Білоруським журналістам заборонили називатися "пресою"

Верховний суд Білорусі на вимогу Мін'юсту заборонив членам Білоруської асоціації журналістів мати професійні посвідчення.

Верховний суд Білорусі підтвердив претензії міністерства юстиції до Білоруської асоціації журналістів (БАЖ). Мін'юст зажадав прибрати з посвідчень членів БАЖ слово "преса" і обмежити діяльність Центру правового захисту журналістів.

За даними спостерігачів, постанова суду ускладнить роботу позаштатних журналістів в Білорусі, а крім того асоціація не зможе надавати засобам масової інформації правову допомогу.

В офіційному попередженні Мін'юсту заявлено, що цілі діяльності, викладені на офіційному сайті БАЖ, не відповідають цілям існування організації, визначеним у статуті.

Одна з цілей, зазначених на сайті БАЖ - "захист прав журналістів та принципів вільної та професійної журналістики". На думку чиновників, вона має поширюватися тільки на членів даної громадської організації.

Під час дводенних розглядів у Верховному суді керівництво і юристи БАЖ намагалися довести необґрунтованість претензій Мін'юсту.

"Мін'юст стовідсотково залишає фрілансерів поза законом! Хоча закон" Про авторське право і суміжні права "дозволяє вільну роботу в тому числі і журналістам, які на свій ризик досліджують проблеми і пропонують свої матеріали різним виданням або телерадіокомпаніям", - заявив заступник голови БАЖ Андрій Бастунець.

БАЖ неодноразово виступала на захист прав журналістів на вільне отримання та поширення інформації. Але представник міністерства юстиції пояснив у Верховному суді, що журналістом може бути тільки той, хто отримав відповідну освіту і працює в редакції ЗМІ.

Цікаво, що у білоруському законі "Про ЗМІ" немає поняття "журналіст", закон оперує терміном "журналіст засобу масової інформації".

До речі, за пропозицією БАЖ суд досліджував зразки посвідчень журналістських спілок Росії, Данії, Німеччини, а також зразок членської картки Міжнародної федерації журналістів, асоційованим членом якої є БАЖ. Слово "преса" присутнє на цих документах.

"Але цей аргумент не спрацював: ці спілки та організації не зареєстровані в Білорусі, де слово" преса "відтепер монополізовано державою", - резюмував Володимир Дзюба, редактор журналу "Абажур".

Тепер протягом місяця БАЖ зобов'язаний зібрати понад 1000 виданих посвідчень і "забезпечити подальшу неможливість їхнього використання".

Рішення Верховного суду про правомірність винесення БАЖ офіційного попередження міністерством юстиції набуває чинності негайно і є остаточним.

Невиконання вимог, викладених в офіційному попередженні Мін'юсту, загрожує асоціації призупиненням діяльності на півроку. Ще одне попередження протягом календарного року означає ліквідацію організації через суд.

Читайте також:

Білорусам придумали національну ідею: "Чистота та порядок"

У мінському метро Леніна перейменують на Незалежність

Лукашенко запросив Ротшильдів провести приватизацію в Білорусі

2009 рік став рекордним за кількістю вбивств журналістів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: