Рівень CO2 у атмосфері сягнув небаченої в історії позначки. Що це означає для планети та здоров'я людей

Дата публікації
Перегляди
47к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Рівень CO2 у атмосфері сягнув небаченої в історії позначки. Що це означає для планети та здоров'я людей

Фото: tsn.ua

Забруднене повітря не лише спричиняє глобальне потепління, а й провокує різноманітні захворювання у людей.

Концентрація вуглекислого газу у атмосфері планети вперше за останні 800 тисяч років перевищила позначку 415 мільйонних часток. Таке забруднення є нечуваним. 

Про це свідчать дані спостережень океанографічного інституту Скріппс (Scripps Institution), який щоденно вимірює рівень вуглекислого газу на горі Мауна Лоа спільно з ученими з Національного управління з питань океану і атмосфери.

Безперевні вимірювання кількості вуглекислого газу на горі розпочалися 1958 року. Тоді концентрація CO2 не перевищувала 333 ppm (мільйонних часток).

Ситуація, що склалася зараз, є безпрецедентною. "Це перший випадок, коли в атмосфері нашої планети було зафіксовано понад 415 ppm CO2. Такого не було, коли 10 тисяч років було винайдено сільське господарство. Такого не було, коли мільйони років тому з’явилися сучасні люди", - прокоментував знахідку метеоролог Ерік Голтгаус у пості у Twitter.

Збільшення рівня забруднення

Вимірювання кількості вуглекислого газу у повітрі 1958 року розпочав Девін Кілін. На честь вченого пізніше було названо й графу Кіллінга – графік, що описує зміни концентрації вуглекислого газу у повітрі.

Згідно з результатами досліджень, від березня 1958 року до листопада 2018-го кількість вуглекислого газу у повітрі зросла з 333 до 406 ppm. У середньому за рік кількість CO2 збільшувалася приблизно на 2 ppm.

Найбільший "приріст" припав на двадцяте століття. Якщо 1910 року вміст CO2 у атмосфері нараховував 300 ppm, що вже вище, ніж за останні 800 тисяч років, то за останні сто років він збільшився більш ніж на 100 мільйонних частинок карбон діоксиду.

Причиною зростання стало збільшення спалення викопних порід та вирубка значних масивів лісів (зокрема, для розширення сільськогосподарських угідь та міських ділянок). Унаслідок цього природний цикл охолодження зазнав змін – тепло стало накопичуватися біля поверхні.

Фото: tsn.ua

Це завдало значної шкоди екології планети – вивільнення в атмосферу CO2 та інших парникових газів вже призвело до зростання глобальних температур на 1 градус за Цельсієм.

Торік учені попередили, що якщо тенденція триватиме, то глобальне потепління зрештою призведе до низки катаклізмів та становитиме пряму загрозу як для життів людини, так і мільйонів інших організмів, що населяють планету.

Активно надходять у атмосферу планети й оксиди азоту, що також сприяють "парниковому ефекту". Вони виділяються унаслідок будь-якого з викопних видів палива, що містять азотні сполуки.

Загрозу становлять також і фреони – ці сполуки виділяються унаслідок діяльності людини (зокрема, унаслідок функціонування холодильників і морозильників). Вони підвищують рівень ультрафіолетового опромінення Землі з космосу та теж сприяють парниковому ефекту.

Вплив на здоров’я

Проте зростання кількості сполук-забруднювачів у повітрі спричиняє загрозу не лише екології, а й здоров’ю людей. До прикладу, в результаті неповного згоряння корисних копалин виділяється також монооксид вуглецю СО – токсичний газ, який шкідливо впливає на серцево-судинну систему людини.

Його згубний для екології родич – CO2 – для здоров’я людей шкідливий лише у великих кількостях і може викликати запаморочення, нудоту та інші симптоми браку кисню.

Натомість такі сполуки як ртуть та свинець призводять до отруєння органів і можуть викликати пошкодження мозку і смерть.

За даними Всесвітньої організації здоров’я, забруднене повітря щороку вбиває 7 мільйонів людей. А за статистикою, дев’ять із 10 людей дихають ним у небезпечній для здоров’я кількості.

Одна третина від усіх смертей від інсульту, раку легень або серцево-судинних захворювань трапляється через те, що люди дихали забрудненим повітрям. А близько 14% дітей віком від 5 до 18 років страждають через це на астму. Щороку від спричинених забрудненим повітрям респіраторних захворювань гинуть 543 тисячі дітей, молодших за 5 років.

Як зазначається у ВОЗ, брудне повітря підвищує ризик того, що дитина під час народження матиме низьку вагу або народиться передчасно. Вдихання матір’ю забрудненого повітря може призвести також до затримки розвитку мозку зародка.

Існують також докази того, що воно також здатне негативно вплинути на здоров’я людей, які нездужають на діабет.  

Однак негативний вплив забрудненого повітря не обмежується фізичним здоров’ям людей. Воно завдає шкоди також моральному. 

Вплив на когнітивні здібності та психіку

Низка досліджень довела, що у людей, які дихають сповненим хімічними сполуками повітрям, зростає ризик проблем із психікою. Вони також частіше отримують погані оцінки у школі та навіть із більшою ймовірністю вдаються до злочинів.

Так, 2011 року Сефі Рот, учений із Лондоньскої школи економіки, вирішив дізнатися, як саме забруднене повітря впливає на когнітивні здібності.

Він аналізував результати, отримані учнями однакового рівня освіти за іспит у різні дні. Місце проведення іспиту не змінювалося. Щодня науковці вимірювали забруднення повітря у регіоні – пізніше вони зіставили його з результатами дітей.

З’ясувалося, що діти, які складали іспит тоді, коли повітря було найзабрудненішим, отримували гірші оцінки ніж їхні однолітки. Це згодом позначилося й на їхньому майбутньому – вони вступили до гірших університетів та заробляли значно менше навіть через 10 років після експерименту.

"Тож навіть коли ефект від забруднення повітря є короткотривалим, він усе одно може мати довгострокові наслідки", – наголосив Рот.

2018 року вчений провів ще одне дослідження, у межах якого аналізував вплив забрудненого повітря на кримінальні злочини – у дні, коли забруднення було більшим,  кількість дрібних злочинів як у заможних, так і у бідних районах міста зростала.

Фото: ТСН.ua

А ще одне дослідження, проведене Джексоном Лу, підтвердило, що явище може впливати й на значно серйозніші злочини. Науковці протягом дев’яти років збирали дані з понад 9 тисяч міст у США і дійшли висновку, що забруднення повітря збільшує ймовірність шести категорій злочинів – вбивств, зґвалтувань, пограбувань, викрадень автомобілів та сексуального насильства.

Можливою причиною феномену погіршення людської поведінки на фоні забруднення є те, що певні хімічну елементи здатні пошкодити структуру мозку та зв’язки між нейронами.

"Справа може бути у тому,  що певні забруднювачі повітря пошкоджують перед-лобову частку мозку", – наголошує дослідниця з університету Південної Каліфорнії Діана Юнан. Адже саме ця ділянка відповідає за людські імпульси, виконавчі функції організму та самоконтроль.

Впливає забруднення повітря також і на психічне здоров’я людей. Так, дослідження, опубліковане у березні 2019 року встановило, що підлітки, які дихають токсичним і забрудненим повітрям, частіше страждають на параною та чують голоси.

Провідна авторка дослідження Джоан Ньюбесі з Королівського коледжу Лондона зазначає, що стовідсотково про причинно-наслідкові зв’язки між цими явищами говорити зарано. Проте результати підтверджують висновки інших праць щодо того, що забруднення повітря справді може спричиняти проблеми із психікою. 

Людство має 12 років, аби зупинити глобальне потепління – вчені ООН

Людство має 12 років, аби зупинити глобальне потепління – вчені ООН

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Як змінюється клімат
Дата публікації
Перегляди
47к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація