Без сидіння за партами та з учителями-носіями мов: як фінська освіта стала кращою у світі

Українські педагоги продовжують вивчати провідний досвід, аби використати його вдома.

Старша школа у славній системою освіти Фінляндії починається для дітей віком від 12 років. У ній учні самі визначають предмети, які вони хочуть вивчати поглиблено, а спеціальний консультант допомагає їм обрати майбутню професію – так система орієнтується на підготовку спеціалістів, що не стануть безробітними, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Починаючи з 7-го класу учень обирає для себе програму навчання: це може бути просунута математика, поглиблена історія чи, навпаки, лише мінімум годин із цих предметів, аби весь вільний час учити мови. Право на помилку є: якщо учень розуміє, що пішов не тим шляхом – він переходить на іншу програму навчання. Зробити правильний вибір дисциплін, а відтак і майбутньої професії, підліткам допомагає спеціальний консультант, який працює з класом у якості помічника вчителя.

Унікальна система освіти у Фінляндії: люди у будь-якому віці можуть здобути знання, яких бракує для роботи

12 років - вік, коли діти готові до серйозного навчання і справжніх навантажень. У фінів це старша школа - 7-9 класи. У ній учні вже самі визначають предмети, які вони хочуть вивчати поглиблено. Спеціальний консультант допомагає обрати майбутню професію. Так система освіти орієнтується на підготовку спеціалістів, що не стануть безробітним, закінчивши ВИШ.

Уже до 15 років більшість школярів обирає навчальний заклад, де вчитиметься після школи – це буде технікум чи ліцей, а далі – університет. Однак ні в кого не виникає запитань, навіщо вчитися – це необхідно для отримання гарної роботи. Система освіти у Фінляндії налаштована таким чином, щоб у будь-якому віці здобути знання, яких бракує для хорошої роботи. Для цього достатньо пройти інтенсивну програму в навчальному закладі. Інколи поряд із молоддю на ті чи інші предмети приходять і люди поважного віку, які, наприклад, відчувають потребу підтягнути знання з іноземної мови.

Стаціонарної освіти в українському розумінні в коледжах немає. Туди приїздять студенти на конкретні програми. Наприклад, мовна може тривати від тижня до дев'яти місяців. Англійську викладають лише її носії – британці, американці, навіть новозеландці. Від учнів не вимагається сидіння за партами – головною метою освітнього процесу є навчання, а не формування колективної дисципліни, як було в тоталітарному СРСР. Те, що муштра в навчанні не працює, фіни зрозуміли в 1970-х роках і почали масштабну перепідготовку вчителів. Тепер викладач – це престижна професія із високою зарплатою. Однак результати реформи фіни побачили лише через десятиліття, коли їхні школярі почали посідати перші щаблі на міжнародних тестуваннях, а у світі заговорили про феномен фінської освіти.

Кореспондент ТСН Ірина Маркевич

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: