Баскський лідер не зміг домовитися з іспанським прем'єром

Прем'єр Іспанії відкинув план врегулювання в Країні басків, запропонований баскським лідером.

Прем'єр-міністр Іспанії Хосе Луїс Родрігес Запатеро у вівторок відкинув план врегулювання ситуації в Країні басків (північ Іспанії), запропонований регіональним баскським лідером Хуаном Хосе Ібаррече.

Про це заявив сам Родрігес Запатеро на прес-конференції в урядовій резиденції Moncloa після двогодинної зустрічі з Ібаррече.

Прем'єр-міністр Іспанії Хосе Луїс Родрігес Запатеро та баскський лідер Хуан Хосе Ібаррече
news.yahoo.com
Прем'єр-міністр Іспанії Хосе Луїс Родрігес Запатеро та баскський лідер Хуан Хосе Ібаррече
"Я нагадав Ібаррече, що будь-які пропозиції та плани повинні вкладатися в рамки чинної конституції Іспанії та нашого законодавства, і що його план проведення референдуму з питання про незалежність Країни басків суперечать нашим законам," - сказав прем'єр-міністр.

Він відзначив, що "референдуми може оголошувати в Іспанії лише центральний уряд або парламент країни, але не регіональні власті, і що іспанська конституція стоїть на варті єдності Іспанії".

Зі свого боку, керівник баскської адміністрації, який виступив на окремій прес-конференції в іспанській столиці, заявив, що "на зустрічі з Родрігесом Запатеро висловив свій план рішення баскської проблеми, що йдеться про перший крок на довгому шляху і що він сподівається на продовження діалогу відносно цього плану".

Ібаррече привів слова ізраїльського прем'єра Шимона Переса, який якось заявив, що "всі переговорні процеси починаються з повного заперечення пропозицій сторін".

Баскський лідер, який був налаштований оптимістично, сказав журналістам, що "запропонував іспанському прем'єру почати переговори й укласти угоду, подібну тій, що була досягнута у Великобританії в 1993 році по проблемі врегулювання у Північній Ірландії".

Президент Країни басків відзначив, що має намір домагатися "політичної угоди з урядом Іспанії, яка передбачала б надання баскам права самим вирішувати свою долю," тобто питання про перебування у складі Іспанії.

Домовленості з іспанським урядом, за словами Ібаррече, повинні передбачати проведення "консультаційного опитування" населення Країни басків з питання про незалежність, яке може відбутися 25 жовтня 2008 року, а також референдуму на цю ж тему - в другій половині 2010 року. Результати референдуму, за його словами, на відміну від результатів опитування, повинні мати юридичну силу.

План Ібаррече передбачає також переговори з сепаратистським угрупуванням ЕТА про припинення збройної боротьби та паралельні переговори для вироблення консенсусу між всіма політичними партіями Країни басків, включаючи заборонену партію "Єдність" (Batasuna), яка вважається політичним крилом ЕТА.

ЕТА (Euskadi ta Askatasuna - Баскська батьківщина і свобода) веде збройну боротьбу за відділення від Іспанії трьох баскських провінцій, а також іспанської провінції Наварра, де проживають етнічні баски, з кінця 1960-их років. З тих пір її жертвами стали більше 800 чоловік, в основному військові, поліцейські, політики й урядовці. Усі спроби покласти край діяльності ЕТА поліцейськими методами або шляхом переговорів результатів не принесли.

Правляча в Країні басків (християнсько-демократична) Націоналістична партія, яку представляє Ібаррече, переслідує ті ж цілі, що й ЕТА - вихід Країни басків зі складу Іспанії, проте форми досягнення цієї мети та кінцевий результат у партії та угрупування різні. ЕТА має намір побудувати в незалежній державі соціалізм за зразком режиму, що колись існував в Албанії при тоталітарній диктатурі Енвера Ходжі, а християнські демократи - зберегти нинішній демократичний лад.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: