Британія посварилася з США, оприлюднивши секретні матеріали допиту в'язня Гуантанамо

Між США та Британією спалахнув скандал через оприлюднення матеріалів допиту в'язня Гуантанамо, до якого застосовували тортури.

У відносинах США та Британії спалахнув гучний скандал, викликаний оприлюдненням секретних матеріалів про тортури колишнього в'язня тюрми Гуантанамо за участю спецслужб двох країн.

Скандал вибухнув після того, як Апеляційний суд Великобританії дозволив оприлюднити документи про допити вихідця з Ефіопії Біньяма Мухаммеда, пішовши наперекір вимогам британського МЗС заборонити їхню публікацію.

"Ми глибоко розчаровані рішенням британського суду, оскільки передали британській стороні конфіденційну інформацію з тією умовою, що вона не буде оприлюднена. Це рішення ускладнить наше подальше співробітництво в галузі обміну розвідувальною інформацією", - заявив офіційний представник президента Обами Бен Лаболт.

Не менш жорстку оцінку діям британського суду дав голова національної розвідки США Денніс Блер, який назвав його рішення неприпустимим і що нагадав про те, що "захист конфіденційної інформації є основною ефективної співпраці національної безпеки країн Альянсу".

Скандал у відносинах найближчих союзників у боротьбі з міжнародним тероризмом вибухнув після того, як британське МЗС було змушенене оприлюднити текст секретного документа, що проливає світло на методи допитів вихідця з Ефіопії Біньям Мухаммеда, котрий має британське громадянство.

Він був затриманий у 2002 році в Пакистані за підозрою в пособництві терористам. Його допити проводилися за участю співробітників ЦРУ і британської контррозвідки МІ-5.

Мухаммеда допитували не тільки в Гуантанамо, а й на території Пакистану, Афганістану і Марокко - країн-учасниць "антитерористичної коаліції", де він утримувався до відправки на Кубу.

При цьому Біньям Мухаммед став першим в'язнем Гуантанамо, випущеним на свободу після приходу до влади президента Обами.

Як випливає з оприлюдненого у Британії документа, в ході допитів Біньям Мухаммед піддавався методам впливу, покликаним викликати в нього найсильніший "психологічний і ментальний стрес і страждання". Зокрема, у перервах між допитами його позбавляли сну, закували в наручники і погрожували йому тим, що, відмовившись співпрацювати зі спецслужбами, він "безслідно зникне".

Переказам скандального документа розголосу передувала затяжна судова битва, остаточно програна на цьому тижні британським урядом, який доклав максимум зусиль для того, щоб конфіденційна інформація про співпрацю ЦРУ і МІ-5 не стала надбанням гласності.

У 2008 році Верховний суд Лондона постановив оприлюднити передані британській стороні Вашингтоном секретні матеріали за винятком семи найбільш чутливих абзаців. Проте в жовтні минулого року двоє суддів Верховного суду ухвалили оприлюднити матеріали повністю, посилаючись на "величезний суспільний інтерес" до цієї справи.

Після цього британський уряд зробив останню спробу перешкодити оприлюдненню документа, намагаючись оскаржити рішення Верховного суду в Апеляційному суді Великобританії. Однак апеляція, подана главою британського МЗС Девідом Мілібандом, не була задоволена.

При цьому голова Апеляційного суду Великобританії лорд Нейбергер виступив із жорсткою заявою на адресу британського МЗС і спецслужби МІ-5, звинувативши їх у тому, що представники двох відомств довгий час брехали парламентаріям, заявляючи про відсутність у них даних з приводу тортур.

На думку лорда Нейбергера, діючи таким чином, британські дипломати і розвідники нанесли серйозний удар по своїй репутації в британському суспільстві і поставили під сумнів свою прихильність принципам захисту прав людини.

Читайте також:

Поставлено під сумнів офіційну версію про самогубства в'язнів Гуантанамо

У Литві знайдена секретна в'язниця ЦРУ

Американці збудували нову в'язницю в Афганістані
 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: