Бізнес у РФ і довга дружба з Путіним. Що відомо про кандидата на посаду держсекретаря США

Трамп вибрав на високий пост бізнесмена, який добре ладнає з Кремлем.

Обраний президент США Дональд Трамп визначився з кандидатурою нового держсекретаря США - ним може стати 64-річний керівник найбільшої у світі приватної нафтової компанії ExxonMobil Рекс Тіллерсон. Американський бізнесмен, який отримав у Кремлі орден "Дружби", відомий своїми тісними дружніми відносинами з Росією і закликами скасувати санкції. ТСН.uа зібрав у один матеріал скандальні факти, пов'язані з Тіллерсоном.

Рекс Уейн Тіллерсон народився 23 березня 1952 в Уічіто-Фолсі і ріс в Оклахомі і Техасі, основних нафто- і газодобувних штатах США. Він вчився на інженера в Техаському університеті і почав свою кар'єру на промислах у нафтовій компанії ExxonMobil, яку очолює вже 10 років – від 2006-го.

Довга дружба з Путіним і його людьми

Глава ExxonMobil ніколи не приховував своїх зв'язків із Росією і безпосередньо з президентом Росії Володимиром Путіним. Під час свого виступу в Університеті Техасу на початку цього року Тіллерсон визнав, що знайомий з нинішнім главою РФ понад 15 років і підтримує з ним "дуже близькі стосунки".

1998 року Тіллерсона призначили на посаду віце-президента компанії Exxon Ventures (CIS), яка відповідала за проекти в країнах колишнього СРСР. Одночасно з цим він зайняв пост президента Exxon Neftegas Ltd., що займалася розробкою родовищ у Росії та на Каспійському морі. Тіллерсон заявляв, що саме тоді познайомився з Путіним та людьми з його найближчого оточення.

"Він спілкувався з Володимиром Путіним більше ніж будь-який інший громадянин США, за винятком хіба що Генрі Кіссінджера (держсекретар США від 1973 до 1977 року – Ред.)", – зазначив президент Центру стратегічних і міжнародних досліджень Джон Хамр.

Голос Америки зазначає, що Тіллерсон тісно спілкується з людьми з оточення Путіна. Так, у нього склалися довірчі відносини з главою "Роснафти" і колишнім главою канцелярії президента РФ Ігорем Сечіним. Керівник російської нафтової держкомпанії навіть зізнався, що мріє "покататися разом з Рексом Тіллерсоном на мотоциклах крізь всю Америку".

Рекс Тіллерсон _3
Reuters
Ігор Сєчін, Рекс Тіллерсон і Володимир Путін

Бізнес з Росією і орден від Кремля

Американська компанія Exxon давно і активно працює з Росією. У неї є низка спільних проектів із "Роснафтою" як всередині країни, так і за її межами.

ExxonMobil володіє 30% акцій проекту "Сахалін-1" на російському острові Сахалін. При цьому, керівна компанія "Сахаліну-1" Exxon Neftegas Ltd. пов'язана з ExxonMobil.

На початку 2000-х років ExxonMobil намагалася придбати частку в об'єднаній компанії "ЮКОС-Сібнафта", проте ця угода зірвалася через відмови від об'єднання "ЮКОСа" і "Сібнафти" унаслідок кримінальної справи проти керівництва російської компанії.

2011 року Exxon і "Роснафта" підписали угоду про спільну розробку родовищ на арктичному шельфі і в Сибіру. Вартість угоди оцінювали в 300 мільярдів доларів. За даними Washington Post, цю подію Сечин і Тіллерсон відзначили спільним обідом із чорною ікрою в елітному нью-йоркському ресторані Per Se.

Указом президента РФ 2013 року Тіллерсон отримав з рук Володимира Путіна "Орден Дружби". Сенатор-республіканець із Флориди Марко Рубіо зазначив: "Бути "другом Володимира" (Путіна – Ред.) – це не та якість, на яку я чекаю від державного секретаря".

Маневри Тіллерсона щодо Росії в момент наростання напруженості із Заходом яскраво проявилися і 2014 року, коли США і ЄС ввели санкції проти Москви. Тоді президент США Барак Обама попросив керівників американського бізнесу відмовитися від участі у великому діловому форумі, що відбувся в Росії в травні того року, і Тіллерсон виконав побажання президента. Проте примудрився відправити туди керівника з пошуково-розвідувальних робіт – Ніла Даффіна. Він і підписав угоду про розширення ділового співробітництва з державною компанією "Роснафта", що передбачає спільне буріння в Північному Льодовитому океані, розроблення сланцевих родовищ за рахунок нових технологій та співпрацю в будівництві підприємства з експорту газу в Сибіру.

Однак, після введення антиросійських санкцій компанія Тіллерсона була змушена відмовитися від спільних з "Роснафтою" проектів на Сахаліні, в Карському морі та Сибіру.

Рекс Тіллерсон та Володимир Путін
Прес-служба Кремля
Рекс Тіллерсон і Володимир Путін

Заклики скасувати санкції

Тіллерсон відкрито виступає проти антиросійських санкцій, які дуже сильно заважають припливу іноземних інвестицій у цю країну. У Росії є два величезних нові родовища нафти, одне в Баренцевому морі, а друге – так звана Баженівська свита у сланцевих породах Західного Сибіру. Їхня розробка практично не ведеться через брак іноземного капіталу та експертних знань. До введення санкцій Exxon планувала вкладати інвестиції в обидва родовища.

Американському нафтовику не вдалося отримати прибуток від своїх інвестицій у нафтогазовий консорціум, який працює на шельфі острова Сахалін. Також компаній втратила можливості розробляти джерела в Арктиці і на сланцевих родовищах.

За підрахунками Тіллерсона, антиросійські санкції за анексії Криму та агресії на Донбасі коштували компанії $ 1 млрд, пише The Washington Post.

Видання вважає, що ExxonMobil і далі буде заперечувати проти санкцій, які блокують нафтові і газові мегапроекти, про які Тіллерсон домовлявся з Путіним. Однак ці санкції були прийняті з важливих геополітичних причин: щоб покарати Росію за вторгнення в Крим і Східну Україну, а також сприяти політичному врегулюванню. Washington Post зазначає, що відмова Путіна реалізувати мирний план, на який він погодився, скасування санкцій наразі спричинили б за собою посилення російської агресії, яка, можливо, була б спрямована на членів НАТО.

Рекс Тіллерсон _1
Reuters
Рекс Тіллерсон

Рішення за Сенатом

Після вибору кандидата на пост Держсекретаря обраним президентом США Дональдом Трампом його повинен затвердити Сенат, і тут можуть розігратися справжні баталії.

Представники Демократичної партії в сенатському Комітеті з міжнародних справ, які будуть розглядати кандидатуру нового держсекретаря, перед обговоренням всім складом верхньої палати, вже заявили, що готові заблокувати кандидатуру Рекса Тіллерсона.

Так, Сенатор Бен Кардін заявив, що "глибоко стурбований" зв'язками можливого кандидата з Росією. Голова комітету Боб Менендес, своєю чергою, назвав вибір обраного президента "тривожним і абсурдним".

"Якщо Рекс Тіллерсон стане нашим держсекретарем, то адміністрація Трампа гарантовано дозволить спільнику російського керівництва керувати нашою зовнішньою політикою. Поширений вислів "конфлікт інтересів" явно недостатній для того, щоб описати справжню павутину з бізнес-зв'язків і банківських рахунків, які Тіллерсон і очолювана ним компанія ділять із Володимиром Путіним і російськими нафтовими компаніями", – наводить Голос Америки цитату сенатора.

Невдоволення кандидатурою Тіллерсона не приховав і сенатор Ліндсі Грем.

"Я зовсім не знаю цієї людини, але давайте домовимося так: якщо ви отримуєте нагороду від Кремля, то ми повинні це серйозно обговорити. Я не хочу заздалегідь робити висновки, але все це трохи нервує", – стверджував він.

Цю точку зору поділяє і сенатор Джон Маккейн, назвав російського президента в недільному ефірі телеканалу CNN "злодієм і вбивцею".

"Мене дуже турбує те, що у нього настільки близькі особисті стосунки з Володимиром Путіним. Вони разом укладали величезні угоди, і це, безсумнівно, вплине на його підхід і до Володимира Путіна, і до російської загрози", – заявив він. 

The Washington Post відзначає, що у разі призначення Трампом Тіллерсона, сенаторам доведеться шукати чіткі заяви з визнанням встановлених фактів войовничої поведінки Росії. Зі свого боку, обраний президент може знизити напруженість, розкривши всі інвестиції або кредити, які його компанії отримували від російських фірм і приватних осіб.

Всіх кандидатів, які можуть потрапити в адміністрацію Трампа, дивіться в інфографіці ТСН.uа.

адміністрація Трампа

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції