Британія оприлюднила детальні докази причетності Росії до отруєння Скрипалів

Свої аргументи Лондон передав партнерам по НАТО.

У п'ятницю, 13 квітня, Велика Британія передала партнерам по НАТО додаткові докази причетності Росії до отруєння колишнього розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії.

Нові подробиці містяться в листі Марка Седвілла, радника з національної безпеки британського прем'єра, який надіслано генеральному секретарю НАТО Єнса Столтенберга та оприлюднено у ЗМІ.

"Тільки у Росії є технічні можливості, досвід і мотив", - зазначається в посланні. Після розпаду Радянського Союзу російська програма з розроблення хімічної зброї продовжилася. До 1993 року, коли Росія підписала Конвенцію про нерозповсюдження хімічної зброї, деякі "Новачки", ймовірно, вже пройшли випробування і надійшли в розпорядження російських військових, цитує слова Седвілла Бі-бі-сі. При цьому російська сторона не повідомляла західним партнерам про розроблення "Новачка".

ВідеоЛише у Росії були і мотив, і засоби - отруєння Скрипалів розслідувано

Організація із заборони хімічної зброї підтвердила версію британських слідчих, щодо типу нервовопаралітичного токсину, виявленого у Солсбері. Слова "Новачок" і згадки про Росію в оприлюдненому документі немає. Втім назва і склад отрути викладені у засекреченій версії доповіді. Вона доступна всім державам-учасницям організації із заборони хімзброї. Вердикт міжнародних експертів вже привітав глава британського МЗС Борис Джонсон. За його словами, тепер не залишається сумнівів, хто несе відповідальність за токсичний напад. Мовляв, лише у Росії були і мотив, і засоби.

Лише у Росії були і мотив, і засоби - отруєння Скрипалів розслідувано

"У середині 2000-х президент Путін мав безпосередній стосунок до російської програми хімічної зброї. Вкрай малоймовірно, що яка-небудь інша колишня радянська республіка (за винятком Росії) також мала програму розробки бойової хімічної зброї після здобуття незалежності. Також малоймовірно, що "Новачок" могли розробити і застосувати недержавні структури (наприклад, кримінальне або терористичне угруповання), особливо з урахуванням ступеня чистоти, яку підтвердила ОЗХЗ", - пише Седвілл.

Британський радник з національної безпеки також зазначає, що Росію і раніше звинувачували у вбивствах на замовлення влади. Так, наприклад, громадське дізнання у справі Олександра Литвиненка дійшло висновку, що його отруїли радіоактивним полонієм-210 у Лондоні; ФСБ, швидше за все, керувала операцією, а президент Путін "швидше за все, її схвалив", - пише Седвілл.

ВідеоЮлія Скрипаль відмовляється від допомоги з Росії

Вона не хоче бачити ані співробітників російського посольства, ані свою двоюрідну сестру Вікторію. Таку заяву передала британській поліції. Додала також, що її батько – колишній агент ГРУ Сергій Скрипаль – серйозно хворий. Та й сама вона страждає від наслідків отруєння.

Юлія Скрипаль відмовляється від допомоги з Росії

"У 2000-х Росія розпочала програму, в рамках якої вивчалися способи доставки хімічної зброї; поводження з цією зброєю навчали особистий склад спецпідрозділів. Згодом в рамках цієї програми вивчали способи застосування нервово-паралітичних речовин, у тому числі можливість їх нанесення на дверні ручки. Протягом останніх 10 років, Росія виробляла і зберігала невеликі кількості "Новачків" за цією програмою", - стверджує Седвілл. Він не вказує джерело цих даних.

Нарешті, Седвілл зазначає, що російські спецслужби і раніше демонстрували інтерес до сім'ї Скрипалів. Зокрема, ще 2013 року кіберспеціалісти ГРУ намагалися зламати електронні адреси, зареєстровані на Юлію Скрипаль. Більше докладних відомостей про цих атаках у листі немає.

За словами Седвілла, відкриті відомості і дані розвідки вказують на те, що ще в 1980-ті роки Радянський Союз розробив новий клас нервово-паралітичних речовин "четвертого покоління". Речовини, розроблені в рамках програми "Фоліант", назвали "Новачками".

Схоже, "Новачки" розроблялися для того, щоб їх не змогли виявити на Заході, і для того, щоб обійти міжнародний контроль над хімічною зброєю. Російська влада раніше виробляла "Новачок" і нині може його виробляти, вказується в листі Седвілла.

Нагадаємо, 5 березня стало відомо, що у Великій Британії колишній російський розвідник Сергій Скрипаль потрапив у лікарню після серйозного отруєння невідомою речовиною. Видання The Telegraph дізналося, що Скрипаль раніше звертався в поліцію із заявою про те, що побоюється за своє життя. Дружина колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка сказала виданню, що ситуація зі Скрипалем "дуже схожа на те, що сталося з її чоловіком". Як відомо, він помер 2006 року в результаті отруєння полонієм.

14 березня прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей оголосила про висилку з країни 23 дипломатів РФ і про скасування візиту глави російського МЗС Сергія Лаврова у країну через отруєння в Солсбері колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля. У відповідь РФ оголосила персонами нон ґрата 23 британських дипломатів.

26 березня слідом за Британією низка країн заявили про видворення російських дипломатів. Серед них і Україна.

Організація із заборони хімічної зброї дійшла висновку, що влада Великої Британії правильно ідентифікувала речовину, якою було отруєно російського екс-розвідника Сергія Скрипаля та його доньку Юлію. Організація із заборони хімічної зброї підтвердила російське походження "Новачка".

Залиште свій коментар

Вибір редакції