Біологічна зброя Китаю та розробка США. На тлі спалаху коронавірусу масово ширяться теорії змови
Associated Press

У Мережі можна зустріти фейки про існування вакцини від вірусу та цілющі властивості насправді небезпечного засобу.

На тлі того, як новий штам коронавірусу шириться світом, з’являється чимало фейкових новин та теорій змови про спалах. Від маніпуляцій про те, що нову хворобу вже зафіксували в Україні і неточної кількості смертей до "викриття" винних у розповсюдженні недуги.

Independent зібрав найпопулярніші з них та пояснив, що з цими теоріями та новинами не так.

В усьому винні китайці, які їдять кажанів

Точне походження вірусу поки що невідомо. Вважається, що він з'явився на ринку морепродуктів в китайському Ухані. Ймовірно, перші інфіковані підхопили хворобу від тварин – від них коронавіруси зазвичай і передаються.

Уханьский інститут вірусології встановив, що генетичний склад нового коронавірусу на 96% ідентичний тому, який був виявлений у кажанів.

На тлі цієї інформації останні кілька тижнів ширяться відеоролики, на яких китайці їдять летючих мишей, які супроводжують звинувачення щодо звичках у харчуванні.

На одному з найпопулярніших відео молода китаянка Ван Мен'юнь показала, що вона їсть кажана і каже, що на смак він "як куряче м'ясо".

Втім Ван розповіла, що відео було зроблено в Палау, а не в Китаї, ще в 2017 році, і не пов'язане з недавнім спалахом.

Водночас з даними ВВС кажани не особливо поширена їжа в Китаї, а пошук точного походження вірусу все ще триває.

Вірус вивели у лабораторії та запатентували у США

У декількох вірусних постах у твітері та фейсбуці стверджується, що новий спалах коронавірусу пов'язаний із вичерпаним терміном дії патенту, а деякі стверджують, що вакцина від вірусу вже існує.

Теорія змови про китайський вірус

"Давайте я проясню дещо про цей вірус. Цей "новий" вірус був створений у лабораторії та запатентований 2015-го (у розробці від 2003). Термін патенту закінчується сьогодні, тобто в день, коли зареєстрували перший випадок захворювання в США. У патенті сказано: "У винаході брав участь CDC (Центр з контролю і профілактики захворювань США). Тож влада США має право на цей винахід". А як щодо того, що якимось незрозумілим чином вакцину зараз роблять? Патент 2015-го року вже посилається на неї..".

Справа в тому, що існує багато різних коронавірусів, які викликають різні стани та захворювання. В цьому випадку насправді йдеться про вірус атипової пневмонії, який спалахнув 2003 року в Китаї.

Окрім цього, у США Шива Айядурай, республіканець, який балотується до Сенату в Массачусетсі поширив пост, в якому стверджується, що патент на коронавірус належить інституту Pirbright з Англії.

У Pirbright справді є подібний патент, але він стосується вірусу пташиного інфекційного бронхіту, який заражає домашню птицю, і наразі інститут не працює зі штамами, які заражають людей.

Уханьський коронавірус є новим штамом, і вакцини від нього поки що немає.

Зі спалахом пов’язаний Білл Гейтс

Ще одна теорія змови розгорнулася довкола фонду Білла Гейтса та Мелінди Гейтс, який виділив 10 млн доларів на боротьбу з коронавірусом. Декому це здалося підозрілим, і його пов’язали з вже згаданим інститутом Pirbright.

Тим не менш представниця установи Тереза ​​Моган спростувала це у розмові з Buzzfeed News.

"Запатентована робота, про яку йдеться в теоріях змови, стосується тільки вірусу інфекційного бронхіту (IBV), і ми зробили чотири зміни в гені, відповідальному за реплікацію генетичного матеріалу вірусу. Це послабило вірус, тому він більше не здатний викликати хвороби і потенційно може використовуватися як вакцина, але вона ще не розроблена", - пояснила Моган.

"Запатентована робота була завершена в 2015 році і не фінансується Фондом Білла і Мелінди Гейтс", - додала вона.

Фінансування ж жодним чином не вказує на те, що Фонд Гейтса заздалегідь знав про спалах коронавірусу або зіграв свою роль в його виникненні.

Вірус – біологічна зброя

Ще одна необґрунтована теорія, що з'явилася в соціальних мережах, полягає в припущенні, що вірус пов'язаний з "секретною програмою біологічної зброї" в Ухані або що він був контрабандою з канадської лабораторії. Обидві теорії не мають доказів.

Згадана Національна лабораторія мікробіології у канадському Вінніпезі 2013-го досліджувала новий кластер коронавірусних інфекцій. Однак, як вже зазначалося, існує багато типів коронавірусів, і в цьому разі лабораторія вивчала MERS (коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому).

Що стосується китайської програми, то дехто пов'язує Уханьску національну лабораторію біобезпеки, яка нібито вивчає "найнебезпечніші в світі патогенні мікроорганізми" - з китайською програмою біологічної війни, але Китай заперечує наявність такої програми, а зв'язок між лабораторією і останнім спалахом коронавірусу не доведений.

Водночас Центри з контролю і профілактиці захворювань (CDC) повідомляють, що перші повідомлення про хворобу свідчать про те, що вірус виник на ринку морепродуктів і тварин в Ухані.

І CDC, і Всесвітня організація охорони здоров'я все ще розслідують причину спалаху, але ніхто з них не припустив, що вона пов'язана з біологічною зброєю.

Від хвороби врятує відбілювач

Одна з найдивніших новин, пов'язаних з коронавірусом, що нібито від хвороби рятує відбілювач.

Як пише Daily Beast, дехто пропонує пити "Miracle Mineral Solution", також відомий як діоксид хлору, що використовується для відбілювання, як спосіб боротьби з коронавірусом.

"Лікувальні" властивості засобу просувають не вперше. Минулого року Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) навіть попередило людей не пити MMS, про яке говорили як про нібито ліки від аутизму, раку та ВІЛ. Засіб назвали "небезпечним відбілювачем", що може викликати "серйозні і потенційно небезпечні для життя побічні ефекти".

Плейлист 101 відео Смертоносний коронавірус з Китаю

Світом шириться новий вірус з Китаю. Інфіковано понад 500 осіб.

Смертоносний коронавірус з Китаю

Залиште свій коментар