Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Без сидіння за партами та з учителями-носіями мов: як фінська освіта стала кращою у світі

Українські педагоги продовжують вивчати провідний досвід, аби використати його вдома.

Старша школа у славній системою освіти Фінляндії починається для дітей віком від 12 років. У ній учні самі визначають предмети, які вони хочуть вивчати поглиблено, а спеціальний консультант допомагає їм обрати майбутню професію – так система орієнтується на підготовку спеціалістів, що не стануть безробітними, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Починаючи з 7-го класу учень обирає для себе програму навчання: це може бути просунута математика, поглиблена історія чи, навпаки, лише мінімум годин із цих предметів, аби весь вільний час учити мови. Право на помилку є: якщо учень розуміє, що пішов не тим шляхом – він переходить на іншу програму навчання. Зробити правильний вибір дисциплін, а відтак і майбутньої професії, підліткам допомагає спеціальний консультант, який працює з класом у якості помічника вчителя.

Відео Унікальна система освіти у Фінляндії: люди у будь-якому віці можуть здобути знання, яких бракує для роботи

Уже до 15 років більшість школярів обирає навчальний заклад, де вчитиметься після школи – це буде технікум чи ліцей, а далі – університет. Однак ні в кого не виникає запитань, навіщо вчитися – це необхідно для отримання гарної роботи. Система освіти у Фінляндії налаштована таким чином, щоб у будь-якому віці здобути знання, яких бракує для хорошої роботи. Для цього достатньо пройти інтенсивну програму в навчальному закладі. Інколи поряд із молоддю на ті чи інші предмети приходять і люди поважного віку, які, наприклад, відчувають потребу підтягнути знання з іноземної мови.

Стаціонарної освіти в українському розумінні в коледжах немає. Туди приїздять студенти на конкретні програми. Наприклад, мовна може тривати від тижня до дев'яти місяців. Англійську викладають лише її носії – британці, американці, навіть новозеландці. Від учнів не вимагається сидіння за партами – головною метою освітнього процесу є навчання, а не формування колективної дисципліни, як було в тоталітарному СРСР. Те, що муштра в навчанні не працює, фіни зрозуміли в 1970-х роках і почали масштабну перепідготовку вчителів. Тепер викладач – це престижна професія із високою зарплатою. Однак результати реформи фіни побачили лише через десятиліття, коли їхні школярі почали посідати перші щаблі на міжнародних тестуваннях, а у світі заговорили про феномен фінської освіти.

Кореспондент ТСН Ірина Маркевич

Залиште свій коментар

Вибір редакції