Араби об'єднуються проти Ірану

Завершилася конференції з Ближнього Сходу в американському місті Аннаполіс, після якої деякі країни залишилися задоволеними.

Результати конференції в Аннаполісі попри неабиякий скептицизм спостерігачів, задовольнили Росію, США, владу Ізраїлю і Палестинської національної адміністрації (ПНА), та і всі сусідні арабські держави. 

Хоча домовленість стосувалася відновлення палестино-ізраїльських переговорів, її реальний сенс зводився до того, щоб зупинити зростання ісламського радикалізму в регіоні.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Ехуд Ольмерт і президент ПНА Махмуд Аббас, внутрішньополітичні позиції яких вельми слабкі, домовилися розпочати переговори, щоб до кінця 2008 року прийти до мирного договору, здатного покласти край одному з найстаріших конфліктів в сучасному світі.

США при цьому узяли на себе роль "арбітра", оскільки в Аннаполісі був встановлений за американської участі трибічний механізм діалогу, і подальша роль створеного в 2002 році "квартету" міжнародних посередників з Росії, Сполучених Штатів, Євросоюзу і ООН залишається неясною.

Разом з тим Росія заручилася підтримкою своєї активної участі, а також в зв'язку з цим і ідеї проведення наступної близькосхідної конференції в Москві.

Арабські держави об'єдналися в боротьбі проти впливу Ірану на Ближньому Сході. В арабському світі переважає ортодоксальний сунітський напрям ісламу, тоді як в неарабському Ірані домінують шиїти, які допускають тлумачення учення пророка Мухаммеда.

Серед арабів в зв'язку з цим росте побоювання того, що молодь може піддатися іранському впливові, радикалізації і стати ґрунтом для екстремізму і нестабільності в регіоні в цілому.

Зі свого боку Сирія погодилася брати участь в обговоренні майбутнього Ізраїлю і ПНА тільки сподіваючись на повернення Голанських висот, які були зайняті Ізраїлем в 1967 році.

Антиіранські цілі більшості арабських учасників конференції в Аннаполісі чітко простежили і в самому Тегерані. Не випадково на тлі зустрічі Іран оголосив про створення нових ракет "Ашура" і "Кадр" з дальністю польоту до 2 тисяч кілометрів, тобто здатних долетіти до Ізраїлю і військових баз США на Ближньому Сході.

Не згодні в Ірані і з постановкою питання близькосхідного врегулювання учасниками зустрічі в Аннаполісі. Газета "Іран Дейлі" виступила із статтею, в якій відображена позиція Тегерана, - хай самі палестинці шляхом референдуму вирішать питання про майбутню державу під час голосування палестинських біженців, які проживають в інших країнах. А президент Ірану Махмуд Ахмадінежад взагалі заявив, що зустріч в Аннаполісі була провалена.

Серед самих палестинців близькосхідна конференція викликала хвилю добре організованих протестів, причому не тільки в секторі Газа, контрольованому радикальним рухом ХАМАС, але і на західному березі річки Йордан. І якщо палестинці якось стежили за переговорами в Аннаполісі, то прості ізраїльтяни, за повідомленнями західних засобів інформації, не звернули на конференцію майже ніякої уваги.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: