РФ, Туреччина та Іран створили чотири "зони деескалації" в Сирії

Три країни домовилися створити спільний координаційний центр для узгодження дій сил контролю в "зонах деескалації" в Сирії.

"Країни-гаранти" перемир'я в Сирії - Росія, Туреччина та Іран - за підсумками шостого раунду переговорів у Астані, який проходив 14-15 вересня, оголосили про створення чотирьох "зон деескалації" в Сирії.

У тексті спільної заяви трьох країн, ухваленої в п'ятницю, 15 вересня, оголошується про створення наступних "зон деескалації": в Східній Гуті біля Дамаска, на півночі провінції Хомс в центральній частині країни, в провінції Ідліб і в частині сусідніх з ним провінцій Латакія, Хама та Алеппо, а також в певних районах на півдні Сирії. Нагадаємо, у травні цього року Росія, Туреччина та Іран затвердили план зі створення чотирьох "зон деескалації" у Сирії, а також "смуг безпеки".

З того часу запрацювали три з чотирьох "зон деескалації" - усі, крім зони в провінції Ідліб. "Зони деескалації" створюються строком на шість місяців "з метою забезпечити дотримання режиму припинення бойових дій, територіальну цілісність Сирійської Арабської Республіки і продовжити боротьбу з тероризмом", зазначається в заяві, повідомляє агентство "Інтерфакс".

ВідеоСорок росіян загинули від початку року у війні у Сирії

Фотогалерея У Сирії повстанці збили урядовий військовий літак і захопили у полон пілота (4 фото)

Після закінчення шести місяців дія "зон деескалації" продовжується автоматично на основі консенсусу "країн-гарантів". За безпеку відповідатимуть "країни-гаранти" Росія, Туреччина та Іран зобов'язалися спільно гарантувати безпеку в четвертій "зоні деескалації" в сирійському Ідлібі і в певних частинах сусідніх провінцій.

Три країни домовилися створити спільний координаційний центр для узгодження дій сил контролю в "зонах деескалації" в Сирії.

Спецпредставник президента РФ щодо Сирії Олександр Лаврентьєв повідомив, що загальна кількість спостерігачів від "країн-гарантів" у четвертій "зоні деескалації" в Ідлібі може становити півтори тисячі осіб - по 500 від кожної країни.

Лаврентьєв також зазначив, що польоти бойової авіації над сирійськими "зонами деескалації" припиняться. Сирійська опозиція задоволена, але є одне "але" Член делегації збройної сирійської опозиції Айман аль-Асимі висловив своє задоволення підсумками переговорів.

""Астана-6" пройшла успішно.

Досягнуто деескалації напруженості в провінції Ідліб, де проживає приблизно три мільйони сирійців", - зауважив він.

У той же час інший представник сирійської опозиції Ясер Абдрахім заявив, що Іран не буде прийнятий як гарант безпеки в "зонах деескалації" в Сирії, "навіть якщо його військові будуть в блакитних шоломах миротворців ООН". В ООН також задоволені Спецпредставник генсека Організації Об'єднаних Націй щодо Сирії Стаффан де Містура, своєю чергою, висловив переконання, що прогрес в астанинському процесі сприятиме просуванню і у женевських переговорах.

Він зазначив, що залишився задоволений підсумками зустрічі в Астані.

"Створення нових "зон деескалації" має життєво важливе значення", - сказав він на брифінгу в Астані. "ООН продовжить і докладатиме все більших зусиль для надання допомоги кожному сирійцю, в тому числі і в "зонах деескалації", і думаємо, що на практиці гуманітарна допомога в цих зонах надходитиме легше", - додав де Містура.

Нагадаємо, що 4 травня 2017 року на переговорах у столиці Казахстану делегації з Росії, Ірану та Туреччини підписали меморандум про створення чотирьох зон безпеки в Сирії на лініях зіткнення урядових і опозиційних військ. Згідно з документом ці зони будуть розташовуватися в провінції Ідліб і деяких частинах провінції Латакія, Алеппо і Хама, Хомс, Дераа та Ель-Кунейтра, а також у передмісті Дамаска Східної Гути.

Вздовж меж зон деескалації планується створити "смуги безпеки" контрольно-пропускними і спостережними пунктами, а усередині них повинні бути заборонені будь-які бойові дії між конфліктуючими сторонами.

Залиште свій коментар