Біологічна зброя Китаю та розробка США. На тлі спалаху коронавірусу масово ширяться теорії змови
У Мережі можна зустріти фейки про існування вакцини від вірусу та цілющі властивості насправді небезпечного засобу.
© Associated Press
На тлі того, як новий штам коронавірусу шириться світом, з’являється чимало фейкових новин та теорій змови про спалах. Від маніпуляцій про те, що нову хворобу вже зафіксували в Україні і неточної кількості смертей до "викриття" винних у розповсюдженні недуги.
Independent зібрав найпопулярніші з них та пояснив, що з цими теоріями та новинами не так.
В усьому винні китайці, які їдять кажанів
Точне походження вірусу поки що невідомо. Вважається, що він з'явився на ринку морепродуктів в китайському Ухані. Ймовірно, перші інфіковані підхопили хворобу від тварин – від них коронавіруси зазвичай і передаються.
Уханьский інститут вірусології встановив, що генетичний склад нового коронавірусу на 96% ідентичний тому, який був виявлений у кажанів.
На тлі цієї інформації останні кілька тижнів ширяться відеоролики, на яких китайці їдять летючих мишей, які супроводжують звинувачення щодо звичках у харчуванні.
На одному з найпопулярніших відео молода китаянка Ван Мен'юнь показала, що вона їсть кажана і каже, що на смак він "як куряче м'ясо".
Втім Ван розповіла, що відео було зроблено в Палау, а не в Китаї, ще в 2017 році, і не пов'язане з недавнім спалахом.
Водночас з даними ВВС кажани не особливо поширена їжа в Китаї, а пошук точного походження вірусу все ще триває.
Вірус вивели у лабораторії та запатентували у США
У декількох вірусних постах у твітері та фейсбуці стверджується, що новий спалах коронавірусу пов'язаний із вичерпаним терміном дії патенту, а деякі стверджують, що вакцина від вірусу вже існує.
"Давайте я проясню дещо про цей вірус. Цей "новий" вірус був створений у лабораторії та запатентований 2015-го (у розробці від 2003). Термін патенту закінчується сьогодні, тобто в день, коли зареєстрували перший випадок захворювання в США. У патенті сказано: "У винаході брав участь CDC (Центр з контролю і профілактики захворювань США). Тож влада США має право на цей винахід". А як щодо того, що якимось незрозумілим чином вакцину зараз роблять? Патент 2015-го року вже посилається на неї..".
Справа в тому, що існує багато різних коронавірусів, які викликають різні стани та захворювання. В цьому випадку насправді йдеться про вірус атипової пневмонії, який спалахнув 2003 року в Китаї.
Окрім цього, у США Шива Айядурай, республіканець, який балотується до Сенату в Массачусетсі поширив пост, в якому стверджується, що патент на коронавірус належить інституту Pirbright з Англії.
У Pirbright справді є подібний патент, але він стосується вірусу пташиного інфекційного бронхіту, який заражає домашню птицю, і наразі інститут не працює зі штамами, які заражають людей.
Уханьський коронавірус є новим штамом, і вакцини від нього поки що немає.
Зі спалахом пов’язаний Білл Гейтс
Ще одна теорія змови розгорнулася довкола фонду Білла Гейтса та Мелінди Гейтс, який виділив 10 млн доларів на боротьбу з коронавірусом. Декому це здалося підозрілим, і його пов’язали з вже згаданим інститутом Pirbright.
Тим не менш представниця установи Тереза Моган спростувала це у розмові з Buzzfeed News.
"Запатентована робота, про яку йдеться в теоріях змови, стосується тільки вірусу інфекційного бронхіту (IBV), і ми зробили чотири зміни в гені, відповідальному за реплікацію генетичного матеріалу вірусу. Це послабило вірус, тому він більше не здатний викликати хвороби і потенційно може використовуватися як вакцина, але вона ще не розроблена", - пояснила Моган.
"Запатентована робота була завершена в 2015 році і не фінансується Фондом Білла і Мелінди Гейтс", - додала вона.
Фінансування ж жодним чином не вказує на те, що Фонд Гейтса заздалегідь знав про спалах коронавірусу або зіграв свою роль в його виникненні.
Вірус – біологічна зброя
Ще одна необґрунтована теорія, що з'явилася в соціальних мережах, полягає в припущенні, що вірус пов'язаний з "секретною програмою біологічної зброї" в Ухані або що він був контрабандою з канадської лабораторії. Обидві теорії не мають доказів.
Згадана Національна лабораторія мікробіології у канадському Вінніпезі 2013-го досліджувала новий кластер коронавірусних інфекцій. Однак, як вже зазначалося, існує багато типів коронавірусів, і в цьому разі лабораторія вивчала MERS (коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому).
Що стосується китайської програми, то дехто пов'язує Уханьску національну лабораторію біобезпеки, яка вивчає найнебезпечніші в світі патогенні мікроорганізми - з китайською програмою біологічної війни, але Китай заперечує наявність такої програми, а зв'язок між лабораторією і останнім спалахом коронавірусу не доведений.
Водночас Центри з контролю і профілактиці захворювань (CDC) повідомляють, що перші повідомлення про хворобу свідчать про те, що вірус виник на ринку морепродуктів і тварин в Ухані.
І CDC, і Всесвітня організація охорони здоров'я все ще розслідують причину спалаху, але ніхто з них не припустив, що вона пов'язана з біологічною зброєю.
Від хвороби врятує відбілювач
Одна з найдивніших новин, пов'язаних з коронавірусом, що нібито від хвороби рятує відбілювач.
Як пише Daily Beast, дехто пропонує пити "Miracle Mineral Solution", також відомий як діоксид хлору, що використовується для відбілювання, як спосіб боротьби з коронавірусом.
"Лікувальні" властивості засобу просувають не вперше. Минулого року Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) навіть попередило людей не пити MMS, про яке говорили як про нібито ліки від аутизму, раку та ВІЛ. Засіб назвали "небезпечним відбілювачем", що може викликати "серйозні і потенційно небезпечні для життя побічні ефекти".