілі майбутньої американської наукової експедиції до Арктики, яку буде проведено на криголамі служби берегової охорони США "Гілі".

Як повідомляє агенція "РИА Новости” з посиланням на прес-службу адміністрації, починаючи з 17 серпня, в північній частині Чукотського моря працюватиме спільна експедиція за участю експертів урядового управління з прибережної топографії, а також учених об'єднаного картографічного центру при університеті штату Нью-Гемпшир і Національного наукового фонду США.

"Учені досліджуватимуть цей маловивчений регіон для того, щоби краще зрозуміти його морфологію, а також потенційну можливість включення цього регіону до території розширеного континентального шельфу США відповідно до Конвенції ООН з морського права", - йдеться в повідомленні, поширеному в понеділок у Вашинґтоні.

На право вважати арктичні території своїми претендують Росія, США, Канада, Данія й Норвегія. За даними учених, саме в Арктиці знаходиться більше 25% світових запасів нафти і газу.

Інтерес до суперечки цих країн загострився після того, як наприкінці липня російська науково-дослідна експедиція відправилася з Мурманська до Північного полюсу для вивчення шельфу Північного Льодовитого океану. Дослідники вирішили довести, що підводні хребти Ломоносова й Менделєєва, які тягнуться до Гренландії, геологічно можуть бути продовженням Сибірської континентальної платформи.

За даними служби берегової охорони (СБО) США, криголам "Гілі" покинув порт своєї приписки Сиетл (штат Вашинґтон) ще 6 серпня.

Того тижня агенція Associated Press, що розповсюдила фотографії криголаму, процитувала також заяву офіційного представника СБО Раса Типпетса, за словами якого орієнтовно 17 серпня криголам "Гілі" має прибути до найпівнічнішої точки американської території Берроу (штат Аляска), звідки разом з групою близько 20 учених він рушить на північ на відстань приблизно 800 кілометрів для сонарного вимірювання й нанесення на мапу північної частини Чукотського моря.

Нині адміністрація зараз чекає згоди сенату на приєднання США до конвенції ООН з морського права як пріоритетного кроку, рекомендованого планом президента США з дій у зоні океанів (President's Ocean Action Plan)", - вказано в повідомленні.

У ньому йдеться, що приєднання до конвенції дозволить США "цілковито реалізувати право на захист прибережних і океанічних ресурсів, якими наділено учасників конвенції".

Відповідно до конвенції з морського права, держави представляють наукові дані про свій континентальний шельф технічному органові - комісії з кордонів континентального шельфу. Якщо заявка якоїсь країни відповідає критеріям комісії, це підкріплює юридичні підстави, спираючись на які ця країна претендує на розширений шельф", - йдеться в повідомленні адміністрації.

Раніше агенція Associated Press повідомила, що на борту криголама "Гілі" до арктичної експедиції відправиться також офіційний представник держдепартаменту США. Агенція повідомила, що представник держдепу є географом і співробітником розширеної робочої групи з континентального шельфу.

Минулого тижня журнал Harpers Magazine вперше оприлюднив інформацію, згідно з якою сформована під егідою держдепу США робоча група американського уряду, не розголошуючи свою діяльність, веде з 2003 року виміри морського дна в Арктиці для майбутньої заявки США на розширену територію континентального шельфу з його запасами нафти й газу, яку Вашинґтон має намір подати до ООН після того, як американський сенат ратифікує конвенцію з морського права.

До робочої групи включені також міністерство військово-морського флоту США, Служба берегової охорони США і Служба управління мінеральними ресурсами.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: