"Безпрецедентна жорстокість" і "легальний кіднепінг". Що відомо про низку затримань білоруських журналістів

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Безпрецедентна жорстокість" і "легальний кіднепінг". Що відомо про низку затримань білоруських журналістів

Обшук в офісі TUT.BY / Фото: Ольга Шукайло, TUT.BY

Кількох представників незалежних медіа зачинили за ґратами на 72 години.

Другий день у Білорусі тривають затримання представників найбільших незалежних медіа - онлайн-видання TUT.BY та агентства БелаПАН.

7 серпня розпочалися обшуки у кількох журналістів - Слідчий комітет розслідує нібито несанкціонований доступ до інформації державного агентства "БелТА": слідство встановило, що його закритою стрічкою від 2017 року більше 15 тисяч разів скористувалися без оплати послуги (612 рублів на місяць).

Однак справа не обмежилася затриманнями журналістів згаданих ЗМІ. 8 серпня відбулися допити працівників Realt.by і Deutsche Welle.

Спочатку з офіційного повідомлення СК стало відомо про затримання головної редакторки сайту TUT.BY Марини Золотової, редакторки видання Анни Калтигіної та журналістки БелаПАН Тетяни Коровенкової.

Слідчий комітет Білорусі / Фото sk.gov.by

"Приводом для порушення кримінальної справи стало повідомлення республіканського унітарного підприємства "БелТА" про збої під час здійснення доступів до платної підписки послуг, які надавалися названим підприємством одному з його замовників. Під час перевірки співробітниками МВС виявлено численні факти неправомірного доступу до комп'ютерної інформації, власником якої є "БелТА", - йшлося у повідомленні.

Протягом двох днів у редакції TUT.BY тривали обшуки - до ранку 8 серпня.

Обшук офісу TUT.BY / Фото Ольги Шукайло, TUT.BY

Вранці 7 серпня на допит до Слідчого комітету були доправлені головний редактор TUT.BY Марина Золотова, редактор відділу новин Анна Калтигіна, черговий редактор Галина Уласик, редактор розділу "Суспільство" Уляна Бобоєд, редактор ресурсу FINANCE.TUT.BY Дмитро Бобрик, журналіст ресурсу 42.TUT.BY Анна Єрмаченок. Їхні телефони були заблоковані. Також правоохоронці затримали колишню редакторку цього медіа - Євгенію Березюк, яка не працювала на порталі від 2016 року. Увечері того ж дня кількох журналістів відпустили.

Обшук 7 серпня відбувся й в офісі “БелаПАН”: журналістку Тетяну Коровенкову доправили до СК. Правоохоронці забрали і чергового редактора агентства - Андрія Середу, який перебував на робочому місці від ранку 7 серпня та був присутній під час обшуку.

Білоруська асоціація журналістів того ж дня повідомила про обшуки в редакції газети "Навука", офіс якої розташований в будівлі Національної академії наук Білорусі.

Зранку 8 серпня стало відомо, що СК прийшла з обшуком до журналістів Павла Биковського, який працював фрилансером у Deutsche Welle, та його дружини Ольги. 

Ко мне пришел Следственный комитет

Posted by Паўлюк Быкоўскі on Tuesday, August 7, 2018

Близько 10 ранку місцеві ЗМІ повідомили про затримання журналіста Олексія Жукова. Його разом з дружиною забрали з будинку в Боровлянах співробітники СК. Крім того, відбулося затримання трьох журналістів і головного редактора порталу Realt.by Владислава Кулецького. Всім їм висувають незаконний доступ до закритої стрічки новин.

Слідчий комітет 8 серпня підтвердив затримання журналістів Олексія Жукова і Павла Биковського. Також відомство повідомило про слідчі дії за участю посадових осіб редакційно-видавничої установи "Культура і мистецтво", ТОВ "РіелтБай", ТОВ "АйТіВі".

Що вилучили правоохоронці

Засновник порталу TUT.BY Юрій Зіссер у розмові із американськими дипломатами, які прийшли до офісу компанії, зазначив, що правоохоронці вилучили вінчестери, а у серверній досі тривають роботи.

“Мабуть, копіюють вміст нашого корпоративного сервера, поштове листування співробітників за багато років, всіх фірм, що  стосуються TUT.BY, всю бухгалтерію. Я не знаю, скільки років вони це все будуть читати. Хоча я знаю, що в моєму листуванні нічого поганого немає, я нічим поганим не займаюся, але там такі фахівці, які до кожного слова можуть прив'язати те, чого немає”, - зауважив Зіссер.

Обшук "БелаПАН" / Фото TUT.BY

Обшук в редакції інформаційної компанії БелаПАН, який тривав понад сім годин 7 серпня, здійснювали близько півтора десятка співробітників Слідчого комітету і МВС Білорусі. Вони вилучили шість жорстких дисків з комп'ютерів журналістів і випускових редакторів.

Що стосується затриманих, то після закінчення трьох діб їм висунуть звинувачення і обиратимуть запобіжний захід.

Реакція медіаспільноти

Виконувачка обов’язків головного редактора TUT.BY Ольга Лойко у коментарі ТСН.ua зазначила, що наразі у виданні з обережністю говорять про політичне забарвлення справи проти їхніх журналістів, оскільки ще не відомі масштаби ситуації із затриманнями.

“Поки що [можна говорити] про значну невідповідність дій слідчих органів і проступком, навіть якщо він таки був”, - зауважила вона.

За її словами, затриманими залишаються четверо колег, у двох з яких - неповнолітні діти: головний редактор Марина Золотова, редактори новин Анна Калтигіна та Галина Уласик, редактор порталу Анна Єрмаченок. Сьогодні, 8 серпня, слідчі дії з ними не здійснювалися, скоріш за все, їх поновлять 9 серпня.

Також Лойко розповіла, що під час допитів виникли труднощі, тому що адвокатів, з якими родичі затриманих уклали договір, не допускали до клієнтів: “Вони вчора [7 серпня] з середини дня намагалися потрапити до затриманих і не могли цього зробити. Наскільки ми знаємо, з головним редактором все-таки був адвокат, з яким укладено договір”.

Крім того, у редакції досі не можуть отримати інформацію щодо однієї зі співробітниць - чи була вона затримана саме на 72 години.

Лойко називає дії правоохоронців “безпрецедентною жорстокістю”. а також наголошує на важливості підтримки від представників Заходу.

“Сьогодні були затримані співробітники декількох різних ЗМІ, зокрема тих, хто колись працював на державні ЗМІ - незрозуміло, в якому вони статусі, хто ще додасться. Але те, що це безпрецедентна жорстокість, це вже очевидно… В офісі TUT.BY був виконувач обов'язків тимчасового повіреного в справах США, представниця Ради Європи та посол Великої Британії. Це для нас важливо, тому що проти державної машини ми почувалися дещо уразливими", - розповіла виконувачка обов’язків головного редактора.

А вот это уже эскалация скандала: К нескольким задержанным сотрудникам портала TUT.BY не пускают адвокатов, с которыми...

Posted by Лойко Ольга on Tuesday, August 7, 2018

Своєю чергою, редактор "БелаПАН" Ірина Лєвшина заявляла ЗМІ, що підозри на адресу їхньої журналістки Тетяни Коровенкової, - безпідставні і абсурдні, оскільки інформація агентства БелТА, яку вони використовували в своїх новинах, бралася з відкритих джерел, які розміщувалися у відкритому доступі в стрічці новин і завжди - з гіперпосиланням.

Я хочу, чтобы глобальный инсульт разбил всю эту долбанную государственную систему. А руководству белтО я просто желаю спать спокойно и сохранить здоровую психику. Если получится...

Posted by Ирина Левшина on Tuesday, August 7, 2018

Головний редактор “Беларусского Журнала” Андрій Александров, який раніше працював у “БалаПАНі”, розповів, що журналістку Коровенкову правоохоронці “забрали з відпустки на дачі”.

“Це легальний кіднепінг іменем Республіки Білорусь”, - написав він у Facebook.

Мы до сих пор не знаем, что с нашими коллегами Таней Коровенковой и Андреем Середой. И это полная дичь. Это легальный...

Posted by Andrei Aliaksandrau on Tuesday, August 7, 2018

Тривалий час не було відомо, де перебуває Коровенкова. 8 серпня в Білоруській асоціації журналістів повідомили, що її допит без пояснення причин був перенесений на 9 серпня. У мінській квартирі були вилучені комп'ютерні диски, картка пам'яті фотоапарата та USB-накопичувач.

Тетяна Коровенкова / Фото БелаПАН

У коментарі ТСН.ua Александров назвав дії влади “відвертим наїздом на журналістику, для якого був обраний безглуздий привід”.

“Сказати, що ми [журналістська спільнота] сильно здивовані - я не можу, ми звикли до репресивних методів”, - прокоментував він ТСН.ua ситуацію в країні. Водночас журналіст додав, що затримання розцінюються медійниками як наступ на незалежні білоруські ЗМІ.

Також Александров звернув увагу на висвітлення подій у державних медіа, які “практично відображають заяву СК” і не подбали про те, щоб взяти коментар у іншої сторони конфлікту.

Реакція влади

У МЗС Білорусі у відповідь на запитання МИА "Россия" зазначили що “ситуація з розслідуванням кримінальної справи, до якої залучені кілька білоруських ЗМІ, зокрема ЗАТ "БелаПАН" і ТОВ "ТутБай Медіа", не перебуває в політичній площині”.

“Наскільки нам відомо, йдеться про те, що фігурантів розслідування підозрюють в банальному неправомірному використанні доступу до платної інформації. Це суто правове питання, і крізь цю призму його потрібно розглядати”, - переконують у зовнішньополітичному відомстві.

Реакція Заходу

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні закликала звільнити затриманих: "Ми отримали повідомлення про обшуки та арешти журналістів у низці незалежних ЗМІ в Білорусі. Такі дії суперечать заявленій Білоруссю політиці демократизації та її міжнародним зобов'язанням. Повага основних прав і свобод, включно зі свободою вираження думки та свободою ЗМІ, має бути збережена. Ми приєднуємося до закликів звільнити затриманих".

Висловила занепокоєння ситуацією в Білорусі Рада Європи: “Законодавство має дотримуватися, але розслідування не завжди вимагають арештів, які повинні використовуватися як остаточний інструмент”.

Також стало відомо, що сьогодні, 8 серпня, редакцію порталу TUT.BY відвідали виконувач обов'язків тимчасового повіреного в справах США Скотт Брендон та його економічний радник Крістофер Маккейб - щоб висловити солідарність із журналістами та запропонувати допомогу. Пізніше до офісу приїхали глава представництва Євросоюзу в Мінську Андреа Вікторін та посол Великої Британії в Білорусі Фіона Гібб.

Міжнародна організація “Репортери без кордонів” засудила обшуки у редакціях, зауваживши, що вони “ставлять під загрозу конфіденційність джерел інформації для журналістів, неспівмірні зі звинуваченнями”.

“Це не можна розглядати інакше, як спробу залякування провідних незалежних ЗМІ в період посилення переслідування критично налаштованих журналістів”, - наголосив глава відділу організації у Східній Європі та Центральній Азії Йоханн Бір.

Він закликав білоруську владу дати журналістам можливість працювати вільно.

“Репортери без кордонів” зауважили, що білоруська влада посилила контроль над медіа після весняних протестів 2017 року, коли населення виступило проти "декрету про дармоїдство".

Як відомою, у рейтингу свободи ЗМІ, який щорічно складає організація, Білорусь посідає 155-те місце серед 180 держав.

Аліна Денисенко

Наступна публікація