• Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 42886

На Netflix вийшов документальний серіал "Наша планета", в якому показані жахливі кадри масової загибелі моржів.

Документалістам вдалося зняти жахливі кадри – як моржі підіймаються на круті скелі, а потім зриваються з них, розбиваючись на смерть. Цей момент ексклюзивно був показаний в новому документальному серіалі "Наша планета", що вийшов 5 квітня на Netflix.

Як кажуть творці серіалу, люди не повинні бути свідками таких явищ, але це відбувається, на їхню думку, через зміни клімату, тому ми спостерігаємо настільки жахливу картину.

Показані в серіалі кадри одразу ж привернули увагу інших вчених та зоологів. Деякі поставилися до побаченого зі скепсисом, деякі – підтримують версію документалістів.

Творці серіалу припускають, що зневірені тварини, вигнані з природного середовища існування, намагаються пристосуватися до життя в інших місцях і таким чином гинуть. Ми подивилися документалку і розповідаємо, що відбувається.

Що за серіал?

На стримінговій платформі Netflix вийшов документальний серіал "Наша планета" (англ. Our Planet), реліз якого відбувся 5 квітня. Це – продовження знаменитого документального альманаху про дику природу "Планета Земля" та "Планета Земля II".

Восьмисерійна "Наша планета" знімалася за підтримки WWF в 50 країнах світу протягом чотирьох років. Знімальна група склала більше 600 осіб, а закадровий текст у серіалі читає відомий телеведучий-натураліст сер Девід Аттенборо.

Творці серіалу спільно зі Всесвітнім фондом природи і групою вчених вирішили показати, як різні екосистеми у всьому світі – від замерзлої Арктики до джунглів і прибережних морів – наражаються на небезпеку внаслідок людської діяльності і, що можна зробити для їхнього захисту.

Так, у другому епізоді, який називається "Замерзлі світи" (англ. Frozen worlds) і були показані кадри, де великі ссавці піднімаються на високі скелі, а потім загадково падають з них, розбиваючись на смерть.

Навіщо моржам "суїцид"?

Влітку тихоокеанські моржі добувають їжу у водах між Аляскою та Росією, перш ніж піднятися на морський лід для відпочинку та догляду за дитинчатами. Але в останні роки лід став тоншим і сезон 2017-2018 став критичним для моржів. У міру відступу крижаних платформ моржі все частіше змушені виходити на сушу.

гибель моржів
Netflix

Так, документалісти зафіксували величезну кількість цих тварин на північно-східному узбережжі Росії – найбільш масовому їхньому лежбищі на планеті. За словами Софі Ланфір, яка очолює знімальну групу, на одному березі розташувалося понад 100 тисяч моржів. Всі вони прибули на пляж практично раптово – поки команда спала. "Це було схоже на 100 тисяч Чубакк", – згадує Ланфір в інтерв'ю для New York Times.

І, як розповідається в серіалі, це був не вибір моржів, вони змушені так чинити через кліматичні зміни. Природне середовище моржів – це морський лід, але він відступив на північ. І цей пляж – найближче до годівлі місце, де тварини можуть відпочити.

Моржі досить щільно окупували цей острівець суші. І єдиний спосіб вибратися звідси – пересуватися щільно укладеними тілами інших моржів, ризикуючи задавити на смерть тих, хто опиниться знизу. Паніка і тиснява можуть початися раптово, і в таких умовах моржі становлять один для одного небезпеку. Більш того, на суходолі у них значно погіршується зір.

Деяким вдається уникнути тисняви і знайти місце далеко від натовпу – вони підіймаються на 80-метрові скелі. Це досить тяжке випробування для тварини вагою в тонну, що звикла до льоду. І все було б добре, але, зголоднівши, тварини прямують назад до моря.

гибель моржів_1
Netflix

У відчайдушній спробі спуститися сотні моржів падають з висоти та розбиваються на смерть. На кадрах, показаних в серіалі, видно берегову лінію, всіяну трупами тварин.

Редакція ТСН.uа попереджає, відео містить криваві кадри. Якщо ви не сприймаєте таке до перегляду, краще подивіться новий трейлер мультфільму "Король Лев".

Перед зніманням команда Ланфір чула розповіді про "суїцидальні" падіння моржів, але не була готова до шоку, побачивши це на власні очі. "Це найбільш жахливі кадри, які я коли-небудь знімав", – розповідає оператор Джеймі МакФерсон.

Але деякі вчені, подивившись фільм, сумніваються, що саме танення льодів змусило моржів так чинити. Вони припускаються іншої версії цього загадкового явища.

Чому вчені сумніваються?

Зоолог Сьюзен Крокфорд з Університету Вікторії каже, що моржі, які скоїли "суїцид", майже напевно залякані білими ведмедями. Вона звернула увагу на статтю в The Siberian Times від 2017 року, в якій повідомлялося про масовий "суїцид" моржів через атаки ведмедів. У матеріалі йдеться, що в пошуках їжі голодні ведмеді оточили невелике село Риркайпій на Чукотці. Перед цим у спробі врятуватися від агресивних хижаків моржі скинулися з 40-метрової скелі

"Ця потужна історія – вигадка й емоційні маніпуляції. Моржі, показані у фільмі Netflix, майже напевно були зігнані зі скелі полярними ведмедями під час інциденту 2017 року, а не тому, що їх збентежило скорочення крижаного покриву і поганий зір", – впевнена Крокфорд.

гибель моржів_2
Netflix

Лорі Поласек з Аляскинского університету у Фербенксі також висловила сумнів у тому, що піднімання моржів на скелі та їхнє подальше падіння пов'язані зі змінами клімату, оскільки про подібні трагедії повідомлялося і раніше.

"Моржі продемонстрували аналогічну поведінку на береговій лінії США, коли простір і лід не були проблемою, і причина такої поведінки – невідома", – каже Лорі. Так, від 1994 до 1996 року десятки моржів зірвалися зі скелі на південному заході Аляски.

Однак, не всі вчені висловлюють скепсис. Ніколь Місарті з Аляскинского університету у Фербенксі згодна з версією, що у масовій загибелі моржів можуть бути винні стрімкі зміни клімату.

Крім того, творці серіалу "Наша планета" стверджують, що інцидент, знятий ними, є винятковим як за висотою скелі, так і за кількістю смертей, оскільки вони стали свідками загибелі сотень моржів, а не десятків.

Також, всупереч скепсису зоологів, керівник знімальної групи Софі Ланфір зазначає, що під час знімань її команда ніяк не могла налякати моржів і спровокувати стрибок зі скелі, оскільки перебувала далеко. До цього також не причетні білі ведмеді. "Це сумна реальність зміни клімату", – каже вона.

Наприкінці епізоду "Замерзлі світи" зазначається, що такі масові лежбища моржів спостерігають тепер майже щороку. І поки арктична зима повертається, а морський лід відновлюється, це полегшить долю тварин, які залежать від льоду. Але ненадовго.

Оскільки середня температура повітря в Арктиці підвищується вдвічі швидше від інших регіонів планети. І, за прогнозами вчених, до 2040 року кількість льоду в океані значно скоротиться в літній час. Ця втрата маси льоду призведе до згубних наслідків.

Залиште свій коментар